Löysin tämän hyvän keskusteluketjun, mutta johon ei voi enää kirjoittaa, kun on puoli vuotta ollut hiljaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2457092
Se on hyvä ketju! Olen joutunut tutkimaan nettiä paikallistaakseni oireitteni syitä ja mahdollista sairautta. Neljä vuotta kärsinyt, kukaan terveyskeskuslääkäri saati hoitaja ei ole edes ehdottanut refluksia. Ihan liibalaabatouhua ollut.
Oireeni ovat pahentuneet selkeästi viimeisen puolen vuoden aikana.
Kahteen otteeseen, viime vuonna ja edellisenä, olen syönyt antibioottikuurin "poskiontelotulehdukseen" ja hengitysoireeni ovat loppuneet tyystin. Ensimmäisellä kerralla liki kahdeksi kuukaudeksi ja toisella kahdeksi ja puoleksi kuukaudeksi. Pystyin tekemään 40 kilometrin pyöräilylenkkejä, ettei mitään. Muina ajanjaksoina hengästyin jopa parinsadan metrin kävelymatkoista ja hengitystieni turposivat ja hengittäminen oli vaikeaa.
Nyt tilanteeni on jälleen ollut, että voin kävellä vain hyvin hissukseen, ettei sykkeeni nouse sen oppimani tietyn rajan yli, jolloin hengitysoireet alkavat. Parinsadan metrin reippaan kävelyn jälkeen olen muuten taas hengitysoireinen. Muutkin oireet lisääntyneet ja olo on enemmän kuin sairas koko ajan. Astmaa yritetty tarjota vuosia sitten - ei sopinut kuvioon. Silti ventolinea määrättiin. No eihän se auttanut.
Nyt tilanteeni ja sairauteni on pahin 4 vuoteen, päivystykseenkin piti joulun ja uuden vuoden välillä lähteä ja päivystyslääkäri sairaalassa totesi, että nyt kuuluu kyllä keuhkoistakin vinkunaa. Joten epäilen, että tämän hoitamattomuuden seurauksena mahdollinen refluksi on aiheuttanut nyt ongelmat jo keuhkoihin asti.
Aiemmin olen jatkuvasti alusta asti sanonut lääkäreille ja sairaanhoitajille, jotka nykyään meillä päin tekevät ne päätökset (heille on siten kuin annettu lääkärin virkaa), että laitetaanko joku henkilö lääkärille vai ei, että hengitysoireeni tuntuvat johtuvan siitä, että nieluni/kurkkuni turpoaa. Tähän yksikin totesi, että no se tuntuu vaan siltä, vaikka se olisi keuhkoissa se hengitysongelma. No minä tiedän missä se on ja mitä tunnen. Joten astmatestit ja puhalluskokeet spirometriat eivät näyttäneet, että kyse on astmasta.
Käytäntö tuntuu meillä päin olevan se, että yhä useammin sairaanhoitajat tekevät omat diagnoosinsa ja lääkärille ei saa aikaa!
Paremmalla ajalla kirjoitan lisää, mutta sen haluan sanoa, että parhaimman tuen ja opin sekä diagnoosin olen saanut itselleni netistä ja tästäkin keskusteluketjusta.
Refluksi ja astma
3
182
Vastaukset
- ruokavalio?
Nin mikä sa sitten vaivaa?
Kokeile ruokavaliota.
Nelli tuunasi ruokavaliota ja elämäntapoja ja vältti refluksileikkauksen! Hyvin kirjoitettu teksti, joka sisältää myös napakan yhteenvedon Chris Kresserin gerd-artikkeleista, kannattaa lukea!
https://www.facebook.com/helsinkipaleo/posts/685320571553809 - Vaihtoehtoja
Jos kerran postiontelutulehdusten hoito auttaa, suosittelen poskionteloiden huuhtelemista nenäkannulla eli sarvikuonolla, jota saa mm apteekeista. Käyttövedeksi käy hanavesi jossa on teelusikallinen suolaa. Pidempiaikainen käyttö saa poskiontelot vähitellen rauhoittumaan ja voi hyvinkin auttaa astman kaltaisiin oireisiisi.
Refluksitaudin oireita voi helpottaa ostamalla apteekista Somac control lääkettä ensiavuksi. Sitä voi hyvin ottaa 40 mg/vrk kuukauden ajan, jotta näkee onko siitä hyötyä polttaviin röytäisyihin.
Terveyskeskukseen saa ajan lääkärille kun tilaa normaalin kiireettömän ajan ja sanoo syyksi vaikka mitä. Sitä ei saa samana päivänä, mutta oireesi eivät tunnu vaativan akuuttia hoitoa, joten muutaman viikon odottelu tuskin tilannetta pahemmin muuttaa.Samalla voit kertoa kokeileesi ko hoitoja ja onko niistä ollut hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237