Kun täällä käydään näköjään ikuista väittelyä siitä, että kumpi on suositumpi/parempi artisti niin lyödään hiukan löylyä väittelyyn.
Alla olevan Iskelmä-kanavan äänestyksen tulos kertoo korutonta kieltään.
Edellisen listan lopputulokset
1 TAIKAKUU - HILJAINEN ON LAULU RAKKAUDEN
2 TOMMI SOIDINMÄKI - LAULU JOUTSENIEN
3 ANNE MATTILA - UNIHIEKKAA
4 ANNELI MATTILA - SUOJAAN
5 MIKKO MÄKELÄINEN & MYRSKYLYHTY - ON TULLUT MONI, ON MENNYT MONI
6 KARI TAPIO - EN PYYDÄ PALJON
7 SIMO SILMU - KAIKKEA HYVÄÄ
8 KATRI HELENA & JARI SILLANPÄÄ - TULISUUDELMA
9 TOMI MARKKOLA - RAUTA KAUHAVAN
10 ANNA ERIKSSON - MIKSI SANOIT SEN
11 MAMBA - VIE MUT LÄPI YÖN
12 AGENTS & JORMA KÄÄRIÄINEN - MÄ ELÄN VIELÄKIN
13 JANI WICKHOLM - HUKUN
14 JOHANNA PAKONEN - NIIN KIIRE RAKKAUTEEN
15 ANNE MATTILA - EI KERRO TUULI
16 JANNE TULKKI - KAIKKENI OOT
17 MIKKO MÄKELÄINEN & MYRSKYLYHTY - EN OLE HÄN
18 AGENTS & JORMA KÄÄRIÄINEN - JOS TULLA SAISIN
19 ANTTI HUOVILA - REVONTULIHÄÄT
20 JOHANNA DEBRECZENI - PAREMPAA
21 KATRI HELENA - VIIMEINEN KUULUTUS
22 ANTTI HUOVILA - ONKO SIELLÄKIN YÖ
23 MATTI JA TEPPO - JÄLKEENPÄIN
24 ANTTI MATIKAINEN - AVAA SYDÄMESI MULLE
25 FINLANDERS - ENEMMÄN KUIN MILLOINKAAN
26 JARI SILLANPÄÄ - KAUNIS IKÄVÄ
27 FINLANDERS - SÄ TEET
28 KARI TAPIO - ATLANTIS
29 MATTI JA TEPPO - MEIDÄN LAULU
30 CHARLIES - KERRO KULTAINEN KUU
Lähde: http://www.iskelma.fi/index.cfm?area=iskelmalista
Ei näy listalla T.Kansaa???
Alla olevan Iskelmä-kanavan äänestyksen tulos kertoo korutonta kieltään.
Edellisen listan lopputulokset
1 TAIKAKUU - HILJAINEN ON LAULU RAKKAUDEN
2 TOMMI SOIDINMÄKI - LAULU JOUTSENIEN
3 ANNE MATTILA - UNIHIEKKAA
4 ANNELI MATTILA - SUOJAAN
5 MIKKO MÄKELÄINEN & MYRSKYLYHTY - ON TULLUT MONI, ON MENNYT MONI
6 KARI TAPIO - EN PYYDÄ PALJON
7 SIMO SILMU - KAIKKEA HYVÄÄ
8 KATRI HELENA & JARI SILLANPÄÄ - TULISUUDELMA
9 TOMI MARKKOLA - RAUTA KAUHAVAN
10 ANNA ERIKSSON - MIKSI SANOIT SEN
11 MAMBA - VIE MUT LÄPI YÖN
12 AGENTS & JORMA KÄÄRIÄINEN - MÄ ELÄN VIELÄKIN
13 JANI WICKHOLM - HUKUN
14 JOHANNA PAKONEN - NIIN KIIRE RAKKAUTEEN
15 ANNE MATTILA - EI KERRO TUULI
16 JANNE TULKKI - KAIKKENI OOT
17 MIKKO MÄKELÄINEN & MYRSKYLYHTY - EN OLE HÄN
18 AGENTS & JORMA KÄÄRIÄINEN - JOS TULLA SAISIN
19 ANTTI HUOVILA - REVONTULIHÄÄT
20 JOHANNA DEBRECZENI - PAREMPAA
21 KATRI HELENA - VIIMEINEN KUULUTUS
22 ANTTI HUOVILA - ONKO SIELLÄKIN YÖ
23 MATTI JA TEPPO - JÄLKEENPÄIN
24 ANTTI MATIKAINEN - AVAA SYDÄMESI MULLE
25 FINLANDERS - ENEMMÄN KUIN MILLOINKAAN
26 JARI SILLANPÄÄ - KAUNIS IKÄVÄ
27 FINLANDERS - SÄ TEET
28 KARI TAPIO - ATLANTIS
29 MATTI JA TEPPO - MEIDÄN LAULU
30 CHARLIES - KERRO KULTAINEN KUU
Lähde: http://www.iskelma.fi/index.cfm?area=iskelmalista
Ei näy listalla T.Kansaa???
Vastaukset 60
Vanhimmat
Oletko muuten kuullut Iskelmäradion kuullut soittavan joskus yhtäkään T. Kansan biisiä ? Minä en ole. Se kanava boikotoi Tapsaa jostain syystä. Muutenkin se on ihan per...tä. Samat jonninjoutavat biisit soi jatkuvasti.
Ei sieltä kuule myöskään Olavi Virtaa ,eikä Tapio Rautavaaraakaan liioin.
Se on ihan selvä Jari Sillanpää- kanava, eikä niillä ole kanttia soittaa Sillanpäätä parempien suomalaisten miesartistien biisejä.
muualta ole kuulut Kansaa?
Kyllä asemat sitä soittaisivat, jos Kansaa vaan joku toivoisi.
Radio Suomi ja Sävelradio soittaa hyvin Tapsan biisejä.
Vaihtakaa iskelmäradio Sävelradioon!!!!
Monipuolisempi, eikä soita Jari Sillanpäätä jatkuvasti.
Näin on. Sävelradiolta tulee todella upeita ja kauniita biisejä ( iskelmäradion puolelta en ole esim. koskaan kuullut niin hienoja ulkomaalaisia ( enkä myöskään kotimaisia) biisejä, kuin mitä Sävelradiosta olen usein kuullut) ja ne biisit ovat paljon monipuolisempia, kuin Iskelmän renkutukset.
ISKELMÄ todellakin soittaa VAIN ja ainoastaan isojen levy-yhtiöiden kuten BMG:n ja Mediamusiikin tuotoksia. Erityisesti minua inhottaa kuunnella noita samoja jollotuksia kuten Antti Huovilan "Onko sielläkin yö?" tai Mikko Mäkeläisen "On tullut moni on mennyt moni" joita pakkosyötetään kaiken aikaa. Samoin Anne Mattilan biisit ovat soittaneet niin puhki että korvista pursuaa ulos...Kyllä sieltä Tapsa Kansaakin jonkin verran tulee - ainakin "Äidin pikkupoikaa" ja "Melinaa" on tullut mutta harvemmin. Yllättäen silloin kuin Tapsa oli vielä BMG:n tallissa niin "Salaisuudessain" soi aika useinkin ISKELMÄ-kanavalla. Esimerkiksi uudelta Tapsa ja Rautavaara -levyltä ei ole kuitenkaan soitettu mitään, koska sehän onkin jo pienempi levy-yhtiö joka tuon levyn julkaisi.
Minä olen suosiolla virittänyt taajudelleni SÄVELRADION. Just viime viikolla kuulostelin että mitähän ISKELMÄ parhaillaan soittaisi niin eikö vain kuulunut just sillä hetkellä Antti Huovila siellä jollottavan että "onko sielläkin yööööööööö" - YÖK!
Tuohon ei ole enää paljon mitään lisäämistä ja just se samojen biisien ja artistien pakkosyöttö minuakin Iskelmässä ärsyttää yli kaiken.
Mä luulen ,että nuo Tapani Kansa Rautavaara- tulkinnat olisivat sitäpaitsi iskelmään vähän liian laadukasta kamaa. Iskelmän mössömusiikki saa mut voimaan pahoin.
Sävelradiolta tulee erittäin hyvää ja monipuolista musiikkia. siellä ei ole tuollaisia soittolistija, kuin Iskelmässä.
Kukas se onkaan näissä listoissa Kari Tapion edellä, jos ei T.Kansa ?
Lokakuun kuukauden levy:
http://www.hitit.fi/page.php?p=hitit&s=kklevy
Virallinen lista TOP40 :
http://www.yle.fi/top40/albumit.shtml
Mä en osaa ,enkä halua sanoa, että kumpi kyseisistä jätkistä on parempi. Mä olin noiden kummankin herran keikalla viimekesänä ja molemmat tekivät minuun suuren vaikutuksen.
Eri tyylisiä esiintyjiähän he ovat, mutta molemmilla on sellainen tyyli, joka heille sopii.
Kari Tapion esiintyminen sillä keikalla oli hyvin hillittyä. Hän ei bändiään ohjaillut, eikä vetänyt mitään kovin suurieleistä showta siinä lavalla.
Siihen lavan eteen tuli mies, joka oli pöhnässä. Hän lauloi kovaan ääneen Karin mukana jotain biisiä ja Karia nauratti se kovasti. Kari näytti sille miehelle peukkua ylöspäin ja se mies oli tyytyväinen :).
Ekan setin jälkeen Kari hyppäsi sieltä lavalta alas tanssilattian puolelle ja alkoi jakamaan KAIKILLE halukkaille nimmareita. Hän oli erittäin ystävällinen ja huomaavainen.
Toisen setin aikana Kari oli hauska ,kun hän oli yhdessä vaiheessa pyydytävinään yöperhosia kesken laulun :)
Komea ääni ja hienoja biisejä. Karismaakin Karilla on valtavasti.
Tapani Kansan keikalla olin alkusyksystä.
Tapsa oli hyväntuulinen, mutta ohjaili bändiään aika näkyvästi. Se ei kuitenkaan ollut mitenkään häiritsevää, koska ei ärjynyt bändille.
Tapsa korjaili myös itse niiden lavalla olevien valojen suuntausta. Hän kiipeili kesken biisin vahvistimenkin päällä , kun ei muuten ylettynyt niihin valoihin.
Tapsan esiintyminen oli eloisaa ja puhdikasta. Hänen välispiikkinsä olivat mainioita ja yleisö nauroi kippurassa. Tapsa jutteli mm. siinä yhden lavanedessä olevan naisen kanssa tuttavallisesti hauskoja juttuja :) Se nainen oli joku innokas Tapsa fani.
Lopussa joku nuori likka antoi Tapsalle ruusun ja Tapsa kumartui halamaan tuota tyttöä ja loppukumarrusten aikana pussasi sitä tytön antamaa ruusua :) Tapsa sai raikuvat suosionosoitukset.
Aivan upea ääni ja mieletön karisma on myös T. Kansalla.
Kumpikaan ei varsinaisesti kuulu suosikkeihini,mutta Kansa sentään osaa laulaa.
Kansa ei tosiaankaan osaa laulaa koska sillä ei ole lauluääntä. Kansa määkii !!!!
Mun mielestä on kyllä väärin sanoa ,ettei T.Kansalla ole lauluääntä. Mä luulen että hyvin moni artisti antaisi mitä vaan, jos niillä olisi edes puoliksikaan niin komea lauluääni ,kuin Tapsalla.
Miten niin Kansa määkii ? Mä en ole ainakaan kuullut yhtäkään laulua, jonka Tapsa laulaisi määkimällä... Tai ehkä se sitten kuulostaa "määkimiseltä" ,kun on Kari Tapion mouruavaa mörinää tottunut kuuntelemaan.
Tapsalla on todella upea ääni ja siksi toisekseen hän sanoi hyvin yhdessä haastattelussa ,että laulajalle tärkein "työväline" on pää, toiseksi tärkein on sydän ja vasta kolmantena tulee ääni.
Laulusaundi on aika pitkälle makuasia.Eli vaikka laulusaundista ei diggaisikaan,niin ei se suinkaan tarkoita sitä,etteikö artisti osaisi laulaa.Vastaavasti on todella upean äänen omaavia laulajia,mutta laulutaito onkin sitten niin ja näin.Itse en kovin kauheasti Tapsan laulusaundista diggaa,mutta laulajana ei todellakaan huonoimmasta päässä tässä genressä.Klabbi kuuluu myös tämänmaan ykköskaartiin.Itse olen toiminut ammattimuusikkona 80-luvulta lähtien ja uskaltaisin väittää,että jonkunnäköinen käsitys vuosien varrella olisi aiheesta syntynyt.
Aivan totta kirjoitat.
Kyllähän Tapsalla komea ääni on. Se on laaja-alainen ja kapasiteettia riittä varmasti, mutta usein hän laulaa liian pateettisesti ja mahtipontisesti.
Kari Tapion lauluääni on sielukkaan sykähdyttävä ja miehekäs. Aivan upea alarekisteri hänen äänessään.
Olen opiskellut laulamista muutaman vuoden ja kuuntelen todella paljon musiikkia, niin leveiltä kuin eri radiokanaviltakin.
Itse rankkaan Tapani Kansan yhdeksi Suomen parhaista kevyenmusiikin laulajista. Äijällä on ääntä ja tekniikkaa. Tykkään myös Kari Tapion kappalaista ja äänestä.
Aiemmin on jo todettu, että on todella valitettavaa, että Iskelmä boikotoi Tapani Kansaa, ja muutenkin jauhaa lähes pelkästään uutta tuotantoa. Itsekin kaipaisin enemmän vanhoja lavajyriä.
Aivan oikein. Tapsalla on upea ja laaja-alainen ääni. Hän osaa myös tulkita lauluja taidolla ja tunteella.
Minunkin mielestäni hän on yksi parhaista ,kuten Kari Tapiokin.
Iskelmän puuduttavan tylsiä biisejä olen kurkkuani myöten täynnä, joten lopetin sen kanavan kuuntelemisen jo ajat sitten.
Jotkut aina sanoo, että Tapani Kansa on leso ja ylimielinen, mutta mä luulen kyllä ,että se on mainettaan parempi mies. Toissakesänä mä pyysin siltä nimmaria tauolla, kun se oli tulossa kahviosta päin. Mulla ei ollut kynää ,eikä ollut Tapsalla itselläänkään, joten se lupasi käydä hakemassa kynän sieltä takahuoneesta. Mä jäin odottamaan sitä ja tuumin ,että mahtaakohan se tulla takaisin ? Kyllä se tuli ja ihan nopeasti sittenkin. Jos se olisi ylimielinen, niin ei se olisi tullut sitä nimmaria kirjoittamaan.
Kyllä oli eilen 30.11.04 tosi upeeta olla Tamperetalossa kun Kari Tapio ja Johanna Rusanen laulovat yhdessä ja erikseenkin.
Yhdessä vetivät lopuksi kappaleen MÄ LÄHDEN STADIIN.
Vantaan viihdeorkesteri oli myös upee.
Saas nähdä lähdenkö pe 3.12.03 Hämeenlinnaan Ravintola Sirkukseen????
viimeinen kapaale varmaan sopiikin sille viinanpolttamalle äänelle
Sulle joo ------- tiedoksi että Karille sopii kaikki kappaleet ja sä taidat olla kännis itse
kapaale???Ja kerro lisää viinanpolttamasta äänestäsi meille kiinnostaa....
Mutta kyllähän Karin ääni on just sellanen viskin polttama/karhentama. Sanoihan hän itsekkin, jossain haastattelussa, että hänen äänensä salaisuus on paljon viinaa ja laulua.
Mutta Justiinahan se täällä kertoo itsestään
lopeta Justiina juominen.
Mutta Justiinahan se täällä kertoo itsestään
lopeta Justiina juominen.
No, kyllä kai vannoutuneimmatkin Kari Tapio- fanit voivat tunnustaa sen ,että Kari Tapio juo tai on ainakin aikoinaan juonut sitä viinaa aika reippaasti? Jokaisellahan on jotain ns. paheita ja Kari Tapiolla se on ollut alkoholi.
viina mikään pahe ole?
On se perkele, että näitä moralisoijia löytyy joka lähtöön.
Viina on valtiovallan suojeluksessa myytäväksi ja nautittavaksi tarkoitettu tuote.
Mitäs sinä nautit?
Vahtaatko naapureitasi, että mitä niillä tänään mahdollisesti syödään.
Voisit käydä huomauttamassa.
Mikäs sitten on pahe jos ei viina ? On se pahe ainakin liikaa käytettynä.
En mä ketään vahtaa. Tekeköön kaikki mitä lystäävät.
Ihan upea oli Kari ja Johannan esiintyminen Martinuksessa Vantaalla 29.11.04. Ääriään myöten täysi sali oli otettu mukaansatempaavasta musiikista. Kari jaksoi laulaa täysillä ja olla hyväntuulinen flunssastaan huolimatta. Jakoi nimmareita, halasi ihailjoitaan, vaikka varoitteli viruksen tarttumisesta. Operetin vannoutuneena ihalijana täytyy nostaa hattua, että ihan jees tuo laulu sujui Kariltakin.
Joo, Kari on hyvä ,mutta kyllä Tapsakin osaa valloittaa yleisönsä :
http://www.nettila.net/uusi/uutiset/uutinen.php?news_id=747
Kylläpä Tapsa onkin muuten komean, charmikkaan ja tyylikkään näköinen puvussa ! Puku sopii hänelle hyvin.
Kari Tapio on fiksumpi kuin T Kansa
No, Tapsa on joskus vähän lapsellinen. Kari Tapio taas osaa yleensä aina käyttäytyä, hyvin korrektisti herrasmiehen tavoin.
omalla sarallaan
Totta virkat mollastiina. Kari on aivan mahtava
huomenna Kari Hämeenlinnassa täytyy mennä jos saan kyydin.
KANSA ON NIIN LAPSELLINEN.
KARI OSAA KÄYTTÄYTYÄ TUO ON TOTTA.
KANSA ON KUIN MAKKARA KUORESSA PUVUSSA.
ON KANSA LIHONUT TAI SITTEN PITÄÄ LIIAN PIENIÄ PUKUJA.
Oikein hyvin istuva ja sopivan kokoinen pukuhan Tapsalla tuossa nim.merk."Anelma-Unelman" antamassa kuvalinkissäkin on.
Ei Tapsa ole koskaan pukeutunut liian pieniin pukuihin. Toisin ,kuin esim. Danny.
Danny on kuin makkarapötkö liian kireissä kuorissa.
Tapsa on joskus vähän liiankin " lökäpöksy ".
Kari Tapio on sellainen hillityn charmantti ja konstailemattoman miehekäs.
Pistä dorka nyt ens alkuun oma kuvasi tänne arvosteltavaksi,niin katsotaan ja arvioidaan tilanne uusiksi.Noi sun fiksut kommenttisi (ISOILLA KIRJAIMILLA) voisit pitää ihan omana tietonasi ja kirjoittaa vaikka ruutupaperille,jotta voit sitten myöhemmin ihailla tota verbaalista lahjakkuuttasi.
"Justiina" on käyttäytynyt muutaman päivän asiallisesti,ota oppia!
Asiaa kirjoitit Make ! :) Minä ajattelin just tuota samaa.
Kuules dorka make laita oma kuvasi jos niin hirveesti haluut tänne niin nähdään kuinka dorka olet.
