Me kaikki tiedämme, että vl-herätysliikkeessä on voimassa lukuisia ns. kirjoittamattomia sääntöjä. Minkä näistä säännöistä lopettaisit vl-herätysliikkeestä, jos sinä saisit niin tehdä?
Olisiko se a) TV vapaaksi b) meikkaus vapaaksi c) korvakorut vapaaksi d) urheilukilpailut vapaaksi e) oma urheileminen vapaaksi f) vai mikä?
Perustele vastauksesi.
Olisiko se a) TV vapaaksi b) meikkaus vapaaksi c) korvakorut vapaaksi d) urheilukilpailut vapaaksi e) oma urheileminen vapaaksi f) vai mikä?
Perustele vastauksesi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos jotain haluis pois niin varmaa eroais seurakunnastansa!! Ne ei kuitenkaan aivan kirjoittamattomia ole ku tuohon ne sait lätkäistyä näytölle noin vaan!!=)
lisää syntiluetteloon sivuja, jossa on vasta 227 sivua. Helpompi olisi elää vähempisyntisenä kun jatkettaisiin listaa vain ja reilusti.
naisilta kannattaisi vapauttaa sääntö:
f) voit oleskella julkisella paikalla muussakin kuin Mari-paidassa.
kauheaa.
g) Kalevala Korut ovat sallittuja
Jos MINÄ saisin päättää nii kaikille yhtä tyhmien kysymysten kysyjille hommattais vaik porukalla iha oma elämä. Ei tarvis sit sen koommin enää tommosilla vaivata päätään.. :))
mitään muuta kuin isien perinnäissääntöjä?
f) Tapani Kansan laulut vapaaksi!
entäpä jos emme tiedä noista lauluista juurikaan mitään...? Yks kaveri sanoi soittavansa Isoisän olkihattua. Mä sitte, että onko se lasten laulu, se että eiku joku rakkauslaulu... No joo, sepä siitä. Me emme kuules tiiä kaikkia tangoja ja lauluja, mitä on olemassa.
vastaus d ja e
Onko kilpahiihto syntiä?
Ei oikeastaan, mutta jos sieltä lähdetään mainetta ja kunniaa hakemaan, ei hyvä