En ole vähän aikaan käyttänyt Photoshopia, enkä millään muista miten objektiin "tartutaan". Muistaakseni se tapahtui ctrl- tai alt-näppäimellä sekä numeronäppäimellä. Voisiko joku ystävällinen sielu auttaa? Kiitos!!
Vastaukset 6
- "tartutaan"
Mitä mahtaa tarkoittaa Objektiin "tarttuminen"
Onkohan kysymys copy/paste (ctrl c/ctrl v) toiminnasta, vai työkalun valinnasta Move Tool (V)?
Objektiin tartutaan siirtämällä kursori objekttin kohdalle ja painamalla hiiren vasenta näppäintä.- Photos.
Kuinka onnistuu kuvan kopioiminen toiseen ikkunaan, eli jos avaan kuvan ja rajaan sitä, kuinka saan avattua samaan ikkunaan jossa tämä kuva on niin toisen kuvan?
Nyt avautuu aina oma ikkuna mutta pitäisi saada pari kuvaa samaan ikkunaan. - Photos.
Photos. kirjoitti:
Kuinka onnistuu kuvan kopioiminen toiseen ikkunaan, eli jos avaan kuvan ja rajaan sitä, kuinka saan avattua samaan ikkunaan jossa tämä kuva on niin toisen kuvan?
Nyt avautuu aina oma ikkuna mutta pitäisi saada pari kuvaa samaan ikkunaan.Siinä ”ikkunassa” missä siirrettävä kuva on
– näppäile ctrl A ja ctrl C
Tai valitse ohjelman valikosta ”Valitse kaikki” (Select all) ja ”Kopioi” (Copy)
Siirry siihen ”toiseen ikkunaan”
– näppäile ctrl V tai valitse Muokkaus (Edit) valikosta ”Sijoita”
Se on siinä jos koneesi on PC
Macissa käytä ctrl-näppäimen asemesta cmd-näppäintä (ns. omppu) - Photos.
Photos. kirjoitti:
Siinä ”ikkunassa” missä siirrettävä kuva on
– näppäile ctrl A ja ctrl C
Tai valitse ohjelman valikosta ”Valitse kaikki” (Select all) ja ”Kopioi” (Copy)
Siirry siihen ”toiseen ikkunaan”
– näppäile ctrl V tai valitse Muokkaus (Edit) valikosta ”Sijoita”
Se on siinä jos koneesi on PC
Macissa käytä ctrl-näppäimen asemesta cmd-näppäintä (ns. omppu)ps.
”Sijoita” (Paste)
- p_p_s
– avaat siis ne kaksi kuvaa eri ”ikkunoihin”
– sitten aloitat siinä ikkunassa jossa on se kuva joka pitää siirtää
– kopioit siirrettävän kuvan ”muistiin” näppäilemällä ctrl A (eli pidät ctrl-näppäintä alhaalla silloin kun painat A-näppäintä) ja sitten näppäilet ctrl C
– sitten siirryt ikkunaa jossa on se toinen kuva ja näppäilet ctrl V
Se on siinä - TerttuIsoTissi
kyllä "objektiin" tarttuminen on nykyään kauhea rikos feministiä kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551099
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust531006Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1131004Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7910- 89836
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5715Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25655Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190643- 73617
- 57603