johnsson 20GT

moi ! olisi 20Gt johnssoni pitkärikisenä, mitä osia tarvitsen muuttaakseni sen lyhytrikiseksi / mistä kaikista koneista saan sopivat osat ?
koneen vm ei ole ihan tarkkaan tiedossa mutta 80 luvun loppupuolelta arvelisin!? runkonro tippunut matkan varrelle ja pakkastulpassa oli ainoastaan tällainen nro: G3861753

ps: en halua mitään vaihda koko kone / ei kannata vastauksia vaan ihan oikeita ohjeita / tietoa !
995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pitkä- ja lyhytrikisen korkeusero on 13 senttiä. Korota siis veneen perälautaa tuon verran. Yksi kestopuukoolinki on tunnetusti 10 cm leveä, mikä tarkkuus jo varmasti riittääkin. Alumiinilatta"raudoilla" ja rosteripulteilla kiinni.

Äänestä
  • Tarvitset lyhyen gt-n alaosan nupista alaspäin taikka kakspyttyisen evikan alaosan.
    Välitiivisteen joudut tilaamaan uuden. Samalla kun putki on pöydällä niin poraat kuristuksen pois niin käyttöösi vapautuu 35 hevosvoimaa.

    Äänestä

Ei kannata.

Äänestä
  • Periaatteessa samanvärisen lyhyen alapään, tai jos pelkästään väliosan ( koneen sekä torbeedon välin) silloin riittää lyhyt, samoilla boorimitoilla oleva vetoakseli, vaihteen siirtotanko sekä vesiputken lyhyempi versio.
    Helpoin keino on vaihtaa koko alapää lyhyempään, jää pitkä alapää varalle myöhempää tarvetta ajatellen.

    Äänestä

Jos rikissä on jatkopala.... Ota se pois ja etsit lyhyen vetoakselin ( tai lyhennät olemassa olevan) lyhentää pitää myös vaihteenvalitsintanko ja vesiputki.
Jos ei ole lyhennettävää sorttia---> Etsit vaan lyhyen rikin.
Helpoin löytää joku kiinnileikannut koko kone, josta tarvittavat osat löytyy.

Vanhoissa 80-luvun alun 35:ssa on ollut jo sama riki.
Ja meneehän se lohko ikivanhoihin lyhytrikisiinkin, mutta perä muuttuu pieneksi ja nopeaksi (potkurisaatavuus taas hankalampaa)

Äänestä
  • Mielestäni olemassa olevaa alapäätä (pitkää rikiä) ei kannata tuhota, sillä pitkän rikin tarve voi tulla eteen koska vaan ja silloin........
    Amerikkalaiset ei suosineet mitään jatkopaloja rikeissä kovin mielellään, varsinkaan vakiomitoissa, koska se sinällänsä ei vielä muutokseen riittänyt, vaan edellytti myös nämä lisäosat, (akselin muut) jotka kustannuksia nostivat. Rikiputken pituus, ei sinänsä näytellyt kustannuksissa suurtakaan osaa jatkopalaan verratessa, koska useampaa vakiomittaa tehtiin jo muutenkin vakioina sarjatuotannossa, joten päädyttiin kuitenkin turvallisempaan/lujempaan yksimittaiseen rikiputkeen.
    Erikseen oli nämä ylipitkät mitoitukset, joita tarvittiin erikoiskalustoihin, niihin oli tarvittaessa mahdollisuus saada lisäosia, mutta nekään eivät välttämättä mitään "hyllytavaraa" aina olleet.
    Akselin booritukset voivat vaihdella jopa samassa vuosimallissakin koneen tyypin/mallin seurauksena, joten väri antaa jotain osviittaa sopivuuteen.

    Äänestä

Minimissään rikiputken, vesiputken pumpulta moottorille ja lyhyen pystyakselin sekä rikitiivisteen. Jos pultit hapettuneet niin voi olla työläskin urakka. Jos ei niin ei paha toteuttaa, mutta ehkä järkevämpi kummiskin myydä kone pois ja ostaa suoraan lyhyt rikinen.

Äänestä

Saman toistoa ??

Äänestä

Rälläkällä haluttu pala pois perästä,n:puolesta välistä,ja uudelleen hitsaus,"pysty-akselille" sama homma.Helppoa,ja halpaa.Turhaa hifistelyä nuo ylemmät amatöörien sepustukset

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuhanssoni kirjoitti:

moi ! olisi 20Gt johnssoni pitkärikisenä, mitä osia tarvitsen muuttaakseni sen lyhytrikiseksi / mistä kaikista koneista saan sopivat osat ?
koneen vm ei ole ihan tarkkaan tiedossa mutta 80 luvun loppupuolelta arvelisin!? runkonro tippunut matkan varrelle ja pakkastulpassa oli ainoastaan tällainen nro: G3861753

ps: en halua mitään vaihda koko kone / ei kannata vastauksia vaan ihan oikeita ohjeita / tietoa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu