Tv:ssä, dvd:ssä ja boxissa 1 scarttipaikka, videoissa 2. Kokeilin lisäosaa johon saa 3 scarttia, mutta digikuva hajosi kolmeksi ruuduksi tai näyttö meni mustaksi. Ja sitten on vielä pöytäantenni, koska talossamme ei ole vielä digiantennia.
Tällä hetkellä ratkaisuna on, että videoista scartit menee telkkariin ja boxiin ja jos haluaa katsoa dvd:tä niin pitää ottaa scartti irti telkkarista ja laittaa dvd:n scartti tilalle.
Tällä hetkellä ratkaisuna on, että videoista scartit menee telkkariin ja boxiin ja jos haluaa katsoa dvd:tä niin pitää ottaa scartti irti telkkarista ja laittaa dvd:n scartti tilalle.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ostat jonkun kunnollisen scart-jakajan ja jätät ne 9e halpahalli-roiskot väliin. ainakin anttilasta löytyy haman täyskytketty loota ja hyvin tuntuu digi ja sat-boksit sen kautta näkyvän. tosin dvd-soitin aiheutti kuvaan pientä rakeisuutta, mutta vaikea sanoa johtuuko soittimen antamasta häröstä vai mistä koska muissa vermeissä ei vastaavaa ilmennyt.
Parempi jakaja on varmaankin yksi ratkaisu.
2)
Onko TV:ssä AV-liitäntää (pyöreät punainen, keltainen ja valkoinen)?
Jos on, hommaa adapteri Scart/AV (Sellainenjoka menee molempiin suuntiin) ja laita videosta telkkariin sillä ja scart DVD:lle.
3)
Onko Boksissa RF-modulaattori?
Jos on, kytke antennijohdoilla boksi ja video, ja anna scartti DVD:lle.