Hei kaikki lastentarhanopettajat!Olen lukiolainen tyttö ja miettimässä ammatinvalintaa.Mielenkiinto on hyvin pitkälti lapsissa.Haluaisin kysyä lastentarhanopettajan työstä muutamia perusseikkoja:mikä on yleinen palkkataso?Kuinka pitkiä työpäivät ovat?Onko henkisesti raskasta?
kiitos jo etukäteen :)
kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
tiedän asiasta, että palkka korkeakoulutetuksi on surkea, huomattavaa on, että lto:n vastuukaan ei tätä asiaa muuta.
Jos olet kiinnostunut lastentarhan opettajan työstä, niin suosittelen lämpimästi että menet esim työmarkkinatuella(jos sellaiseen mahdollisuus) päiväkotiin harjoittelemaan. Itse olen ollut nyt muutamia viikkoja harjoittelemassa ja olen huomannut että työ on aikalailla raskasta. Lapset vaativat niin paljon huomiota ja heille täytyy samat asiat toistaa moneen kertaan. Aikaisemmin ajattelin itsekin että hakeutuisin lastenhoitoalalle...mutta aikansa kutakin...ehkä minulle riittävät muutamat kuukaudet..Temppiä!
Itse olen myös tällä hetkellä työmarkkinatuella päiväkodissa harjoittelemassa. Ja täytyy sanoa, että työ on ihan erilaista mitä kuvittelin! Olen ryhmässä missä on yli 10 lasta (1-2vuotiaita) ja päivät ovat todella raskaita ja vaativia. Pieniä lapsia pitää pukea ja riisua, pissattaa, syöttää, nukuttaa yms. Ja on sellaisia päiviä jolloin 5 lasta parkuu yhtä aikaa kurkku suorana, silloin todellakin toivoisi olevansa jossain muualla. Nyt odotan jo innolla sitä päivää, kun työharjoittelu päättyy!! Suosittelen, että otat itse selvää millaista se oikeasti on! Varmasti mielesi muuttuu!
Hei kirjoitinkin jo tuon jutun missä lukee otsikkona että kandee mennä esim.työharjotteluun..haluaisin vaan kirjoittaa vähän lisäyksiä...elikkäs lapset ovat kyllä toisinaan ihania, mutta sitten kun on känkkäränkkä päivä, niin sitten ei ookkaan niin ihanaa..ja on olemassa monenlaisia lapsia, jotkut ovat ylivilkkaita, jotkut eivät tahtoisi tehdä mitään, ja jollain on huonot perheolot mikä sitten heijastuu lapsen käytökseen. Että monilla lapsilla on niin erilaiset lähtökohdat ja sitten kun on esim 20lapsen ryhmä niin saa kyllä olla hoitajat ihmeissään..toinen tekee jotakin innoissaan, toinen huutaa ja parkuu ettei halua tehdä mitään jne..ja yks ei kuuntele ohjeita jne jne..ja yritäppä sitten siinä pitää hermot kurissa...sanon vaan sen että jos lastenhoitajaksi haluat niin toivottavasti sulla on piiiitkät hermot, paljon huumorintajua,ymmärrystä,ja kestävyyttä koska työ on ihan oikeesti rankkaa!että suosittelen vaikkapa työharjoittelua lämmöllä ennenkun ajattelet hakea lastentarhanopettajaksi lukemaan..tämmöstä tuli mulle mieleen...niin ja pitäis olla ainaskii kymmenen kättä, ja monta syliä mihin kaikki lapset mahtuu sit istumaan=)
Minäkin olin viime kesänä työharhoittelussa lastentarhassa kuukauden ajan.Rakastan lapsia,ne ovat vain niin ihania!Mutta oli siellä sellaisiakin lapsia,jotka eivät meinanneet totella millään!Kiukuttelivat koko ajan.Mutta silti tykkäsin paljon!Lastentarhanopettajaksi haaveilin myös,mutta yliopistokoulutushan se on,joten en usko että pääsisin sinne sisään opiskelemaan...
Lastentarhanopettajalla on iso vastuu ja työ on kyllä rankkaa!Mutta jos todella tykkää niin kannattaa hakea alalle!Nythän lastentarhanopettajista/opettajista yleensä on pulaa!
Osaisiko kukaan sanoa että paljon harjoittelutöistä maksetaan suunnilleen kuukaudessa?siis jos lastentarhaan menisin...
Olen toiminut lastentarhanopettajana 10 vuotta! Työ ei ollut unelmani vielä lukiossa, itseasiassa en tiennyt päiväkodeista juuri mitään.
Lastentarhanopettajan tai nykyisin kasvatustieteen kandin tutkinto sisältää monipuolisia opintoja.
Yhä vain harvempi yliopistosta valmistuva on kiinnostunut tulemaan päiväkotiin töihin. Palkkaus alkaa opintojen vaativuuteen nähden surkeasti (n.1650 €/kk) ja kokemuslisät alkavat juosta vasta neljän työvuoden jälkeen.
Mutta mikään palkka ei korvaa antoisaa aikaa lasten parissa! Työ on päivittäin yhä vaativampaa, ns. "tavallisia perheitä" ja lapsia on aina vain vähemmän.
Työaika on 38 H 15 min /vkossa. Päiväkodit ovat yleensä avoinna 7 - 17 ja työpäivä vaihtelee aukioloajan välillä n 6 - 8 tunnin välillä.
Harjoittelu päiväkodissa on varmasti hyväksi, mutta olla harjoittelija lukion jälkeen on ihan eri asia kuin esim. opintojen yhteydessä. Minä lähdin itse suoraan opiskelemaan ilman harjoittelua ja se on ollut vain hyöty!
Tsemppiä opinnoillesi!
Lto