Ensin onko niitä ? Xantia on ollut markkinoilla jo aika kauan, voisi kuvitella että viimeisimpiin malleihin olisi korjattu tehtaan toimesta jo kaikki tiedetyt viat. Onko näin ? PSA tuote kiinnostaa, ostanko Xantia farmarin vai 406 Breakin. 405 Sri Breakista kokemuksia jo 10 vuoden ajalta.
Xantian lastentaudit
Valeo
102328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Well!
Minulla ei ole ollut koskaan farmarihousuja eikä farmariautoa. Eli ei mitään semmoista 'suoritusportaan p***eennuolemusta'
T. Matti
Kiitos Matti vastauksestasi ja muista, että maailmassa on muutakin mielenkiintoista kuin oman vehkeesi vemputtamista.
Olen ajanut n. 8 Vuotta Xantiaa ja kokemusta on. Ei autossa ole mitään lastenteuteja ollu ainakaan 3:ssa viimeisessä. Sen sijaan Vehon korjaamolla ei muuta olekaan kuin lastentauteja. Suosittelen sitä Pösöä.
Joo vältä vehoa citikan huolloissa niin sulla on paremmin toimiva citikka.
Valohoitoa-Ehdottoman-Huonoilla-Osilla
tule nyt mieleen, kuin etupenkinlämmittimien rikkoontumminen. Nekin on varmaan helpo korjata.
.."tauteja" vanhemmissa olivat penkinlämppäreiden vastus
1.8l öljynkierto-ongelma, farkun pistehitsikämmi Heuliezilla,
, takavalojen lasin harmaantuminen ja kuuleman mukaan
ZF:n automaattien vikaherkkyys(?).
Kaikki nämä taisi tulla korjattua -95 mennessä ja
siitä eteenpäin ei taida olla mitn kummempaa ihmettelyn aihetta.
Etuovien pistehitsikämmi (koskettaa vain farmareita) koskee ainakin vuosimallia 1998, en tiedä olisiko 1999 ja eteenpäin jo vapaita tuosta virheestä. Vm. 1995-1997 kohdalta en tiedä onko hitsivikaa esiintynyt. Huomaa, että tätä vikaa ei ole ollut kaikissa vuosimallin -98 autoissa, mutta tiedät sitten kysellä onko korjausta tehty.
Jos takapää kolisee, syyllinen on useimmiten ns. koiranluut eli kallistuksenvakaajatangon pystytangot, mutta onneksi ne eivät maksa paljon. Olen kuullut niiden kestävän jotain 100-150 tkm, mutta joilla on kokemusta asiasta, korjatkoon. Ihan muuten vaan lisäisin, että aikaisempi autoni oli 405 pösö, joka tunnetaan myös koiranluiden syöjänä, mutta yli 250 tkm:n matkalla siihen ei tarvinnut vaihtaa niitä kertaakaan.
Onko perää, että Xantiassa on ollut takapyörien laakeriongelmia? Kuulin nimittäin eräältä osaavana pidetyltä citikkakorjaamolta, että takapyörien laakerointeja olisi vaihdettu paljonkin noin 100 tkm ajetuista, uudehkoista Xantioista?
Penkinlämmittimet ovat kenkkuilleet myös uudemmissa kuin -95 vuosimallia olevissa Xantioissa, mutta maahantuoja antaa kuulemmma 5 vuoden tai 100tkm takuun lämppäreille.
..täältä löytyy lähes aina tietävämpiä persoonia korjaamaan
sepustuksiani... =)
Laakereista: Ensimmäistä kertaa kuulen ainakin minä
moisesta.
Uudet koiranluut on allekirjoittaneella
vaihtoa varten BX:ssä, jolla on orggiksilla ajettu ~230 000km.
Maksoivat muistaakseni 260 vanhaamarkkaa/pari.
Itsekkin luulin viikko sitten, että nyt on takapyörän laakeri sökö kun alkoi ikävästi rutista. Hyvä etten käynyt sellaista kaupasta hakemassa. Takavanteessa oleva jää siellä vain rahisi. Lumi muuten menee helposti vanteeseen, mutta ei pääse sieltä pois.