lämpötila-asteet

Onko jossain netissä linkki, mistä näkis senhetkisen lämpötilan Inglesissä?
Tai kenties kamera?
30642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ei mitään tietoa

Äänestä

Varmaan on olemassa kamera aika hemmetin monessa paikassa, mm. minun pöytälaatikossa on kamera. Läppärissäni on kanssa kamera.

Äänestä
  • Lähtö Inglesiin lähestyy. Päivittäin olen web-cameran välityksellä realiajassa seurannut Maspalomasin ja Inglesin rantaelämää. Huomattavan paljon näkyy pusakkaa ja pitkiä housuja rannalla hortoilevien päällä?! Nooh, eiköhän se siitä viikon tai parin jälkeen lämpene.

    Äänestä

  • kyllä se siitä... kirjoitti:

    Lähtö Inglesiin lähestyy. Päivittäin olen web-cameran välityksellä realiajassa seurannut Maspalomasin ja Inglesin rantaelämää. Huomattavan paljon näkyy pusakkaa ja pitkiä housuja rannalla hortoilevien päällä?! Nooh, eiköhän se siitä viikon tai parin jälkeen lämpene.

    Jaa nekö rannalla hortoilevat lämpenee sitten viikon jälkeen? Minkä parin jälkeen? Viikon kuluttua vai parin minkä jälkeen?

    No pusakkaa siis on? Tuulipuvut ne siellä seikkailee kohti dyynejä. Näkyykö sandaaleja joiden käyttäjällä on myös valkoiset tennissukat jalassa?
    Ehkä runkulle ovat menossa nudistirannalle?

    Äänestä

  • kyllä se siitä... kirjoitti:

    Lähtö Inglesiin lähestyy. Päivittäin olen web-cameran välityksellä realiajassa seurannut Maspalomasin ja Inglesin rantaelämää. Huomattavan paljon näkyy pusakkaa ja pitkiä housuja rannalla hortoilevien päällä?! Nooh, eiköhän se siitä viikon tai parin jälkeen lämpene.

    Annakatrin postaamassa linkissä kannattaa kiinnittää huomiota paitsi lämpötilan, myös erityisesti tuulen ennusteeseen. Inglesissähän tuulee aina, nyt on ollut pitkään tavallistakin tuulisempaa ja sama näyttää jatkuvan. Vaikka lämpötila olis reilusti yli 20, kyllä 30 km/h nopeudella puhaltava tuuli sitä kivasti viilentää. Siitä tuulestahan itse Annakatrikin kirjoitti useissa viesteissä. Näyttää tuulevan myös Las Palmasissa.

    Äänestä

Kyllä se siitä....-kirjoittaja!
Mistä löytää webcameran noille mainitsemillesi Inglesin kohteille?

Äänestä
  • Kokeile apartment Costa Rica tai Haffner.eu.

    Äänestä

  • Googlaa 'webcams playa del ingles'. Klikkaa kuva isommaksi, löytyy useita kameroita eri kohteista.

    Äänestä

  • Aika alhaisia lukemia tällä viikolla ollut..
    Accuweather ei aina oikein mene nappiin, tosin ei aina muutkaan.
    GFS malli näyttäisi korkepainetta liikuttelevan hyvälle kantille helmikuun alusta heti, ilmavirtaus kääntyisi enempi Afrikan suunnille tai ihan eteläänkin.. tietenkin Caliman mahdollisuus kasvaa, jospa kuitenkin jo oisi lämmintä Calimaa

    Äänestä

No eipä ainakaan ole lämpöhalvauksen pelkoa, ihmeellistä että joku viitsii istua koneessa 6 tuntia ja perillä vaivaiset 20 astetta.

Äänestä
  • Niin, se on ihmeellistä. Elämä on!

    Äänestä

  • old_profile_38457 kirjoitti:

    Niin, se on ihmeellistä. Elämä on!

    Tuosta sinun linkistäsi aukeavalta ja itseni käyttämältä sivustolta löytyy kaikkien mahdollisten espanjalaisten kaupunkipaikkojen säätiedot aina ajan tasalle muokattuna.
    Kumma kun nämä kanariankävijät eivät löydä helpointa, ja parasta sivustoa itse?

    Äänestä

  • Perdone. kirjoitti:

    Tuosta sinun linkistäsi aukeavalta ja itseni käyttämältä sivustolta löytyy kaikkien mahdollisten espanjalaisten kaupunkipaikkojen säätiedot aina ajan tasalle muokattuna.
    Kumma kun nämä kanariankävijät eivät löydä helpointa, ja parasta sivustoa itse?

    Helpointa on kysyä täältä. Täällä kun joku haluaa aina päteä niin linkki tulee alta aikayksikössä.

    Äänestä

Olen samaa mieltä kun lentäisi esim. Dubaihin niin olisi lämmintä , nähtävää ja edullista olemista koko rahalla. Hinnatkin ovat kuin Suomessa ja joku sinne tylsille saarille vielä haluaa. Tammikuussa Kanarialla palelee ihan oikeasti. Vietä siinä sitten rantalomaa kun ei voi edes meressä uida.

Äänestä

Laitoin googleen Inglesin sää niin heti pompsahti montakin linkkiä otin ensimmäisen. Näyttää nyt 10 päivää ylin n.22-23 alin 14-15. Aurinkoa mutta aika kovaa tuulta.

Äänestä

Loma Kanarialla on vähän muutakin kuin rantaloma. Eikä täällä kukaan palele. Se mitä Accuweatherissa tuntuu kylmältä, ei paikanpäällä sitä enää olekaan. Ja vapaaehtoisuuteen tänne Kanarialle tuleminenkin perustuu. Ihmeellistä, että tuhannet ja taas tuhannet tänne kuitenkin joka vuosi paikanpäälle saapuu. Kenties he ovat ymmärtäneet käsityksesi lomasta väärin, tai sitten sinä olet vaan hakoteillä.

Äänestä

Eihän siellä palele kun pistää toppavaatteet päälle ja hotelliin homaa jonkun lämmittimen ja paksut villasukat jalkaan ettei jalat palellu kylmällä laattalattialla. Jos vuokraa auton niin näkeehän siellä uoeita maisemia mutta ei ainakaan talvisin ole mikään rantalomakohde.

Äänestä
  • Oli miten oli mutta kyllä täällä Puerto de la Cruztsissa on ainakin ollut kylmä kun jäi toppatakki kotio. Mittarit näytti 18 - 23 samalla kadulla mutta se tuuli. Mereltä puski tuulta luihin ja ytimiin ja niin on ollut viimeiset kaksi viikkoa. Altaalla voi olla 1 - 2 h/pv jos aurinko paistaa mutta kun menee pilveen niin sisätiloihin. Mutta ollaan Sisukkaita Suomalaisia, purraan hammasta eikä anneta ilmojen lomiamme pilata.

    Äänestä

  • EriZ kirjoitti:

    Oli miten oli mutta kyllä täällä Puerto de la Cruztsissa on ainakin ollut kylmä kun jäi toppatakki kotio. Mittarit näytti 18 - 23 samalla kadulla mutta se tuuli. Mereltä puski tuulta luihin ja ytimiin ja niin on ollut viimeiset kaksi viikkoa. Altaalla voi olla 1 - 2 h/pv jos aurinko paistaa mutta kun menee pilveen niin sisätiloihin. Mutta ollaan Sisukkaita Suomalaisia, purraan hammasta eikä anneta ilmojen lomiamme pilata.

    Ja höpö höpö, istun nu
    yt maspalomas issa terassilla, lämpö vieläkin 17. Päivällä kivat 22 ja risat. Tarkeni komeasti rannalla eikä ollut hiki. Kotoa tuli viesti, pakkasta tasan -20, ja ollut enemmänkin. Eli hyvin täällä taretaan, eikä tartte suksia voidella.

    Äänestä

  • tuore tieto kirjoitti:

    Ja höpö höpö, istun nu
    yt maspalomas issa terassilla, lämpö vieläkin 17. Päivällä kivat 22 ja risat. Tarkeni komeasti rannalla eikä ollut hiki. Kotoa tuli viesti, pakkasta tasan -20, ja ollut enemmänkin. Eli hyvin täällä taretaan, eikä tartte suksia voidella.

    Sinulla tuore tieto on partsi tuulen suojassa. Minäkin moitin vain kovaa ja kylmää tuulta mikä menee luihin ja ytimiin. Hyvää lomaa.

    Äänestä

  • Jatketaanpa vielä tätä lämpötilakeskustelua. Kävin tänään Amerigasissa. Hämmästyttävää, että voi olla niin eilainen ilmasto Teneriffan pohjois- ja etetäpuolella vaikka välimatka ei ole kun kahdeksisen kymmentä kilsaa. Cristianosissa js Amerganosissa oli aivan mahtava keli. Porukkaa rannalla kun "meren mutaa" ja todella lämmintä ja miellyttävä ilma. Matka linjaautolla edestakaisin 19,80 ja kesti Puerto de la Cruzista 1h 45 min.

    Äänestä

  • EriZ kirjoitti:

    Jatketaanpa vielä tätä lämpötilakeskustelua. Kävin tänään Amerigasissa. Hämmästyttävää, että voi olla niin eilainen ilmasto Teneriffan pohjois- ja etetäpuolella vaikka välimatka ei ole kun kahdeksisen kymmentä kilsaa. Cristianosissa js Amerganosissa oli aivan mahtava keli. Porukkaa rannalla kun "meren mutaa" ja todella lämmintä ja miellyttävä ilma. Matka linjaautolla edestakaisin 19,80 ja kesti Puerto de la Cruzista 1h 45 min.

    Ja juuri nyt sää Maspalomasissa näyttää ihanteelliselta ja Puerto de la Cruzissa
    taitaa olla kuurosadetta. En ole paikalla, web-kameroista havaittua. Parempaan
    muuttumassa kelit koko saarilla.

    Äänestä

Missä Amerganos?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eka kerta kirjoitti:

Onko jossain netissä linkki, mistä näkis senhetkisen lämpötilan Inglesissä?
Tai kenties kamera?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu