Isosisko, pikkuveli, "pseudokaksonen"?

Sanotaan että isosisko/isoveli on hyvin itsenäinen ja luottaa omiin kykyihinsä. Isosisko tietää kaiken, osaa kaiken. Hänhän on nähnyt kuinka äiti ja isä kasvattavat pienempiä sisaruksia ja hän tietää tarkalleen kuinka menetellä kun on oikaistava pienempiä :-)

Suurissa perheissä saattaa myös olla ns "pseudokaksosia", sellaisia sisaruksia joitten syntymän välillä on korkeintaan 18 kuukautta.
Äidillä ei useinkaan ole aikaa molemmille riittävästi ja he joutuvat kilpailemaan vanhempiensa huomiosta.

Sitten saattaa olla pikkuveli tai pikkusisko, "pahnan pohjimmainen", joka saa kaiken huomion osakseen, varsinkin jos ikäero seuraavaan on suuri.

Mielenkiintoinen teoria on myös se että isosisko tai isoveli menee myöhemmin elämässään naimisiin pikkusiskon tai pikkuveljen kanssa.
Numerojärjestys perheessä vaikuttaa elämäämme enemmän kuin uskomme, kuuluimmepa suurperheeseen tai jos olemme ainoita lapsia.
Tanskalainen psykiatri Oluf Martensen-Larsen on tehnyt laajan tutkimuksen perheitten koostumuksesta ja auttaa osaltaan ymmärtämään miksi olemme sellaisia kuin olemme.

Itse olen tämän päivän mittojen mukaan suurperheestä.
Äiti synnytti 4 lasta viiden vuoden sisällä, rauhan vuosina syntyi vielä "pahnan pohjimmainen".
Oli aika riemastuttavaa lukea Martensenin kuvaukset näistä numerojärjestyksistä, ikäeroista, poika/tyttö-järjestyksestä, naimisiinmeno jne.

Oletteko pikkusiskoja/veljiä vai isosiskoja/veljiä? Oletteko valinneet puolison em. teorian mukaan?

4

3260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaismies*

      Joo, minä olen nuorin, vaimoni sisarusparvensa vanhin. Jaha, joo, täytyypä miettiä erinäisiä asioita. Milenkiintoista!

      • Millä tavalla tämä teoria on mielenkiintoista omalla kohdallasi? Vai onko tuo isosisko-teesi se joka alkaa pikkuhiljaa valjeta? ;-D


      • Maalaismies*
        MdK-MdK kirjoitti:

        Millä tavalla tämä teoria on mielenkiintoista omalla kohdallasi? Vai onko tuo isosisko-teesi se joka alkaa pikkuhiljaa valjeta? ;-D

        Sekoitit pääni tuolla teorialla. Meitä oli kolme veljestä, minä huomattavasti nuorin. Kaipasin aina siskoa. Äitini piti minua aika vaikeana tapauksena. (miksiköhän?)

        Vaimoni on isättömän perheen vanhin, voimanainen, joka otti ison vastuun pienestä pitäen. Hänestä tuli suuri ymmärtäjä ja kaiken sietäjä (minunkin).

        Avauksesi käynnisti aivoriihen mielessäni. En osaa tässä vaiheessa sanoa enempää.


    • ellumari

      Minä en noista aviomiehistä omalla kohdallani oikein pysty sanomaan muuta kuin, että ehdokkaana oli kerran mamma kullan ainokainen ja sen huomasi.

      Minulla on kaksi vuotta nuorempi sisar(kuukautta vajaa kaksi vuotta)ja vaikka ikäeromme oli niinkin pieni, emme leikkineet lapsina paljonkaan yhdessä, sillä niin eri luonteisia olimme.
      Jos minä en lapsena urheillut, niin luin(ei läksyjä)sisko oli tunnollinen kouluasioissa ja teki taloustöitä äidin apuna. Tekee taloustöitä edelleenkin.
      Olemme säännöllisesti yhteydessä, mutta emme kovin hyvin ymmärrä toisiamme läheskään kaikissa asioissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6663
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3247
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe