Onko pölijämpiä kunta-isiä kuin

on Kärsämäellä, sen Keskusta enemmistön päätökset Sote-ulkoistuksessa-ja hoidossa? Tapellaan veronkirtäjän puolesta, kunnan kansalaisia vastaan, tapellaan Pörssisijoittajan puolesta maan lakihallintoa vastaan, ylikävellään kunnanhallinnon korkeimman päättäjän kysymättä tai jos kysytään eivät ehdi edes Jaa´ta sanomaan, kilpailutetaan samaa asiaa kahteen kertaan, rahaa menee mennen tullen ja palatessa, siksipä jo perunankuorijat ja sivoojatkin on ulkoistettava, mutta rahaa on jakaa ja sekin ulkoistaa!
39140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

tuo kärsäpersus suhmuroi mahollisuutesa keskinäiseen riitelyyn,liekö olleet viisaita.Nyt on kaik mänt.Kämäki valloitus oli niin lähellä.Kyllä äänestäjät on nyt tosi pettyneitä.Vaalit taas tulossa. Kannattaako persusta äänestää kylillä kysellään.

Äänestä
  • mitä mieltä itse olet, äänestätkö todella keskustaa joka rikkoo laet ja pragraaffit, antaa kunnan kassan 60% + valtion osuudet veronkiertäjälle, Englannissa pääpaikaa pitävälle pörssi-suharille, jo nyt on Kämäki keskustan pöhlöjen päätösten vuoksi Terveyspalvelut sekaisin, on otetava kattava kaiken-vara-henkivakuutus että uskaltaa pörssi-suhari Attendon lääkärille sairaana mennä, tätäkö H-jokinen kannattaa lisäksi Ke3skustan Pekkarisen napotismiä tyttärelle ja hänen miehelleen avustaen verorahoilla tulibisnestä johon Pekkarinen ohjaa rahat Ministerin antamin valtuuksin, tätä on Keskusta ja ollut jo vuosikymmeniä vilpin tekijänä ja kiini jääneitä tekijöitä ettei yhenkäjen sormet riitä, laittoman tekijöitä ja kangstereitä johon Veikko Vennamo jo 40 vuota siiten puuttui eduskunnan istunnossa sanoen Timo Soinimaisella völyymilla; "ROSVOT KIINNI!

    Äänestä

  • mtsss kirjoitti:

    mitä mieltä itse olet, äänestätkö todella keskustaa joka rikkoo laet ja pragraaffit, antaa kunnan kassan 60% + valtion osuudet veronkiertäjälle, Englannissa pääpaikaa pitävälle pörssi-suharille, jo nyt on Kämäki keskustan pöhlöjen päätösten vuoksi Terveyspalvelut sekaisin, on otetava kattava kaiken-vara-henkivakuutus että uskaltaa pörssi-suhari Attendon lääkärille sairaana mennä, tätäkö H-jokinen kannattaa lisäksi Ke3skustan Pekkarisen napotismiä tyttärelle ja hänen miehelleen avustaen verorahoilla tulibisnestä johon Pekkarinen ohjaa rahat Ministerin antamin valtuuksin, tätä on Keskusta ja ollut jo vuosikymmeniä vilpin tekijänä ja kiini jääneitä tekijöitä ettei yhenkäjen sormet riitä, laittoman tekijöitä ja kangstereitä johon Veikko Vennamo jo 40 vuota siiten puuttui eduskunnan istunnossa sanoen Timo Soinimaisella völyymilla; "ROSVOT KIINNI!

    sitä mieltä olen. Ettäkö kun ei persusta kannata niin on sitte heti kepu.Persusten straumoja!!.

    Äänestä

em käy yksyhteen kämäki enemmistö valtuutettuihin

Äänestä
  • mikä se sellainen/set valtuusto/tetut on jotka potkii omia äänestäjiään/kuntalaisia kortistoon ja verotulot ulkomaille, "mitä se on", se on itsensä peilikuvaan rakastuneita ja valtuutetun valtuuteen ihastuneita, ponotus-syndroomaan sairastuneita, äänestäjiensä PETTÄJIÄ!

    Äänestä

  • mtssslisäys3 kirjoitti:

    mikä se sellainen/set valtuusto/tetut on jotka potkii omia äänestäjiään/kuntalaisia kortistoon ja verotulot ulkomaille, "mitä se on", se on itsensä peilikuvaan rakastuneita ja valtuutetun valtuuteen ihastuneita, ponotus-syndroomaan sairastuneita, äänestäjiensä PETTÄJIÄ!

    outahhan kun ne samat jotka potkivat kortistoon pistävät myöhemmin kuntouttavaan työhön ettei kunnan tarvi maksaa päivärahaa jonka itse aiheuttivat.

    Äänestä

  • outahhan kirjoitti:

    outahhan kun ne samat jotka potkivat kortistoon pistävät myöhemmin kuntouttavaan työhön ettei kunnan tarvi maksaa päivärahaa jonka itse aiheuttivat.

    kyllä kylillä puhuvat että vanhusten hoitoon päiväraha palkalla

    Äänestä

keskusta määrää jo mistä valtuuston kokouksessa saa puhua kielletty aihe on attento.

Äänestä
  • kuka muistaa vielä "Rääkkylän ihmeen"?

    Äänestä

  • Enemmistöpäättäjät saavat ottaa täyden vastuun attendosta ja sen tuloksesta. Sopimuskin taitaa olla vielä väliaikaisella sopimuksella, taisi olla hyvä sopimus attendolle. Könttä hinnalla hoitavat koko vuoden potin, ainakin talousarviossa näin ylistettiin.

    Äänestä

  • pakomuihinTK-iin kirjoitti:

    Enemmistöpäättäjät saavat ottaa täyden vastuun attendosta ja sen tuloksesta. Sopimuskin taitaa olla vielä väliaikaisella sopimuksella, taisi olla hyvä sopimus attendolle. Könttä hinnalla hoitavat koko vuoden potin, ainakin talousarviossa näin ylistettiin.

    Lehdessä oli juttua kuinka Kj on yrittänyt olla yhteydessä attendoon asioitten sopimiseksi mutta ei heitä tahdo enää oikein kiinnostaa eikä nuolemiselle ole enää tarvetta kun kärsämäen soterahat on jo heidän. Sopimuksessa (viimeisimmässä) ei ole vielä tontun nimeä alla ja sopimuksen sisältökin on vielä auki....Lisävirkoja perustellaan edelleen ja kunta maksaa vaikka persut yritti sisällyttää sopimukseen

    Äänestä

  • PO ja kesk. ryhmä vaati lisälaskua kunnalle ja sai tahtonsa läpi vastustamalla PS:n ryhmäesitystä, Esko esti äänestämisen asiasta valtuuston työjärjestys 23 §:n perusteella.
    Enemmistö päättäjät ja kunnan nimenkirjoittajat kantavat vain poliittisen vastuun, ei muuta, PO ja kesk. ryhmä varmisti asian.

    http://www.karsamaki.fi/dynasty/kokous/2015416-4.HTM

    http://www.karsamaki.fi/dynasty/kokous/2015416-4-1.PDF

    Atte sopimus toi Rääkkylän kunnalle 1,3 miljoonan euron lisälaskun jonka hallitus ja valtuusto hyväksyi yksimielisesti.

    http://webdynasty.pohjoiskarjala.net/Dynasty/Raakkyla/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames

    Äänestä

  • Kilpailutuksen voittaja on julistettu könttäsummineen ja nyt Kj tappelee attendon kanssa mitkä tehtävät ja kustannukset kuulu Attendon könttäsummaan ja mikä ei..Helppoon menivät ja kunta maksaa..

    Ensimmäisessä ja väliaikaisessa sopimuksessa oli nimet alla ilman että edes kaikki hallituksen jäsenet asiasta mitään tiesi ja nyt kun atte on maalinsa tavoittanut ei nimiä saada sopimukseen millään.

    Äänestä

  • Aten lakimiesten neuvoilla ja avulla ero selänteestä ja nyt ne samat lakimiehet kusee silmään nauraen partaansa kun min.70 miljoonaa kärsämäen rahoja on heidän.

    Äänestä

  • kjh654 kirjoitti:

    Aten lakimiesten neuvoilla ja avulla ero selänteestä ja nyt ne samat lakimiehet kusee silmään nauraen partaansa kun min.70 miljoonaa kärsämäen rahoja on heidän.

    ja ennekuin 7 5 v sopimus päättyy könttä noussee yli 100 miljoonan

    Äänestä

  • Lisää joudutaan palkkaan väkeä ja akuuttiosastokin aukaistaan. Koivupuiston johtajaksi valittu Pyhännän sos.johtaja. Rupiaa näitä usean viran hoitajia olemaan useita. Kuten ylilääkäri.

    Äänestä

  • Kyllä siinä Sipilä pääministerinä noituu että mitä vittua hän tekee näiden sooloilijoiden kanssa miettiessään miten keskustan kotikuntamaakuntamallin sote-kuntayhtymien rahoitus järjestetään kun osa tulevien kuntayhtymien jäsenkunnista ovat ulkoistaneet ja tallentaneet nykyiset ja tulevat sotemiljoonansa yksityisten pääomasijoittajien tileille vuosikausiksi eteenpäin?

    Siis..soteuudistus järjestäjineen ja rahoituksineen täydellinen kysymysmerkki ja siitä huolimatta sooloilijoilla on jo sitovat sopimukset odottamassa maksajaansa. Attea ei kiinnosta kuka maksaa koska rahat napsahti tilille sopimuksien loppuun asti heti kun nimi oli sopimuksessa. Kusettivat näitä meidän maalaishölmöjä ihan sata nolla.

    Jos valtiolle menee sote rahoituksineen niin paskat nakkaavat sopimuksista? Keput voi tehdä saman ettei koko soteuudistus kaadu sooloilijoiden sopimuksiin. Ainoa asia mikä on varma on se, että Sipilät ja kumppanit saatuaan äänet kärsämäen kepuilta vaalien jälkeen lyö samoja korville niin että tuntuu. Em:ssa järjestyksessä. Ensin äänet ja sitten turpaan.

    Äänestä

  • 3457764 kirjoitti:

    Lisää joudutaan palkkaan väkeä ja akuuttiosastokin aukaistaan. Koivupuiston johtajaksi valittu Pyhännän sos.johtaja. Rupiaa näitä usean viran hoitajia olemaan useita. Kuten ylilääkäri.

    kun ollaan karanteenissa kaikesta ulkoistamisen takia. Selänteessä vo:n sulkeminen oli mahdollista kun vo:n potilaat hoidettiin muissa tk:ssa kuntayhtymän sisäisinä siirtoina. Jatkossa kukaan ei ota sen takia pakko aukaista vo ja sinne meni 400 000e:n säästöt vuodessa. Siihen vuokramenetykset ja takkiin tuli jo miljoona. Bonuksena päälle sotepalveluiden laadun totaalinen alasajo. Hyvävelit lampaineen jo hädissään kun hommat kusee mutta lakaisevat ongelmat maton alle. Korkatti aukoi taas suurta suutansa miten itse pääsi jopa lauantaina lääkäriin vaikka todellisuudessa kaksi lääkäriä on jo potkittu pihalle ja uusin olisi potkittu entisestä paikasta hoitovirheiden takia pois mutta otti itse lopputilin sitä ennen ja tulee nyt tänne jatkamaan vahingon tekoa.

