Onko home vaarallista lapsille ?

Peippolan päiväkodin aita on täynään mustaa hometta. Sotkee lasten vaatteet ja terveysriski on paha. Eivät toki lapset aina aidan vieressä ole mutta tuulihan lennättää tuota kasvustoa herkästi.
16107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

En homeesta tiedä mutta ruma on aita. Etenkin nyt kun lumeen vertaa.
Millä hiton maalilla sotkettu.

Äänestä

Ei ole vaarallista.

Äänestä

Ulkoilmassa ei toki vaarallista, mutta lapset tulee pitää aidasta kaukana.

Vanhemmat pitävät siitä kun heidän tenavien ulkovaatteet ovat yltäpäätä liassa. Miten mielekästä onkaan pestä (ehkä) jopa päivittäin ulkopuvut.

Äänestä

Ilmeisesti sisärakenne maalilla sivelty. Nuo maalit ei yleensä kestä kosteutta kun luujauhot ja muut arat poksahtaa hometta täyteen.

Äänestä

Liekkö kouvolan kuuluisa asiantuntemus ollut taas käytössä.

Äänestä

Eiköhän jokainen kouvolan vanhoista rakennuksista oo enemmän tai vähemmän homeessa. Tulos siitä kun aivokuolleet ovat olleet vauhdissa...

Äänestä
  • Rakentaminen on ollut ja taitaa olla edelleenkin, hanurista

    Äänestä

pelkkää ylihyysäystä taas.
ite voisin asua purkukuntoisessa hometalossa jos vaan joku halvalla myisi,
eihän näitä v itun himohintaisia kivitaloja kukaan kuitenkaan parikyttonnilla myisi

Äänestä

Ennenvanhaan sanottiin että kun syö homeista leipää tulee hyvä lauluääni.
Eli näin ollen, home ei voi olla vaarallista.
Luontaislääkintä ja perinteet kunniaan!

Äänestä

ei ne äänihuulet siitä homeesta mihinkään muutu.

taitaa suomi yhteiskunta ja psykiatria olla taikauskon vallassa.

"kun syöt humehia, tulet yhteiskuntakelpoiseksi"

Äänestä
  • suomessa pääsee hoidon tekosyyllä vankilaan.

    Äänestä

Homejuusto on kyllä hyvää mitä voimakkaampaa sen makoisempi, sitä voi käyttää kaikissa ruuissa, nam.

Äänestä
  • Juustossa home on ookoo, mutta hengitettynä myrkkyä

    Äänestä

Pussi perunasipuli sekoitusta 400g kanan filettä pilkottuna, kaksi purkkia kermaa nämä vuokaan, suolaa sekaan, päälle murennettua homejuustoa ja parmesaani juustoa, on hyvää.

Äänestä

Miksi nykyään on kaikki rakennukset homeessa. Esim. Kotkan poliisitalo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rojupuuta ? kirjoitti:

Peippolan päiväkodin aita on täynään mustaa hometta. Sotkee lasten vaatteet ja terveysriski on paha. Eivät toki lapset aina aidan vieressä ole mutta tuulihan lennättää tuota kasvustoa herkästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu