Foxnewsiltä tämmöstä infoa Ruotsin tilanteesta. Malmö kuulemma näyttää jo aivan islamilaiselta paikkakunnalta.
http://www.foxnews.com/story/0,2933,139614,00.html
http://www.foxnews.com/story/0,2933,139614,00.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Malmö on iso kaupunki. Malmöössa on niitä niin sanottuja slummeja avan kuin on monissa muissakin kaupungeissa.
Tukholman slummeja ovat, Grantorp, Tensta, Fittja ja niin edelleen.
Malmöön slummeista yksi on Rosengård.
Se on siitä Rosengård kun puhutaan ja kirjoitetaan niin pakjon lehdissä, jopa ulkomailla.
Rosengård on rappiolla. Talot huonossa kunnossa.
Saamme syyttää politiikkojamme tilanteesta slummeissa. Eihän kukaan ihminen sinne halua muuttaa jos ei ole pakko. Ei ulkolaisetkaan. Mutta heidän oltua uusia Ruotsissa, viranomaiset heidät sinne tunki. Koko ajan vain lisää ja lisää. Moni ruotsalainen häipyi alueelta. Nykyään ulkolaisetkin häipyvät jos vain pystyvät. Mutta moni ei siihen pysty.
On suuri työttömyys. Naiset , etenkin vanhemmat ja keski-ikäiset ei osaa ruotsia. Lapset liikkuu kaduilla yöllä myöhään. Rikollisuutta, narkotiikkaa, murhia, pahoinpitelyitä ja niin edelleen on joka päiväistä touhua Rosengårdissa.
Heillä ei ole mahdollisuuksia ulos sieltä. Ei ole työtä, niin ei saa uutta asuntoakaan mistään. Ihmisistä voi tulla sellaisissa olosuhteisa apaattisia tai sitten aggressiivisia. He ei näe pienintäkään valoa elämäänsä.
Yhteiskunnalla on suuri vastuu tästä. Politiikot on toiminut väärin. Nyt eivät osaa tehdä asian hyväksi mitään. Hymisevät vain huuliinsa ja hymyilevät, kuten Mona S.
Minulla on monta linkkiä tästä asiasta. Jos joku haluaa voin laittaa ne tänne.
Niin ja sitten vielä se että ei Malmö näytä islamilaiselta paikkakunnalta. Slummi Rosengård ehkä tekee sitä, mutta ei itse Mälmö. Malmö on kuten muutkin isot kaupungit, on kaiken maalaista kansallisuutta. :) Ymmärrätkö?
/serena
Kirjoittajan pointti oliki varmaa se, et miten mädännäistä Foxin uutisointi on.
>>Yhteiskunnalla on suuri vastuu tästä. Politiikot on toiminut väärin.
En luule, että muslimeita on kohdeltu erilailla kuin muita siirtolaisia, he ovat vaan erilaisia. He tuovat maahan sukulaisiaan, joilla ei ole mitään edellytyksiä selviytyä siirtolaisina. Kun musliminaiset kotimaassaankin ovat oppineet, etteivät mene työhön, niin eivät he tee sitä Ruotsissakaan. Kuitenkin Ruotsin yhteiskunta on rakennettu sille periaatteelle, että kaikki aikuiset tekevät työtä. Jos puolet jäisi työstä pois, elintaso putoaisi jyrkästi. Eikö tässä ole selvä yhteys? Muslimit tuovat Ruotsiin omat tapansa ja oman elintasonsa. Malmöön Rosengårdin muslimeilla on vain muslimien tavallinen elintaso. Eivät he viihdy kotimaassaankaan, kun siellä on niin kurjaa.
että täällä on melkein kaikilla ulkolaisilla omaisia täällä. Ei siis ainoastaan vain muslimeilla. Monet tuo vanhat vanhempansa tänne, sekä muslimeja, intialaisia, suomalaisiakin, :) Satun tuntemaan muutaman suomalaisvanhuksen täällä. Yhtään vuotta eivät ole täällä töitä tehneet. Nostavat kuitenkin eläkettä täällä.
Satun mös tuntemaan monta muslimi tyttöä ja nuorta naista jotka ovat työssä. Ei kaikki kotona ole. Jos minä saisin valita itse, niin olisin kotona. Valitettavasti en voi olla kotona. Mutta minulla on aika hyvä palkka, niin kysyin voinko mennä kuuteen tuntiin. Suostuttiin. Ja minä olen onnellinen. Kuusi tuntia olla töissä on jo ihan tarpeeksi.
Meitä on monta jotka keksisimme muuta tekemistä jos ei olisi pakko olla töissä. Vapaa aika on aina vapaa aika. Sitä ei voita mikään. Minulle esim. vapaa päivät on paljon suuremmassa arvossa mitä työpäivät.
Moni tykkää varmasti niin kuin minä, mutta ei vain uskalla myöntää.
Rosengårdista puheen ollen: eihän läheskään kaikki asukkaat siellä ole muslimeja. Siellähän on kaiken uskoisia ja maalaisia.
/serena
Ruotsissa on pärjänneet monet muut siirtolaiset vallan hyvin. Miksi muslimeilla on näin suuria ongelmia? ei kaikkea heidän eteen voi valmiiksi kantaa, täytyy olla myös itsellä tahtoa toimia yhteiskunnassa. Suomalaiset menivät Ruotsiin paiskimaan töitä ja samoin ovat tehneet monet muut siirtolaiset.
Musliminaiset jäävät enimmäkseen kotiin elelemään lapsilisillä ja yhteiskunnan tuella. Eikö ole ristiriitaista, että samaan aikaan sanotaan muslimeilla olevan kurjat elinolosuhteet, mutta syntyvyys on heidän joukossaan suurinta? he eivät opiskele ja tee työtä, kyllä kuka tahansa tuossa tilanteessa köyhtyy. Eihän Suomessakaan yhden ihmisen palkalla pärjää iso perhe.
Leipä pitää itse ansaita ja lapsia tehdä vain sen verran kuin on varaa niitä ruokkia. Saahan sitä valitella, uskomatonta, että yhteiskunnan pitäisi vielä jättimäiset lapsikatraat elättää veronmaksajien rahoilla....
Voisitko mailaa. En ole kuullut sihusta kuukausiin.
r....
[email protected]
>>No kai tiedät että täällä on melkein kaikilla ulkolaisilla omaisia täällä.
Mistä sen voisi tietää, kun niistä tuskin kukaan tietää? Varmaa kuitenkin on, ettei muilla ryhmillä kuin musliminaisilla ole uskonnollisia esteitä työhön menemiselle. Heidän kulttuurissaan se ei ole suositeltavaa. Sensijaan suuri lapsilauma on suositeltavaa. Valtio antaa tällaisille perheille ilmaiset asunnot ja monenlaisia avustuksia. Kuitenkaan töissä ei käy kuin yksi mies ja elätettäviä voi olla sekä sukulaisia, että lapsia.
Tosiasiaksi taitaa jäädä, että nämä siirtolaiset köyhdyttävät maata. Yleensä siirtolainen tuo voittoa maahan, mutta se koskee yhtä työikäistä ihmistä.
tietää. Oletko ollut koskaan Rosengårdissa? Minä en, mutta minulla on ystäviä jotka on käynyt siellä. Ja he sanoo että siellä asuu muitakin kuin muslimeja. Sanoohan sen jo järkikin että ei kaikki ulkolaiset ole muslimeja.
Ja Tukholman slummeissa olen käynyt. Teen töitä yhdessä slummissa nuorison kanssa. Jotta tiedän että slummeissa asuu paljon muitakin kuin muslimeja.
Oletkos sinä käynyt jossakin slummissa? Jotta voit sanoa 100% säkerhet että kaikki olisi muslimeja? Häh? Pystytkö?
Kai Ruotsissa asuvana tiedät että täällä on kaiken maalaisia?
Ja mitä meille kuuluu toisten lapsi laumat?
Juu, kyllä tiedän että on monta ihmistä, sekä muslimeja ja muun uskoisia jotka elävät soliaalin rahoilla.
Mutta minkäs tekee jos ei työtä saa? Kai tiedät että nykyään on vaikea saada työpaikkaa? Ulkolaisilla on vielä vaikeaampaa.
Minä en halua syyttää tästä ulkolaisia. Tiedät varmaan aiavan hyvin että jokainen haluaa itselleen ja perheelleen parempaa elämää. Siksi on lähdetty kotimaistamme pois.
Minä suon mielelläni ihmisille paremmat olot. En ole rasisti, vaikka minua joskus rasistiksi on syytettykkin.
Minä syytän Ruotsin politikkoja ja muita päättäjiä. Mitäs ovat päättäneet että otetaan niin paljon pakolaisia ja siirtolaisia tänne. Olisivat heti alussa ottaneet niin paljon kuin pystyisivät heille työ paikkoja antamaan ja ylipäänsä antamaan pakolaisille inhimilliset olot täällä.
Mutta näin eivät tehneet. Ihmisiä on tungettu vuosi kausia slummeihin ja täten eristetty muista kansalaisista. On huutava työpula ihmisillä. Ei kai se ihme ole että moni joutuu elämään sosiaalin avulla.
Mutta loppujen lopuksi se on politikkojen syytä. Mitäs pitävät tuollaista helkkarin löysää politiikkaa pakolaisiin nähden. Eihän ne kaikki tosi pakolaisia ole. Mutta jos on lupa tulla tänne, niin hölmöhän ihminen olisi jos ei tulisi tänne toivossa saada parempi elämä. Häh? Etkös ole kanssani samaa mieltä?
/serena