Niin siinä sitten kävi....

27623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Haapajärven päättäjiä... Toiset kunnat kilpailevat yrityksistä ja haluavat todella että oma kunta kehittyy. Haapajärveltä tällaista tahtotilaa on aina ollut turha etsiä.

Äänestä
  • Haapajärvi on oikea takapajula, junttikaupunki, rakentajakin kehui Nivalan Kaupunginjohtajaa!

    Äänestä

Kyllä Matti ja Juha on nyt onnellisia kannatti valittaa .Perkeleen paukapäät!

Äänestä
  • Mahtaa olla myös mukana entinen linja-autoaseman yrittäjäkin.

    Äänestä

heh heh,taispa tulla köntsät housuun valittajilla..

Äänestä

Hyvä valittajat! Onko nyt hyvä ja kuningas olo? Sinne meni kaupat ja kasvut..

Äänestä
  • Miksi itket? Mennyt mikä mennyt.

    Äänestä

Eipä mene nyt haapajärvisten eurot veroparatiiseihin. Nivalan hölmöt sinne nyt euroja kantaa.

Äänestä

Turha päättäjiä on syyttää Tokmannin ratkaisusta. Haapajärvi on taantuva paikkakunta. Väkiluku laskee vuodesta toiseen vauhdilla. Uutta ei rakenneta.
Ei kukaan tuloksesta vastuullinen bisnesammattilainen tänne investoi.
Paikkakunnilla, joissa väkiluku kasvaa, on tulevaisuus. Ei Haapajärvellä.

Äänestä
  • Päättäjät päättäkööt jatkossa, miten täällä nämä vanhukset hoidetaan, sitähän ne ovat jauhaneet jo monet vuodet. Liian kauan tietyt valtuutetut ovat olleet johdossa mukana. Olisi aika väistyä.

    Äänestä

  • sivusta seurannut kirjoitti:

    Päättäjät päättäkööt jatkossa, miten täällä nämä vanhukset hoidetaan, sitähän ne ovat jauhaneet jo monet vuodet. Liian kauan tietyt valtuutetut ovat olleet johdossa mukana. Olisi aika väistyä.

    Ei se tokmannin krääsäkauppa olisi tätä uppoavaa laivaa pelastanut. Täällä on k stu omiin muroihin jo vuosia ja nyt ihmettellään,
    Kun kaikki leviää käsiin.

    Äänestä

  • Kyllä päättäjillä on iso vaikutusvalta siihen kuinka tuollainen hanke etenee. Eli eka moka tuossa on se että osa tiloista on ollut viimevuoden tyhjillään, on jäänyt siinä rakennus tuottamatta siltä osin. Sitten tämä hanke olisi pitänyt luoda sellaiseksi että se kelpaa kaikille, siis mielikuva työskentelyä luoda asiasta sellainen mielikuva että hanke olisi saanut myötätuulta.
    Tokmanni on tehnyt oman ratkaisunsa. Vaikutusta on varmasti ollut sillä että tuosta hankkeesta riidellään paljon. Bisnesammattilainen tietysti ajattelee missä sijoitus tuottaa eikä se tuota siellä missä kohteeseen liittyy riitoja parhaalla mahdollisella tavalla.

    Äänestä

  • sivusta seurannut kirjoitti:

    Päättäjät päättäkööt jatkossa, miten täällä nämä vanhukset hoidetaan, sitähän ne ovat jauhaneet jo monet vuodet. Liian kauan tietyt valtuutetut ovat olleet johdossa mukana. Olisi aika väistyä.

    Vanhukset hoidetaan tällä hetkellä paremmin kuin koskaan. Tulevaisuudessa saatetaan mennä 50 luvun tasolle, mutta niin se on muuallakin suomessa.

    Äänestä

Miten kävi aikoinaan kun Seppälä oli tulossa Haapajärvelle... Kotijäätelöautokin kiellettiin. Taisi Novallakin olla juttu miten Hpjn rajoille ollaa jo puomeja laittamassa, kun jäätelöauto kiellettiin...

Tunnuslause: Paikallinen yrittäminen kunniaan... ulkopuollisia emme halua...

Äänestä

Kyllä tästä on Mattia ja Juhaa turhaa Haukkua!!
Päinvastoin he ovat yrittäneet tätä kuntaa nostaa ylös....
Äänestetään Matti eduskuntaan.

Äänestä
  • Eli onko nyt näin.
    Se liikerakennus, jossa oli matkahuolto, aikalisä ym.
    Onnistuttiin tyhjentämään, mutta sitä ei pureta, eikä siihen tule mitään tai ketään.

    Eli, yrittäjät jotka tuossa kiinteistössä ansaitsivat elentoaan ja maksoivat veroja kotikaupungilleen ovatko he kaikki lyöneet hanskat tiskiin, vai jatkavatko yrittämistään muissa tiloissa?

    Äänestä

  • oi kertokaa minulle kirjoitti:

    Eli onko nyt näin.
    Se liikerakennus, jossa oli matkahuolto, aikalisä ym.
    Onnistuttiin tyhjentämään, mutta sitä ei pureta, eikä siihen tule mitään tai ketään.

    Eli, yrittäjät jotka tuossa kiinteistössä ansaitsivat elentoaan ja maksoivat veroja kotikaupungilleen ovatko he kaikki lyöneet hanskat tiskiin, vai jatkavatko yrittämistään muissa tiloissa?

    Otappa selvää vässykkä

    Äänestä

  • oi kertokaa minulle kirjoitti:

    Eli onko nyt näin.
    Se liikerakennus, jossa oli matkahuolto, aikalisä ym.
    Onnistuttiin tyhjentämään, mutta sitä ei pureta, eikä siihen tule mitään tai ketään.

    Eli, yrittäjät jotka tuossa kiinteistössä ansaitsivat elentoaan ja maksoivat veroja kotikaupungilleen ovatko he kaikki lyöneet hanskat tiskiin, vai jatkavatko yrittämistään muissa tiloissa?

    Ei pureta!

    Äänestä

Hieno juttu

Äänestä
  • Hieno juttu, että kiinteistö tyhjeni, lukuunottamatta kalusteliikettä. Nyt saa kohta Kumisevalaiset yhtyä Matin valituksiin, toivottavasti siinä pitävät sitten lupauksen kun ovat sitä uhonneet, ja sillä lailla ruveta kehittämään koko haapajärveä, höh.....

    Äänestä

Eli yrittäjät ajetaan pois ja keskelle kylää jätetään isot liiketilat rapistumaan tyhjänpantiksi?! Mikäs järki siinä nyt on? Haiskahtaa aika vasemmistolaiselle..

Äänestä
  • Sitä saa mitä tilaa.....sanonta pitää paikkansa mitä siellä vielä on jälellä ei juuri yhtään mitään ja nekin jotka jaksaa kituuttaa niin haukutaan täällä suolipalstalla menkää haapajärviset ihteenne vika on siellä syvällä. Kateua ja pahansuopasuus. Olkaa ilman palveluja se on teille ihan oikein. Nuoret lähtekää sieltä teillä ei ole tulevaisuutta siellä. Elkää etes harkitko jäävänne millään hölyn pöly puheilla.

    Äänestä

Näyttää tuo Pyhäjärven tauti leviävän asenteisiin ja kielenkäyttöön siellä Haapajärvelläkin.

Äänestä

Kuka sinne ulkopuolinen haluis tullakkaan kahtokaa ihmiset peiliin siellä se vika on.
haukutaan kaikki toimivatkin yrittäjät jos ei muualla niin täällä palstalla nimettöminä. Ette te todellakaan ansaitse edes lisää yrityksiä sinne ennen kuin tuo asennevammasuus loppuu. Kulta-ajat on ohi jo nyt jäljellä ikuisten kitisijöiden kaupunki. Sen saa minkä ansaitsee ei ole johtoportaan vika vaan se suuri kateus teissä asujissakkin. Monasti kuulleena että ei täällä mitään ole kumminkaan pitää mennä ylivieskaan. Menkää ylivieskaan sanon minä ette te mitään palveluja siellä tarvihekkaan kun ette sitä osaa arvostaakkaan. Työttömien määrä sen kun lisääntyy mistäs sitte kuntapalvelut siirtyykö nekin ylivieskaan vielä lähivuosina.

Äänestä
  • Raaka totuus vaan on Se että yhtään euroa ei tule tähän pitäjään teekuppien pyörittämisellä.

    Äänestä

Halpahallin laajennus?

Äänestä
  • Nivalan halpahalli laajentaa 1000m2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ketä kiittäminen kirjoitti:

http://www.kp24.fi/uutiset/teemat/1480/382293/Tokmanni-osti-tontin-Nivalasta-myymälä-avataan-syksyllä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu