Olemme (kaksi pariskuntaa ja vauva)lähdössä Floridaan tammikuun lopussa kahdeksi viikoksi. Tarkoituksena vuokrata auto ja kierrellä niemimaata Orlando pohjoisimpana kohteena. Netistä löydän vain melko kalliita hotelleja (vain yksi "halpa" hotelli Miamissa, jossa noin 60 euroa per yö), joten uskaltaisiko olla varaamatta etukäteen ja löytää halpoja motelleja? Vai onko kovin ruuhkaista tuohon aikaan?
Motelleja Floridasta ilman etukäteisvarausta?
matkamamma
71472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muistan molemmilta Amerikan reissuiltani lapsena vanhempieni kanssa, että majapaikkoja kyllä löytyy. Toisaalta jos hinnassa alkaa tinkiä runsaasti alle tuon 60 euroa ($75) per yö, alkaa riskeerata majapaikkojen laadun kanssa ja pahasti. Lisäongelmana on se, että USA on nykyään hirvittävän tarkka sen kanssa, ketä ja missä tarkoituksessa se alueelleen päästää. On esimerkiksi mahdollista, että teitä pyydetään selvittämään maahan tullessa, missä milloinkin olette? Näinollen suosittelen lämpimästi niitä etukäteisvarauksia, koska ongelmallisen ja ongelmattoman matkan eroa on vaikea mitata rahassa.
Pyytäisin jotakin sellaista, joka on aikuisiässä käynyt Amerikassa 2000-luvun puolella tai mieluummin jopa 11.9.2001 jälkeen, koska niin relevanttia tietoa minulla ei ole.
Selvisimme vastaavasta tilanteesta aikaa halvasti ja ennenkaikkea vaivattomasti.
Viikon majoitukset Bestwestern-hotelliketjussa kustansi n. 260euroa/hlö. Etukäteen pystyi tsekkaamaan netistä hotellit. Osa hotelleista on hyvinkin tasokkaita osa taas vaatimattomampia.
Useasti hintaan kuuluu myös aamupala. Kaikki varaukset pystyy tekemään jo suomessa ja suomenkielellä.
Hei
En uskaltaisi lähtä pienen lapsen kanssa ilman hotellivarausta. 2000 vuonna olimme Daytonassa bike-weekend:n aikana, ja aloimme etsimään yösijaa motelleista 18:00 aikoihin. Jokaisessa motellissa: no vacancy!!! No, ajattelimme, että kalliimmat hotellit... no vacancy. Ajoimme sitten kohti Tampaa, ainakin 200km, kysyen jokaisen siistin hotellin ja aina vain täyttä. Alkoi jo paniikki iskeä (onneksi ei lapsia mukana). 00:30 (am) saavuimme Tampaan, menimme hienon hotelliin ja saimme huippuhienon huoneen, oikein sellainen sviitti. Hinnasta eivät tinkineet tuohon aikaan, ja lasku oli reilut 1100mk yöstä. Harmitti vain, ettei ssanut nauttia ajsta enempää.
Menemme Helmikuussa taas sinne Floridaan, ja nyt olemme varanneet netinkautta majoituksen koko ajaksi(4 yötä fort lauderdale ja 10 kissimmeessä). Huomasimme, että tulee paljon halvemmaksi asua kahden mukuuhuoneen Villassa / condossa, kuin 2:ssa huoneessa.
ps.Meidän valinta orlandossa: WWW.summerbayresort.com Jos jollakin tietoa paikasta niin kertokaa.
toi bike weekend ole aika erikoistapaus... Ei siellä normaalisti ole ollenkaan tollasta tilannetta, varsinkaan kevättalvella.
Nuoruudessa yhdellä reissulla oltiin 6 henkeä aina samassa kahden queen bedin huoneessa, 4 sängyissä ja kaksi makuualustoilla lattialla. Ja kyllä tuli halvaksi. Muutenkaan ei olla koskaan suuremmin tehty etukäteisvarauksia. Sillä tilaa löytyy kohtuu hintaan kunhan viitsii parissa motellissa käydä. Niitähän on kaupunkien ylkopuolella aina rypäs.
Ainastaan ekaksi yöksi kannattaa tehdä varaus tai ainakin ottaa jonkun osoite mukaan sillä maahantulokuponkiin pitää olla laittaa jokin osoite. Jos ei ole niin tulee melko varmasti ongelmia. Parille tutulle menasi nimittäin käydä nykissä huonosti kun eivät tienneet tarkkaan minne ovat menossa (heitä tultiin hakemaan kentältä). Olivat joutuneet kuulusteluihin ja lopulta olivat kuuluttaneet sitä tyyppiä joka tuli hakemaan heitä..
Sillä ei sitten taasen enää ole mitään väliä minne matkaansa jatkaa, nurinkurista eikö?
Moi,
itse en varnnut hotelleja etukäteen, vaan etsin alkutekijöiksi käsiin esitteen (löytyy ostareilta ja travel information pisteistä yms) ja sieltä käytin alennuskuponkeja hotelleissa. Esim Orlandon (Kissimmeen) Best Western oli yö kahdelta hengeltä 59$. Kannattaa kokeilla.
Hei,
itse en ole vielä päässyt kuin matkan suunniteluvaiheeseen, mutta kannattaa lukea esim keskustelut:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4000000000000059&posting=22000000004141422
sekä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4000000000000059&posting=22000000005238866
Itse olen päättänyt näiden juttujen perusteella varata vain 1. yön ja sitten sieltä paikanpäältä seuraavat, sen mukaan minnepäin haluttaa minäkin päivänä mennä. Meillä 2 jo isompaa lasta lähdössä mukaan.
Kannattaa toki varmistaa, ettei siellä ole mitään isoja tapahtumia juuri silloin kun olette matkalla.
Mukavaa lomaa!
Hei!
Olen majoituksia järjestellyt Floridaan sekä etukäteen varaten että paikan päällä etsien.
Etukäteen varatessa täytyy tietenkin reitti ja aikataulut olla suunniteltuna etukäteen, mutta hinnallisesti edullisia vaihtoehtoja on kumminkin löydettävissä näinkin.
Etukäteen edullisia majoituksia kannattaa etsiä ainakin kyseisen paikkakunnan turisti toimistoista joka on usein chamber of commercen ylläpitämä. Viime vuonna löysin itse edullisen majoituksen Orlandosta tätä kautta: http://www.orlandoinfo.com/
Jos etukäteisvarauksia ei tee täytyy muistaa, että majoituksen etsimiseen menee äkkiä parikin tuntia / paikkakunta. Hyvä sivusto avuksi tähän on: http://www.roomsaver.com/
Sieltä voit tulostaa kuponkeja (samoja kuponkeja saa painettuna turisti-infoista, kuten joku täällä mainitsikin). Netin kautta voi kuitenkin katsella valmiiksi muutamia vaihtoehtoja. Kuponkihinnoilla ei yleensä hotelleja voi varata etukäteen vaan ne tarkoitettu täyttämään mahdollisesti muuten tyhjiksi jääviä huoneita.
Roomsaverin kautta löydät kumminkin varmasti hotelleja, jotka kiinnostavat ja voit sitten tehdä tutkintaa netistä niiden omilta sivuilta.
Muistathan, että useimmiten ilmoitetut hinnat eivät sisällä hotelliveroa, myyntiveroa ja mahdollisia muita lisiä.
T:Mikko