Aina lapsetonko?

Olen pian 30v nainen.Olen kihloissa ja seurustellut 3v.Miehelläni on lapsi jota hän tapaa silloin tällöin.

Olen kuunnellut kavereitani joilla on lapsia.Ne aina valittavat kun ei mihinkään pääse ja kun lapsessa on aina niin kiinni. Kuuntelen kauhulla kuinka ne kertovat siitä autuudesta kun lapset on jo nukkumassa.Tai kun saa lapset pois KOKO viikonlopuksi.

Olen alkanut miettimään että onkohan se järkevää hankkia lainkaan lasta. Pidän siitä että saan lähteä yks kaks käymään vaikka kahveella jossain. Ja käyn paljon harrastamassa. Ja rakastan rauhallisia iltoja sohvalla rakkaani kainalossa.Silloin en kaipaa ketään edes kylään.

Minulla ei ole koskaan ollut vauvakuumetta. Mielestäni kissanpentu on suloisempi kuin vauva.

Onko minussa jotain vikaa? Muuttuisiko ajatusmaailmani oman lapsen myötä? Kannattaako mun edes tehdä lasta? Entä jos tahdon oman lapsen sitten kun on jo myöhäistä?

Äitikin haluaisi mummuksi...ja kaikki kyselee että koskas te teette...

Mieheni ei ole oikeastaan mitään mieltä.Sille riittäisi se yksikin joka sillä on aikaisemman eukkonsa kanssa.

Älkää tuomitko minua. Tämä on mulle arka paikka.
9418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hei "mie"!
En todellakaan tuomitse ajatuksiasi, onhan se varmaan aika lailla rasittavaa jos vauvalla on esim. koliikkia tms. joka valvottaa ja itkettää..! Mutta kysyppä ystäviltäsi, että toivoisivatko he nyt, etteivät olisi tehneet lapsia..uskon, että he eivät tätä toivoisi..

Vertasit vauvaa kissan pentuun..onko itselläsi kissaa? jos on, tiedät varmaan, että sekin ottaa joskus hermoille mouruamisellaan ja muulla..ei eläimiäkään 100% jaksa!

Sinun kannattaa varmaan laittaa miehesi kanssa vauvan hankinnan plussat ja miinukset paperille ja kattoa, kumpia tulee enemmän..jos miinukset johtavat, ei varmaan lasta kannata hankkia..mutta muista, että naisella biologinen aika tikittää jatkuvasti=)! Jos haluat vauvan, kannattaa se tehdä pian, että synnytys olisi mahdollisimman helppo, mihin toki vaikuttaa ensisynnyttäjän ikäkin..

Olen itse sinua suunnilleen 10 vuotta nuorempi ja potenut aina kovaa vauvakuumetta! Nyt kun ollaan miehen kans muutettu yhteen, niin tuleva lapsi on enemmän kuin tervetullut..vaikka olenkin 19 kun saan vauvan, en usko että pilaan sillä elämääni (vaikka äiti niin väittääkin)..lapsi on kuitenkin aina lahja ja uskon meidän pärjäävän!

Tsemppiä sinullekin mitä sitten ikinä päätätkin tehdä!! Kuuntele sydämesi syvintä ääntä, sietä kuuluu vauvan tulevaisuus jos sellasen päätätte hankkia!

Äänestä
  • Kiitos vaan kisu18 kirjoituksestasi. Tunnut olevan kovin kypsä ihminen jo tuossa iässä! Onnea teille ja tulevalle lapsukaiselle.

    Alkoi vaan taas askarruttamaan kun sanoit äitisi kommentin. Se on kuitenkin jo kokenut tuon ihmeen.Sinä et vielä.

    Olisikin ihanaa kun joku joka on jo äiti kertoisi rehellisen mielipiteensä. Tai mieluiten moni äiti.Puolueettomasti.Täälä kun voi kertoa rehellisen mielipiteensä kun kukaan ei tiedä kuka kukin on.

    Eikö todellakaan kukaan teistä äideistä ole ollut epävarma ennen äitiyttä?

    Unohtuuko se "vapauden kaipuu" kun se oma käärö on sylissä? Vai onko se todella vain taakkana seuraavat 20 vuotta?

    Äänestä

...se vaan on ettei kaikki ole niin itsestäänselvää. Ole myös vähän joutunut pohtimaan ko asiaa, lähinnä sukulaisten painostuksesta. Nyt olen 35 eikä vieläkään kuulu eikä näy lapsikuumetta. Hyvä ystäväni synnytti 40- vuotiaana terveen pojan. Eikä sekään sykäyttänyt. Olen päässyt läheltä seuraamaan ja totean vain että joillekin sopii vanhempana lapsen saaminen paremmin. On hillitön tilanne jos on menohaluja eikä pääse, siinä turhautuu pahasti. En tiedä vieläkään... kun kevään tullessa on mieleeni juolahtanut moottoripyörän hankinta. Onko tämä itsekkyyttä vai mitä, mutta hauskempi ja menevämpi elämä on minua varten. Yleensä koulutetummat naiset päätyvät helpommin lapsettomuuteen.

Äänestä

Ei kellään ole oikeutta tuomita sinun päätöstäsi, mutta sanon vain "lapset on elämän suola". Meillä on mieheni kanssa yksi lapsi, olisi enemmän jos lääkärit antaisi tehdä, että kannatta harkita tarkkaan, ettet kadu sitten jälkeenpäin.

Äänestä

Kuule, ei elämää tarvitse elää kuten toiset. Kuulostat siltä, että kuvittelet lapsen kuuluvan naisen elämään itsestäänselvästi. Kuvitteletko, että sinun on pakko ryhtyä jonkun äidiksi, koska muutkin tekevät niin? Eihän sinun ole. Ei siinä ole mitään ihmeellistä, jollei halua lasta. Minä olen tiennyt jo teini-ikäisestä, etten tahdo lasta. Lapset voivat olla ihan yhtä kivoja ihmisiä kuin aikuiset, tai ihan yhtä veemäisiä. Eikä lapsia tarvitse inhota, vaikkei niitä itselleen haluaisikaan.

Ja ainahan äidit tuntuvat toivovan niitä lastenlapsia, niin minunkin aikoinaan. No, hän sai niitä sisariltani, eikä enää vihjaile asiasta minulle.

Joskus vaikuttaa siltä, että ihmiset tekevät lapsia harkitsematta asiaa lainkaan. Ikään kuin ne tosiaan kuuluisivat itsestäänselvyyksinä kuvioihin.

Äänestä

Hei ,en usko et kukaan sinua tuomitsee.Parempihan on ,että että lapsi tulee sinun omasta ja teidän yhteisestä halusta.Kerran et ole valmis luopumaan vielä omista haluista yksinoikeudesta toimia omanmielesi mukaan kantasi asiaan on oikein.Itse olin valmis 30v Halusin antaa lapselle vanhemmat jotka ovat menonsa menneet ja osallistuvat täysin rinnoin lapsensa hoitamiseen ja kasvattamiseen.Tietenkään ei pidä unohtaa parisuhdetta eikä itseään.Teemme paljon asioita lapsen kanssa yhdessä en pidä lasta esteenä,ehkä hidasteena.
Mikä pakko se lapsi tässä maailmassa on nykyään. joidenkin elämään ei kerta kaikkiaan sovi lapsia, se on heidän valintansa.
Kuuntele omaa itseäsi ja nauti elämästäsi eläkä anna kenenkään painostaa vastoin tahtoasi.Tekeväthän monet lapsia 40-vuotiaina jos silloin biologinen kello soi niin siitä vaan.

Äänestä

Itse olin samanlainen. Minustakin kissanpentu on ehdottomasti suloisempi kuin vauva.
Tulin vähän niin kuin vahinkossa raskaaksi.
Olin kauhuissani, eihän minusta ole äidiksi.
Lapseni on nyt vuoden vanha ja olen välillä edelleen sitä mieltä, että minusta ei ole äidiksi.
Mutta tuo lapsi on antanut niin paljon, se on niin suuri rikkaus ettei sitä voi käsittää ennen kuin sellaisen saa. Ei minusta vieläkään ole vauvat ihania, paitsi tuo oma oli niin mielettömän ihana.

Päässäni liikkui ihan samnlaisia ajatuksia kuin sinullakin. Mielestäni sussa ei ole mitään vikaa.
Ajatusmaailmasi muuttuisi varmaan osittain lapsen myötä. Ne entiset tärkeät asiat ei enää tunnukaan niin tärkeiltä.
Jos sen lapsen joskus teet niin älä muuta elämääsi kuin sen verran kuin on aivan pakko. Mielestäni asiat ovat järjestettävissä. Omia harrastuksia pitää olla myös silloin kun on lapsi. Myös niitä rauhallisia iltoja, eiku lapsi ajoissa nukkumaan. Varmaan äitisi hoitaisi mielellään lastasi sillointällöin.

Mietityttää tuo miehesi, että onkohan se valmis osallistumaan yhteisen lapsenne hoitoon. Jos sille riittäisi yksikin. Minun mieheni meinaan hoitaa kyllä edellisestä liitosta olevan lapsensa, mutta ei oikein osallistu yhteisen lapsemme hoitoon.

Älä mieti liian pitkään! Paljon se ottaa, mutta paljon se myös antaa.

Äänestä
  • Miksi hänen pitäisi edes kokeilla lapsen tekemistä? Entäpä jos se ajatusmaailma ei muuttuisikaan? Eihän lapsen tekeminen todellakaan ole välttämätöntä.

    Äänestä

  • ei lapsia kirjoitti:

    Miksi hänen pitäisi edes kokeilla lapsen tekemistä? Entäpä jos se ajatusmaailma ei muuttuisikaan? Eihän lapsen tekeminen todellakaan ole välttämätöntä.

    Suuret kiitokset teille kaikille jotka jaksoitte vastata!!!

    Tuli mukavasti kaikenlaisia ajatuksia ja uusia näkökulmia asiaan.

    Jotenkin jäin miettimään että hoitaisikohan mieheni lastamme vai jäisikö se minun kontolle vallan,niinkuin joku huomasi muistuttaa.

    Jäin myös miettimään että kauanko minulla on todella aikaa miettiä tätä asiaa?

    Ehkä lopetan miettimisen tältä erää, jatkan pilsujen syöntiä, ja mietin vuoden päästä taas uudestaan. Ajatukset voi olla muuttunut johonkin suuntaan taas silloin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie kirjoitti:

Olen pian 30v nainen.Olen kihloissa ja seurustellut 3v.Miehelläni on lapsi jota hän tapaa silloin tällöin.

Olen kuunnellut kavereitani joilla on lapsia.Ne aina valittavat kun ei mihinkään pääse ja kun lapsessa on aina niin kiinni. Kuuntelen kauhulla kuinka ne kertovat siitä autuudesta kun lapset on jo nukkumassa.Tai kun saa lapset pois KOKO viikonlopuksi.

Olen alkanut miettimään että onkohan se järkevää hankkia lainkaan lasta. Pidän siitä että saan lähteä yks kaks käymään vaikka kahveella jossain. Ja käyn paljon harrastamassa. Ja rakastan rauhallisia iltoja sohvalla rakkaani kainalossa.Silloin en kaipaa ketään edes kylään.

Minulla ei ole koskaan ollut vauvakuumetta. Mielestäni kissanpentu on suloisempi kuin vauva.

Onko minussa jotain vikaa? Muuttuisiko ajatusmaailmani oman lapsen myötä? Kannattaako mun edes tehdä lasta? Entä jos tahdon oman lapsen sitten kun on jo myöhäistä?

Äitikin haluaisi mummuksi...ja kaikki kyselee että koskas te teette...

Mieheni ei ole oikeastaan mitään mieltä.Sille riittäisi se yksikin joka sillä on aikaisemman eukkonsa kanssa.

Älkää tuomitko minua. Tämä on mulle arka paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu