Mitäs tehdä..

Olen ns. aikuinen nainen ja kuudennella viikolla raskaana. Olen seurustellut poikakaverini kanssa 3kk. Olen aina vastustanut aborttia, mutta mitäs nyt kun tämä tuli omalle kohdalle?!? Olen määräaikaisessa työssä ja poikakaverini opiskelee..asutaan erissä kaupungeissa ja suhde ei ole kuitenkaan niin vakaalla pohjalla. En tiedä nyt mitä tehdä, olen todella neuvoton. Poikakaverini tukee mua kovasti, ja ei pakota mua aborttiin. Olemme nyt kuitenkin yhdessä päätyneet aborttiin..tämä on todella vaikaa. Herkkänä ihmisenä tiedän masentuvani..
4556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Herkkänä ihmisenä tiedän masentuvani"..

Voi voi sinua rassukkaa...
Ehkä kannattaisi sitten vielä miettiä mitä tekee jos koko loppuelämä menee abortin takia pilalle...

Äänestä

ÄLÄ tee aborttia!! vaavi peeni =(

Äänestä

jo nyt ennen abortin tekoa, niin eikö kannattaisi miettiä vakavasti sitä toista vaihtoehtoa. Itse ajattelin pääseväni yli, koska se ainut vaihtoehto mulle...Minä 17v. koulu kesken, lapsen isä 10 vuotta vanhempi ja olin saanut tietää hänen rikollisesta elämästään hiljattain. Joten en halunnut synnyttää lasta jo valmiiksi huonoon elämäntilanteeseen kärsimään.

Niin tohon "yli pääsy" ajatukseen vielä palatessani...abortin jälkeen alkoi 3 vuotta kestänyt masennus/psyykelääke helvetti. Että se siitä yli pääsystä...

En kadu päätöstäni tuossa tilanteessa, mutta toisin olisin päättänyt jos lapsen isä ns. tavallinen mies. Kaikesta huolimatta kuitenkin kova isku...nyt neljä vuotta kulunut, ja mietin vieläkin päivittäin....ja teen niin koko loppu elämäni, sen tiedän jo nyt.

Äänestä

Tein abortin koska koulu kesken ja huono raha tilanne. Mieheni tuki kaiken aikaa.
Nyt itken, sitä mitä olen tehnyt, mutta en tiedä miten olisin pärjännyt.
Kukaan ei voi auttaa tälläisen päätöksen teossa.
Itse mietin silloin tilannetta, kun on lapsi...1 vuotias, 7 vuotias..... silloin se tuntui pelottavalta.......
Ajattelin, että olen huono äiti kun ei ole rahaa jne.....
Kadun raskauden keskeytystäni, nyt minulla olisi varmaan maailman ihana pikku tyttö tai niin olen haaveillut...
Se on oikeus ja kohtuus että nyt kärsin ja itken.
Koita kestää..... sä olet se jonka asian päättää, jos teet sen, et ole paha ihminen, mutta kannattaa valmistautua myös jälkiseuraamuksiin. Etsi henkilö jolle voit purkaa täydellisesti tunteita, se auttaa.
Itse en saannut ulkopuolisilta minkäänlaista tukea, lääkäri ei voinnut neuvoa asioissa, joista kysyin kuten raha-asioissa, käski kääntyä kelan puoleen, antoi harkinta aikaa, mutta se ei auttanut kun joutui miehen kanssa kaksin päättää asioista. Itselläni oli todella surkea lääkäri, miksi ei ole olemassa neuvoloissa esim. henkilöitä jotka voivat auttaa tälläisissä asioissa.
Yritä kestää, se on vaikeaa, kukaan ei voi arvostella sua jos sen teet.............

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihminen83 kirjoitti:

Olen ns. aikuinen nainen ja kuudennella viikolla raskaana. Olen seurustellut poikakaverini kanssa 3kk. Olen aina vastustanut aborttia, mutta mitäs nyt kun tämä tuli omalle kohdalle?!? Olen määräaikaisessa työssä ja poikakaverini opiskelee..asutaan erissä kaupungeissa ja suhde ei ole kuitenkaan niin vakaalla pohjalla. En tiedä nyt mitä tehdä, olen todella neuvoton. Poikakaverini tukee mua kovasti, ja ei pakota mua aborttiin. Olemme nyt kuitenkin yhdessä päätyneet aborttiin..tämä on todella vaikaa. Herkkänä ihmisenä tiedän masentuvani..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu