RUK vaihtui sivariin

Ei sitä skeidaa kukaan itsenäinen, omilla aivoillaan ajatteleva jaksa.
21644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Että tällainen trolli tällä kertaa...

1Äänestä

Onnittelen ratkaisusta!

Äänestä

"Ei sitä skeidaa kukaan itsenäinen, omilla aivoillaan ajatteleva jaksa."

-Voisitko hiukan tarkentaa ja anna nyt muutama reaaliesimerkki millaisesta "skeidasta" muka oli kohdallasi kyse.

-Samalla kuullaan oletko edes jalallasi ikinä rukkiin astunut, avauksesta päätellen epäilen vahvasti.

Annas kuulua, moni odottelee mielenkiinnolla kertomustasi.

1Äänestä
  • Luultavasi tuo trolli ei ole ollut edes kutsunnoissa ja reserviupseerikoulusta kaveri tietää yhtä vähän kuin alakoulun kakarat.

    1Äänestä

Rukajärventielle Uudelleen Koheltamaan....

Äänestä

-
-
-
-
Eipä tullut tarkennuksia "omilla (?) aivoillaan" ajattelevalta.

Olisin oikeastaan ollut yllättynyt jos Ville 5v avauksen jälkeen olisi jotain järkevää ollut esittää.

-
-
-
-

1Äänestä

Sivarissa olikin sitten helppoa olla, enkä ole katunut kertaakaan päätöstäni!

Äänestä

Suomessa on 1 tapaus kun eräs pappi lopetti RUK:n ja siirtyi sivariksi.

Äänestä

Kaikki ei pärjää armeijassa, pää pettää tms. joten hyvä, että tuli ilmi ajoissa sinunkin kohdalla. Maitojunalla kotiin ja selityksiä keksimään ;)

1Äänestä

Jaksa? vai ni. parhaat jaksaa, huonot ei.

Äänestä
  • Suurin osa jaksaa ihan hyvin, pieni osa ei. Niin se on aina ollut!

    1Äänestä

tämä on kyllä sinän sä niin kiehtovaa ehkä ap on trolli ehkä ei. Mutta näyttää suomen puolustusvoimat täällä ihan yhtä paljon trollaavan siitä kuin ka intti on niin "hienoa"

Äänestä

Sano vaan suoraan, että jouduit maitojunaan.

Äänestä

Vieläkö on RUK:issa käytössä lyhyt homotukka? Sallitaanko pääkallokorvikset edelleen?

Äänestä

Et ole tainnut olla edes armeijassa,nimittäin kyllä RUK.hon menijällä ei sivari siinnä silmissä.Sivari on yleensäkin sellaisten pakopaikka,jotka pelkäävät mennä armeijaan.Mitään vakaumusta ei ole muuta kuin pelko.Tästä poikkeuksena Jehovan todistajat,jotka aikanaan menivät vankilaan.Siinä on vakaumusta.Muille luterilaisen lahkoille kunnia-asia käydä intti ja vieläpä hyvin.Puhut skeidan jaksamisesta,olet ehkä oppimassa juuri kuorimaan itse perunat-intissä olisit oppinut.

1Äänestä

Höpö höpö.

Muutamaa erityismestaa lukuunottamatta RUK oli ainoa hyödyllinen koulutus koko laitoksessa (90-l alkupuoli). Tiukka seula takasi jälkivitutuksen niille jotka eivät päässeet, joihin itse myös lukeuduin. Palveluksen loppuajan kello kävi hyvin, hyvin hitaasti.

Jos ei tosiaan kertalaakilla onnistu, ei ainakaan työpaikaksi tuosta laitoksesta ole. Itse harkitsin (nyk. Aallosta) valmistumisen aikoihin uraa pv:ssä teknillisellä puolella, mutta puuttuvan ups. arvon vuoksi oli syytä luoda polku siviilissä.

Sinua arvostetaan paremmin ja arvostat itseäsikin paremmin upseerikurssin käyneenä. Ei muuta kuin nuorille tsemppiä!

Ja toivottaasti nykyään laitoksesta kotiutuu pois jo heti siinä vaiheessa kun mielekäs tekeminen tulee päätökseensä.

Äänestä

RUK= RunkkaavatUroksetKädellä

Äänestä
  • Jälleen kerran kateellisten panettelua. Onhan se hienoa sivarina pestä mummojen perseita ja vaihtaa vaippoja papoille. Voi sitten mennä kakanhajuisin käsin kädelle...

    1Äänestä

Isänmaallisimmat hankkivat vapautuksen koko intistä!

Äänestä
  • Kenen isänmaasta puhut? Venäjästä?

    Äänestä

Eiköhä se ole vapauenvalinta kaikilla....
Eikä kaikista oo upseereiksi, ei vaan yksinkertaisesti kyvyt riitä =)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


isämmaanpuollustaja kirjoitti:

Ei sitä skeidaa kukaan itsenäinen, omilla aivoillaan ajatteleva jaksa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu