Onko ketään muuta,jolla kohtaukset pysyvät poissa yhdellä lääkkeellä vai olenko ainut? mulla ne ovat pysyneet poissa ja lääkkeenä on trileptal,jota menee aamuisin 2 tablettia ja illalla 2 1/2 tablettia. Onko tämä mielestänne iso annos vai sopiva? Tätä ennen jouduin syömään monta lääkettä samanaikaisesti,jotta kohtaukset pysyivät poissa. Muistan kun yhteen aikaan meni jopa neljä lääkettä,joskus viisikin. Nyt pärjään tällä lääkkeellä. Sitä ei ehkä voida koskaan purkaa,koska siinä on iso kohtausriski,ja ne pysyvät poissa vain tällä lääkkeellä,jota olen napsinut viimeiset 11 vuotta,joista 5 vuotta söin trileptalin lisäksi frisiumia. Kertoilkaa onko mielestänni parempi syödä yhtä lääkettä,vai monta lääkettä samanaikaisesti?
epilepsialääkitys
epileptikko
61535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sairastan vaikeahoitoista epiä. Käytin 15 vuotta yhtä lääkettä, Neurotolia, joka piti kohtaukseni kurissa koko tuon ajan. Sitten jouduttiin ottamaan yksi lisää, Hydantin, ja Neurotol vaihdettiin Slow-muotoiseksi pitämään kohtaukset kurissa ja nyt taas 13 vuoden jälkeen edellisestä kohtaussumasta ja lääkkeiden lisäyksestä jouduttiin lisäämään yksi, Keppra, jotta pysyisivät kohtaukset kurissa.
Joka kerta on mennyt vähintään vuosi, että kohtaukset saadaan kuriin. Mieluusti söisin vain yhtä lääkettä, mutta käytännössä tilanne on mahdoton, koska jokainen lisätty lääke on ollut ainoa tehoava ja nyt sain vielä tietää, että leikkausmahdollisuuttakaan ei ole.
onko sopiva sehän on yksilöllistä mikä sopiva lääkepitoisuus pitää kondiksessa tai ei , eri lääkeaineilla on omat hoitorajat. se et käytetään monia lääkkeitä ,ei aina automaattisesti tarkoita määrien mg. suurenemista.
Onko epilääkkeet kalliita? Mulle ollaan aloittamassa lääkitys ja saako sen erityiskorvattavuuden (?) missä vaiheessa ja millä edellytyksin?
Ei epilääkkeet ole kalliita,sillä niistä saa erityiskorvauksen. Sen saa silloin,kun epilepsia on diagnosoitu. Erityiskorvauksen saamiseksi täytyy lääkäriltä pyytää todistus lääkityksen tarpeellisuudesta. Sitten vaan marssit kelaan,josta saat hakemuksen jonka täytät,ja sen jälkeen viet hakemuksen kelalle,johon liität lääkärintodistuksen,niin saat kelalta päätöksen lääkkeiden erityiskorvauksesta. Jos saat erityiskorvauksen lääkkeistä,niin silloin omavastuu on vaivaiset 5 €.
Lääkkeen hinta riippuu siitä mikä lääkitys sinulla on. Kaikkiin epilepsialääkkeisiin ei ole erityiskorvattavuutta, joihinkin se on 50% ja toisiin 100%. Suurin osa on kuitenkin noita 100%:n korvattavia (uskoakseni).
sopii ainakin minulle koska se on pitänyt kohtaukset poissa.
Itse otan kaksi kertaa puolitoista pilleriä vahvuudeltaan 300mg vuorokaudessa