    Äänestä

  • Oli taas artikkeli Pyhäjokiseudussa kunnan valtuuston kokouksesta nyt viikolla ja minä oikein hämmästyin kun nyt valtuutetut olivat löytäneet puhekyvyn ja mistäs muusta kuin "Attestá" miten se nyt toimii ei vaikuttaneet puheet suopealta ja kyllähän sen jo tiedettiin etukäteen että yrittäjä vetää kunnan päättäjiä kuin pässiä narussa ja kun päättäjillä ei ollut ammatillista tietoa päätösten teossa niin varmaan kaikenlaista sattuu.Päättäjät luulivat että entinen henkilökunta jää uuden yrittäjän palkolliseksi mutta niin ei käynyt ja nyt uusilla hoitajilla jos ovat vielä ulkopaikka kuntalaisia niin ei ole tuttuus paikkakuntaan etuna on vaikeampi toimia.Näin isot asiat kun ovat kyseessä niin ei ole mikään siitä vain asia niin kuin se viime vuonna valtuuston kokouksissa vaikutti ,asiat nuijittiin Kops vain kiireellä läpi mitään keskusteluja käymättä kuin läpihuuto juttunaRaija Aulis yritti jotain järkevää esittää niin kukaan ei ottanut mitään kantaa. tässä näkyy nyt sen tulokset ettei palvelut pyöri niin kuin niiden pitäisi.

    Äänestä

  • ja nyt kun kunta joutuu perustamaan uusia virkoja niiden peittämiseksi piti potkia siivous ja ruokoahuollon työntekijöitä kortistoon. Käy kun rääkkyllässä yms. attendon kunnissa. Laskua tulee ja kunta maksaa nikottelematta mitään voimatta attendon lakimiesten edessä.

    Äänestä

  • Pakkoaukaista kirjoitti:

    kun ollaan karanteenissa kaikesta ulkoistamisen takia. Selänteessä vo:n sulkeminen oli mahdollista kun vo:n potilaat hoidettiin muissa tk:ssa kuntayhtymän sisäisinä siirtoina. Jatkossa kukaan ei ota sen takia pakko aukaista vo ja sinne meni 400 000e:n säästöt vuodessa. Siihen vuokramenetykset ja takkiin tuli jo miljoona. Bonuksena päälle sotepalveluiden laadun totaalinen alasajo. Hyvävelit lampaineen jo hädissään kun hommat kusee mutta lakaisevat ongelmat maton alle. Korkatti aukoi taas suurta suutansa miten itse pääsi jopa lauantaina lääkäriin vaikka todellisuudessa kaksi lääkäriä on jo potkittu pihalle ja uusin olisi potkittu entisestä paikasta hoitovirheiden takia pois mutta otti itse lopputilin sitä ennen ja tulee nyt tänne jatkamaan vahingon tekoa.

    ne jarruvelit vielä vaan koettaa älämölöä pitää, mutta haittaax se.Tuskin haittaa eikä haittaakkaan.

    Äänestä

Oma vika . Itsepähän olette valtuutetut valinneet.

Äänestä

Anttihan vois tipahtaa jos Aimo ottais kantaa esim.tuohon PPO:n ryöstöön. Sieltä on kokoomus ja muut viemässä ikäihmisten, leskien ja perikuntien omaisuuden " markkinoiden armoille" eikä kukaan ehdolla oleva ole puuttunut kannanotollaan asiaan. Sillä ois mahdollista saada jopa 25000 ääntä..( jäseniä 27000 joista on 2000 valittu kokoomuksen-keskustapuolueen ja ehkä sosiaalidemokraattien etuoikeutetuiksi)

Äänestä

Ulkoistaminen ja sisäistäminen suhteessa samalla tasolla, niin hyvä tulee.
Näin se kuuluu mennä ja totuus lienee näin.

Kärsämäki on ok mesta.
Tykkäisin asua siellä.
On rauhallista, kun asukkaita vähän.
Saa viettää onnellisena erakon elämää.
Kyllä täällä Nivalassaki vietän erakon elämää ja kukaan ei häirihe, kun täällä maaseudulla asustan.
On se vapaus!

Äänestä
  • käsitys erakon onnellisesta elämästä suoli24n keskustupalstat? Minusta se kuulostaa enemmän yksinäiseltä kuin onnelliselta.

    Äänestä

  • Onko-sinun kirjoitti:

    käsitys erakon onnellisesta elämästä suoli24n keskustupalstat? Minusta se kuulostaa enemmän yksinäiseltä kuin onnelliselta.

    Olen vailla kavereita, mutta nautin elämästä.
    Asun isäni kanssa.
    Olen siis erakko.
    Voihan erakkokin olla onnellinen ihminen.
    Teillä on ihmeellisen typerä yleiskäsitys erakoista, että ne olisivat onnettomia ressukoita.
    On joukossa niitäkin ja voi olla myös aika paljon, MUTTEI KANNATA YLEISTÄÄ.

    Ostin äsken 20 000 euroa maksaneen Mersun.

    Ei ole pakko uskoa, mutta tyhmä olet, jos et usko.
    Oma on vikasi.

    Äänestä

Pöljä touhuilee niin kauan,kun isillä rahat riittää.Entäs,jos isi kuolee.

Äänestä

kylillä puhuvat että pölijiä olis juuri nämät jarruvelit.

Äänestä

Huonosti kävi sille yhelle persurouvalle vaikka kuinka mielisteli kepuja niin potkut tuli keittiöltä.

Äänestä
  • Luuli oman työpaikan säilyvän siksi nuoli kepuja ja kannatti ulkoistamista. Laski väärin ja kun saikin potkut valitti..Huonosti kävi myös sille yhdelle ainoalle kepulaiselle joka vastusti attendoa. Onneksi insinöörin työpaikka sai sentään jatkoajan ettei koululla ole liian siistiä.

    Äänestä

seon tyypillistä Kärsämäen Keskustan henkeä, Kärsämäen Keskusta-Lestadiulaista Maffiaa, Kärsämäki on keskusta gagsteriaiin saastuttama yhteisö ja sen vuoksi konkassa

Äänestä

KÄRSÄMÄKI yhteisö on SAIRAS ja Attendo SAIRAAMMAKSI tekee!

Äänestä

kepu pesonen kielsi nekatiivisen keskustelun atentosta seuraavissa valtuuston kokouksissa kepu näyttää jo määräävän mitä valtuutetut saavat puhua.

Äänestä
  • Niinhän se on aina mennyt. Ei ollut ensimmäinen kerta kun "saatanan lampaat" ojentaa lampaitaan eikä viimenen. Kyykyttää niin hallitusta kuin valtuustoakin mielensä mukaan vaikka oli viimenen valtuustoon valittu samasta syystä vittuilee kaikille jopa omilleen

    Äänestä

  • Kyllä häntä kovasti nauratti kokouksen jälkeen missä ero selänteestä juntattiin väkisellä. Nauru maittoi kuntalaisten marssiessa kokoussalista ulos.

    Äänestä

onkohan edes täyspäinen.

Äänestä
  • selväpäinen fiksuksi luokiteltava ihminen koko kepulaumassa. Muilla tahtoo kuntapolitikoinnin ainoa motiivi olla pätemisentuska. Kaiken huippu lakimiehen palkkaaminen oman puolueen lakien rikkomisen avuksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsamaapv1 kirjoitti:

on Kärsämäellä, sen Keskusta enemmistön päätökset Sote-ulkoistuksessa-ja hoidossa? Tapellaan veronkirtäjän puolesta, kunnan kansalaisia vastaan, tapellaan Pörssisijoittajan puolesta maan lakihallintoa vastaan, ylikävellään kunnanhallinnon korkeimman päättäjän kysymättä tai jos kysytään eivät ehdi edes Jaa´ta sanomaan, kilpailutetaan samaa asiaa kahteen kertaan, rahaa menee mennen tullen ja palatessa, siksipä jo perunankuorijat ja sivoojatkin on ulkoistettava, mutta rahaa on jakaa ja sekin ulkoistaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu