Nyt jos on rahaa taskussa niin kaikki kiinni osakkeisiin.
EKP laukaisee sellaisen osakerallin, että oksat pois!
Huomenna paukkuu pörssissä.
Asuntojen hintojen lasku pysähtyy.
EKP laukaisee sellaisen osakerallin, että oksat pois!
Huomenna paukkuu pörssissä.
Asuntojen hintojen lasku pysähtyy.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tämä oli hyvä tieto, ja nimenomaan heti aamusta.
Päivänmittaan tasoittuu
Huomenna paukkuu?
Perustuu mihin?
No hyvin lähti kauppa käyntiin, mutta pörssi sulkeutui. Huomenna mennään kunnolla ylöspäin. Aamulla latasin 174k€ osakkeisiin.
Miten minä en uskoa tämän palstan juttuja oikein yhtään,ne menee kuukausi kuukaudelta levottomammiksi.
Suurimalla osalla kirjoittajien jutuissa ole mitään tolkkua.
Olihan tänään sellainen pörssipäivä, että oksat pois! Hillitöntä kurssinousua.
Johtuu varmaan siitä, että kirjoitat suurimman osan tämän palstan jutuista. Onhan se siis selvää, että tiedät suurimman osan palstan jutuista olevan levotonta roskaa...
Mutta pörssi todellakin on noussut kivasti. Kun katsoo vaikkapa viikon kurssikehitystä, niin koko maailmalla on tultu mukavasti ylöspäin. Hyvä viikko.
Massiiivisesti uutta raha jaetaan törsäiltäväksi millä parannetaan kulutuskysyntää ja samalla sijoittajille inflaatio-odotuksia jotta saadaan nämä sijoittamaan kirstuihinsa makamaan keräämänsä varat.
http://app.kauppalehti.fi/uutiset/porssit-ekpn-elvytyspaatos-aiheutti-rallin-new-yorkissa/W7Fb3QVL/paauutiset
Mahtavaa. Katsotaan miten Suomi osakkeet ottaa tänään ruutia allensa. Uskokaa tai älkää, mutta pohjilta on nyt lähdetty nousuun.
Tänään heti aamusta tankkaan vielä 20k€ osakkeisiin.
Hieno homma, eilisen 174kEur lisäksi tänään 20keur, ja kun 5% nousee, niin päivätili 10tuhatta euroa!(tavistuhnun vuoden vuokrat)
HUH on se helppoo, kun on rahaa!
Sitäpaitsi, missään ei sanota että nousu tyssää 5%:iin, voi nousta jo pelkkä indeksi tuon verran. Vähänkään firmoja tunteva voi netota 10%
Onnea pörssiin!
Muista kuitenkin, että ne alkaa tasoittua, ja voivat jopa painua välillä pakkasellekin, mutta tämänhän tiesit jos olet ammattimies
Pohjilta? Osakekurssien kannalta pohjat ovat olleet aika maltilliset. :)
Tämä oli kyllä arvattavissa että tähän setelirahoitukseen se vielä johtaa jos ei muuten deflaatioklierteen uhkaa pois saada. Tämä auttaa saamaan rahaa törsäiltäväksi ja sijoittajia sijoittamaan kirstuihinsa jemmaamat rahat kun inflaatio-odotukset taas elpyvät.
Tätä 60miljardia kuussa ohjelmaa jatketaan kunnes katsotaan deflaatiokierteen uhka torjutuksi. Siinä sitten jossain vaiheessa voivat korkoja nostaa jos alkaa inflaation ryöstäytyminen uhata. Ihan vastaava setelirahoitusohjelma oli jenkeissäkin päällä.
Fiksummat jo varautuivat tähän ja ostivat osakkeita.
Kaikkein fiksuimmat (isoimmat pojat) pelaa markkinoita vasten ja myy nyt.
Ja laittavat rahat minne?
Taivas sentään mikä nousuralli pörssissä! Seteleitä sataa taivaalta osakkeisiin panostaneille. Kyllä muuten harmittaisi jos juuri nyt olisi varallisuus jossain hikisissä yksiöissä menettämässä arvoaan.
Asuntojen hinnat laskevat Suomessa kuukaudesta toiseen, mutta osakekurssit nousevat rikkoen joka päivä uusia ennätyksiä.
Miksi painettu raha ei löytäisi tietään yksiöönkin?
Ilman asuntolainaa ja sen lyhennysvapaita, olisi nyt vähemmän rahaa pörssiin.
Salkku näyttää +8,7%.
Ei hullummin. Naputtelen myyntitoimarin ja kotiutan fyrkat. Maanantaina tilaan muijalle Fiat 500:n pelkillä parin päivän osakevoitoilla.
Seuraavaksi alan katsomaan pitkän aikavälin osakeostoja. Robotiikka on tulevaisuuden osake.
Näin helppoa on rahan teko.