Miten kannattaa ilmoittaa vuokranantajalle vuokrasopimuksen irtisanomisesta?
Riittääkö ihan sähköposti vai?
vuokrasopimuksen irtisanominen?
7
162
Vastaukset
- 9+6
Lain mukaan pitää tehdä kirjallisesti.
- ehkä?
Mutta voi sähköpostillakin?
- Antaja
ehkä? kirjoitti:
Mutta voi sähköpostillakin?
Jos ei riitoja ole ja vuokranantaja on ollut asiallinen riittää puhelinsoitto. Muussa tapauksessa tekstiviesti tai sähköposti.
- Härregud
ehkä? kirjoitti:
Mutta voi sähköpostillakin?
No mikä ongelma sulle on tuo paperin kirjoittaminen ja toimittaminen (vaikkapa postitse)?
- looordi
ehkä? kirjoitti:
Mutta voi sähköpostillakin?
Irtisanominen tehdään kirjallisesti ja todisteellisesti.
Millä riitatilanteessa todistat, että vuokranantaja on lukenut sähköpostin tai tekstiviestin, jos et ole saanut niihin vastausta ?
- kirjallisesti
AINA oman oikeusturvan vuoksi kirjallisesti ja mielellään niin, että saat kuittauksen irtisanomisilmoitukseesi.
- LakiLuke
Laissa sanotaan:
"Vuokralaisen irtisanoessa vuokrasopimuksen on vuokranantajalle tai sille, jolle vuokranantaja on antanut tehtäväksi periä vuokran, ei kuitenkaan rahalaitokselle, annettava kirjallinen irtisanomisilmoitus. Samalla on mainittava irtisanomisen peruste, jos irtisanominen edellyttää tämän tai muun lain mukaan erityistä perustetta.
Irtisanominen on toimitettava todistettavasti. Irtisanominen on myös asianmukaisesti toimitettu, kun irtisanomisen tiedoksiannossa on noudatettu, mitä haasteen tiedoksiannosta on voimassa."
Eli aina kirjallisena. Eikä s-postilla.
Jos riitä tulee, niin ainoastaan kirjallisella on todistusvoimaa. Ei s-postilla. Vaikka s-postiin laittaisi pakollisen kuittauksen, niin oikeudessa ei voi todistaa, kuka s-postin on kuitannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129096Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883692- 202163
- 861357
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661112- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1061046
- 551043