Karttojen päällystys?

jude

Lumista talvea vaan kaikille!
Oisko kellään hyvää keinoa/vinkkiä melontakarttojen päällystykseen/suojaukseen/laminointiin? Tai mitä tahansa vinkkiä jolla kartat pysyisivät kasassa koko kesän. Onko karttataskuista kokemuksia?

t.Jude

4

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräukko

      Etsi jostain laminointikone ja laminointitaskuja. Jos laminointia on paljon voinee panostaa omaankin A3 vetävään koneeseen, hinta ei ole hirmu paha kuitenkaan. Laminointitaskut ovat melko arvokkaita kanssa.

      Laminointi on sen verran luotettava että vaikka veden alla toimii. Ja samalla kun leikkaat valmiiksi vaikka A5 kokoon niin saat kätevät pikkukartat jotka menevät kansinarujen alle. Ja pysyy muuten kasassa useammankin kesän.

    • retkimeloja

      Itse olen käyttänyt jo vuosia ortliebin karttapusseja, joita myydään eri kokoisina, ovat erittäin vahvoja. Hankintahinta saattaa tuntua kovalta, mutta ovat sen väärtejä.
      Nykyiset mallit eivät kellastu vanhoilla päivillään vaan pysyvät kirkkaan läpinäkyvinä, ovat parantaneet materiaalia. Tutustu ihmeessä.

    • Kontaktoija

      Itse olen kokeillut mm. minigrip pusseja, joihin mahtuu juuri A4 kokoinen paperi. No, ne ei tunnu kestävän kovin pitkään jatkuvaa vetelyä kansinarujen alta. Kokeilin sitten laittaa kontaktimuovin (sitä paksumpaa laatua) A4 paperin molemmille puolille ja se tuntui olevan helppo, halpa ja kestävä tapa. Nuo A4 kartathan saa tulostettua esim. työpaikan värilaserilla ;-) Kokonainen kartta-arkki kun on niin perhanan iso ja sitä on hankala käännellä edestakaisin.

      Kyllähän tuo laminointi on varmaankin se paras vaihtoehto, mutta hintaa sille kuitenkin kertyy.

      • retkimeloja

        Laminointikin on ihan jees, mutta kannattaa muistaa että laminoidussa kartassa ei ole yhtään ilmaa joka pitää sitä pinnalla, jos sattuu luiskahtamaan kansinarujen alta veteen.
        kannattaa pitää hyvin tallessa tai laittaa joku pieni kelluke kulmaan porattuun reikään joka ei lävistä karttalehteä.
        Siksi suosittelen edelleen kunnon karttapussia
        esim. ortlieb, vaikka ei osakkeita kyseisestä firmasta olekkaan :))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7838
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3752
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1886
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1053
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1003
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      750
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe