Kultainen noutaja piilokives

minna.aud

Ostin kasvattajalta kultaisen noutajan pennun (synt. 23.07.2008). Maksoin koirasta 1000e. Sopimus koiran kaupasta: Jos ei kives laskeudu normaalisti kasvattaja korvaa 200e. Käytin koiran 16.01.2015 eläinlääkätillä norm. toimenpiteessä. Tuolloin mainitsin, että koiralla on vain yksi kives. Eläinlääkäri tutki koiran myös siltä osin ja sanoi, että koiralla on piilokives, joka on vatsaontelossa. Viiden vuoden jälkeen koiran syöpäriski moninkertaistuu, jos piilokivestä ei poisteta . Kasvattaja kuitenkin ei missään nimessä ole halukas korvaamaan 200e, joka on kauppakirjassa määrätty. Hän on keksinyt kaikenlaisia tekosyitä, että ei tarvitsisi hoitaa tätä velvollisuutta. Mitä voin tehdä asialle? Koska haluaisin todellakin pitää tämän rakastetun koiran vielä monia, monia vuosia.

13

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkuisenmyöhäistäjo

      Jos pennun kivekset eivät ole laskeutuneet kaupantekohetkellä, niin eivät ole. Miksi heräsit tähän vasta nyt, monen vuoden jälkeen?

      Jätä homma sikseen ja ole seuraavalla kerralla valveutuneempi. Eli jos penikan pallit eivät ole normaalit ostohetkellä, niin vaadit hyvityksen suoraan ostohinnasta. Eipähän pääse unohtumaan eikä kasvattaja voi venkoilla jossittelemalla ja ehkäilemällä.

      • doman55

        älä puhu paskaa. koiran kivekset ei monesakaan tapauksessa ole laskeutuneet luovutus aikana. juuri eläinl. tarkisti pentuni eikä kaikilla tuntunut kiveksiä. näin on ollu monesti, mut eipä ole kives vikoja. ne laskeutuu kyllä. ja jos ei on kasvatajan korvatava. ja aikaa on yksi vuosi tai 30 päivää vian toteamisesta. mut kyllä sanottava on et olet nyt kyl myöhäs liikentees kyseises asiassa. et maha mitään ja kasvattaja on oikeassa.


    • ei_olisi_ihme

      Oliko pentu Porvoosta?

      • Olisiltiihaninkoira

        mua kiinnostais kans... meinaa kokemusta sieltä, tosin vuosien takaa, mutta tarina sama.


      • doman55

        onko porvoolla joku kives rauma. mä veikkaisin nakkilaa.


    • palliton

      Kyllähän näkisin, että jos olet katsonut laskeutumatonta kivestä nyt siis jo 7 vuotta, ei kasvattaja enää ole velvollinen korvaamaan. . Laskeutumattomuus on selvä juttu jo paljon aiemmin. Olet siis itse ollut välinpitämätön asiaan ja vasta nyt kuultuasi sen olevan riski havahtunut.

    • cieni

      Olen samalla kannalla, kuin muutkin tähän asti. On todella hyvä asia, että sopimuksissa on mainittu esim. piilokiveksestä johtuva hinnanalennus, mutta tietysti ne hinnanalennuksetkin pitää tapahtua kohtuullisella aikavälillä. 6,5 -vuotiaan koiran kohdalla ei minun nähdäkseni ole kyse enää kohtuullisesta aikavälistä. Jos sopimukset on tehty Kennelliiton papereilla, niin voit toki vielä varmistaa Kennelliiton kannan asiasta.

      Voisi tietysti ajatella niinkin, että vastuuntuntoinen ja reilu myyjä korvaisi sen 200e vielä nytkin, mutta pakko hänen ei sitä tosiaan ole enää tehdä.

    • rahat-takas

      300e kasvattajalta takaisin ja et anna keksiä tekosyitä.

      • doman55

        ei kukaan ole niin hölmö että maksaisi. eikä kasvatajan tartte maksaa lue vaikka sopimuksesta.


    • taivuttaja

      Kultainennoutaja kirjoitetaan yhteen. Taivutettaessa sanaa sen alkuosa ei taivu esim. kultainennoutajalle jne.

      • äläjaksamarista

        No tuliko nyt parempi olo? Ihan oli pakko päästä pätemään vielä, vaikka viimeisimmästä tämän aiheen kommentista on kuukausia aikaa. Otitko huomioon, että kyse on SUOMI24:sta, johon kuka hyvänsä voi kirjoitella ilman täydellistä suomen hallintaa? Ja mitähän sinä tuosta luulet saaneesi? Kultainennoutaja tullaan täällä jatkossakin ihan taatusti kirjoittamaan miten sattuu siinä missä monen monta muutakin sanaa.


    • onseperse

      Porvoon kasvattajalla on piilokives omassa päässään. Testosteria erittää mätään ja mitättömään, narsistiseen kehoonsa.

      • happiloppuupierettää

        Repesin! Hyvin sanottu! Osuit totaalisen oikeaan! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7333
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      55
      4946
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4629
    4. 71
      4488
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4158
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      28
      3269
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2908
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2468
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2427
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      211
      2286
    Aihe