Ja mitä tulee kirjottamiseen niin tietääkseni jokainen saa kirjoittaa ISOLLA tai pienellä sulta lupaa kysymättä.
Sähän se näytät tai luulet ilmeisesti olevasi lahjakas mutta ....
Pidä säkin mölyt mahassasi äläkä vedä kaikesta aina herneitä niinkuin tuo Justiina ystäväsi taidatte olla saamaa sakki.
Ota sä oppia ja opettele kirjoittamaan.
OHHOH! Sinäpäs vaikutta varsin herkkähipiäiseltä.Heti herne nenässä, kuin vähän arvostellaan. Make kirjoitti ihan asiaa.
herneet nenään..
Mukava huomata että on muitakin samoin ajattelevia :-).Tuntuu tolla reppanalla olevan varsin rajoittuneen ulosannin lisäksi aikamoisia vaikeuksia ymmärtää lukemaansa.Alemmista viesteistä päätellen jonkin sortin psykoosi taas päällä...
Juu, ja aika pahemman sortin psykoosi sittenkin. Mikähän avuksi hänelle ?
"Ota sä oppia ja opettele kirjoittamaan"
Riviä ylempänä:"taidatte olla saamaa sakki".HOHO!!!
Tindelle kysymys mitä sä täällä sekoilet????
Sun tyhmyydelle tässä lähinnä naureskelen.Lue noita tekstejäsi ja huomaat itsekkin.Vaikka et käytäkkään samaa nimimerkkiä,on "tyylisi" erittäin tunnistettava.Nää topicit on täynnä tota samaa paskaa.
Joo ja sä näytät tyhmyytes Tinde täällä ja mä naureskelen sun typerille kirjoituksille.
Lue omia tekstejäsi ja mieti mitä olet kirjottanut. Sun kirjotuksesi näkyy olevan täynnä sontaa kun et pysy edes asiassa.
Hanki elämä.
Meneppäs nyt taas vaikka Kari Tapion keikalle, jos se vaikka helpottaisi oloasi. Sä olet ihan pelle!
Jäiks aamupuuro väliin vai oliko joku kussut murojen sekaan?Kyllä se taidat olla kuitenkin SINÄ,joka täällä typeryytensä näyttää.Lue ketju läpi ajatuksen kanssa,niin huomaat että en ole ainoa,joka näin ajattelee (esim.Make,Taru,Loiro).
Justiina mene Kansan keikalle vaihteeksi että jaksat. Ja pelle olet sinä Justiina näkyy noista sun typeristä kirjotuksistasi.
Ottaako se noin kovasti hermojen päälle olla Kari Tapio-fani ?
Voi tuota Justiina reppanaa kun jaksaa jauhaa taitaa ottaa itseensä hermon päälle kun jaksaa jauhaa. Ootko aivan riekaleina kun T Kansa on sitä mitä on täys p...?
PÖH! Sä olet säälittävä.
Tapsa on loistava laulaja. Huomenna TV2 näyttää klo. 11.00 Länsiauto-Areenalla tänään järjestetyn Itsenäisysspäivä konsertin . Tapsa Kansa esiintyy siinä. Hän laulaa Rautavaaran lauluja.
Sä olet Justiina tosi säälittävä.
Onneksi en ole siihen aikaan kotona ei tarvitse kuunnella Kansan määkimistä.
Kansa pilaa hyvät Rautavaaran kappaleet.
Mistä sä voit tietää, että miten kansa niitä rautavaaran lauluja laulaa, kun et ole kuullut hänen niitä laulavan ?
on ollut pakko kuunnella kun mainostavat ohjelmien välillä siellä se kansa naukuu....
Nää kirjotukset täällä rupee meneen aiheesta ohi
Justiina kirjottaa ja mollaa Kari Tapiota ja kehuu Tapani Kansaa ja joku kehuu Kari Tapiota jne....
Aiheesta on menty hakuteille vai mitä???
Näin täällä suomi24:ä käy aina.
On aivan yhdentekevää minne ja mitä kirjoittaa.
Yhtä sillisalaattia joka aihe. :)