Sanotaan että isosisko/isoveli on hyvin itsenäinen ja luottaa omiin kykyihinsä. Isosisko tietää kaiken, osaa kaiken. Hänhän on nähnyt kuinka äiti ja isä kasvattavat pienempiä sisaruksia ja hän tietää tarkalleen kuinka menetellä kun on oikaistava pienempiä :-)
Suurissa perheissä saattaa myös olla ns "pseudokaksosia", sellaisia sisaruksia joitten syntymän välillä on korkeintaan 18 kuukautta.
Äidillä ei useinkaan ole aikaa molemmille riittävästi ja he joutuvat kilpailemaan vanhempiensa huomiosta.
Sitten saattaa olla pikkuveli tai pikkusisko, "pahnan pohjimmainen", joka saa kaiken huomion osakseen, varsinkin jos ikäero seuraavaan on suuri.
Mielenkiintoinen teoria on myös se että isosisko tai isoveli menee myöhemmin elämässään naimisiin pikkusiskon tai pikkuveljen kanssa.
Numerojärjestys perheessä vaikuttaa elämäämme enemmän kuin uskomme, kuuluimmepa suurperheeseen tai jos olemme ainoita lapsia.
Tanskalainen psykiatri Oluf Martensen-Larsen on tehnyt laajan tutkimuksen perheitten koostumuksesta ja auttaa osaltaan ymmärtämään miksi olemme sellaisia kuin olemme.
Itse olen tämän päivän mittojen mukaan suurperheestä.
Äiti synnytti 4 lasta viiden vuoden sisällä, rauhan vuosina syntyi vielä "pahnan pohjimmainen".
Oli aika riemastuttavaa lukea Martensenin kuvaukset näistä numerojärjestyksistä, ikäeroista, poika/tyttö-järjestyksestä, naimisiinmeno jne.
Oletteko pikkusiskoja/veljiä vai isosiskoja/veljiä? Oletteko valinneet puolison em. teorian mukaan?
Isosisko, pikkuveli, "pseudokaksonen"?
4
3387
Vastaukset 4
- Maalaismies*
Joo, minä olen nuorin, vaimoni sisarusparvensa vanhin. Jaha, joo, täytyypä miettiä erinäisiä asioita. Milenkiintoista!
Millä tavalla tämä teoria on mielenkiintoista omalla kohdallasi? Vai onko tuo isosisko-teesi se joka alkaa pikkuhiljaa valjeta? ;-D
- Maalaismies*
MdK-MdK kirjoitti:
Millä tavalla tämä teoria on mielenkiintoista omalla kohdallasi? Vai onko tuo isosisko-teesi se joka alkaa pikkuhiljaa valjeta? ;-D
Sekoitit pääni tuolla teorialla. Meitä oli kolme veljestä, minä huomattavasti nuorin. Kaipasin aina siskoa. Äitini piti minua aika vaikeana tapauksena. (miksiköhän?)
Vaimoni on isättömän perheen vanhin, voimanainen, joka otti ison vastuun pienestä pitäen. Hänestä tuli suuri ymmärtäjä ja kaiken sietäjä (minunkin).
Avauksesi käynnisti aivoriihen mielessäni. En osaa tässä vaiheessa sanoa enempää.
- ellumari
Minä en noista aviomiehistä omalla kohdallani oikein pysty sanomaan muuta kuin, että ehdokkaana oli kerran mamma kullan ainokainen ja sen huomasi.
Minulla on kaksi vuotta nuorempi sisar(kuukautta vajaa kaksi vuotta)ja vaikka ikäeromme oli niinkin pieni, emme leikkineet lapsina paljonkaan yhdessä, sillä niin eri luonteisia olimme.
Jos minä en lapsena urheillut, niin luin(ei läksyjä)sisko oli tunnollinen kouluasioissa ja teki taloustöitä äidin apuna. Tekee taloustöitä edelleenkin.
Olemme säännöllisesti yhteydessä, mutta emme kovin hyvin ymmärrä toisiamme läheskään kaikissa asioissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid127818En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43609Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21548Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50515Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110513- 36512
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33451- 37426
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää111417Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni21388
