Aamupala

2182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Miksi muiden autoliikkeiden pitäisi ottaa vastuu noista surkimuksi kun vw ei sitä tee.

Äänestä
  • Vag sysää vastuun viallisista tekeleistään kaikille muille.

    Äänestä

Uuden auton ostajan pitäisi jo antaa myyjälle vastuuvapaus, se olis reilua myyjää kohtaan.

Äänestä
  • Taitaa jo olla noin.ainakin jos omistajia on uskominen.joka saitilla itketään kalleista korjauksista jotka itse joutuu maksamaan.

    Äänestä

joka maassa penätään vastuuta vioista ja korjauksista

ei öljy syöppöä skodaa ikinä
2014

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288651484063.html

tässä uusin 2015

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1420168455849.html

kaikki penäävät nyt noihin ongelma autoihin takuun pidennyksiä
Saksalaisen Auto Bildin tuore laaturaportti penää takuupidennyksiä.
Auto Bild Saksan tuoreessa laaturaportissa moititaan uusien autojen uutta ja hienoa tekniikkaa. Pahimmillaan uutuustekniikka pelaa koeajoissa erinomaisesti, mutta voi olla vikaherkkää vuosien mittaan.

Esimerkeiksi lehti nostaa muun muassa huonot nykyakut, Volkswagenin TSI-moottorien jakoketju- ja seitsenvaihteisen DSG-vaihteiston ongelmat sekä Mazdan kehnon ruosteeneston.

Ikävimmät viat ilmenevät kun autojen takuu on jo rauennut, eli noin kolmen-neljän vuoden ikäisenä. Lääkkeeksi tähän Auto Bild suosittelee erityisesti saksalaismerkeille takuuajan pidentämistä.

Auto Bildin tämänvuotisen laaturaportin kolmen parhaan automerkin kärki on:

1. Toyota (arvosana 2, asteíkko 1-5)

2. Mazda (arvosana 2,29)

3. Volvo (arvosana 3,33)

Äänestä

Vw grouphan valmistaa n.10 miljoonaa autoa joista skodan osuus on alle miljoona.Joten sen ymmärtää ettei skodaan panosteta juuri mitään.Tämä tosin ilmenee laaduttomuutena monin asioin.Meluisuus osien huono sopimattomuus kovamuovisena sisustuksena yms.omana merkkinähän skoda ei pystyisi kannattavasti edes toimimaan noin pienillä valmistus määtillä.Mutta vw.n suojissa halvalla tehtynä vielä kannattaa.Mutta sitä ihmettelen suuresti että miksi vw pilaa päämerkin mainetta edelleenkin noilla tsi ja dsg tekniikoilla vaikka valituksia tulee päivittäin kaikkialta.

Äänestä
  • Löytyiskö mitä vielä oiken hyvää kerro kerro ihan kiva lukea mitä sinä vielä löydätkään automerkistä

    Äänestä

  • satutunti kirjoitti:

    Löytyiskö mitä vielä oiken hyvää kerro kerro ihan kiva lukea mitä sinä vielä löydätkään automerkistä

    Skodaa ei ost a enää edes eläkeläiset. tuskin sataakaan tuhatta autoa enä tänä vuomma tehdään. Ei itäautot käy kaupaksi kuin halvalla hinnalla Skoda kallis halppis. Omistajan rahat loppuu ja käytettyjä ei osta kukaan. Loppu tuli kuten tiedettiin. Faktat Googlesta

    Äänestä

  • valituksia kaikkialla kirjoitti:

    Skodaa ei ost a enää edes eläkeläiset. tuskin sataakaan tuhatta autoa enä tänä vuomma tehdään. Ei itäautot käy kaupaksi kuin halvalla hinnalla Skoda kallis halppis. Omistajan rahat loppuu ja käytettyjä ei osta kukaan. Loppu tuli kuten tiedettiin. Faktat Googlesta

    Yrittäjätkin karttavat nyt noita harmeja.

    Äänestä

Eipä oo tarvinnu vielä valittaa

Äänestä
  • Kyllähän nuo skeidat melkoisia sätöksiä ovat.kaikkialla puhutaan pahoista vioista ja kalleista korjauksista.

    Äänestä

  • kallis halppis kirjoitti:

    Kyllähän nuo skeidat melkoisia sätöksiä ovat.kaikkialla puhutaan pahoista vioista ja kalleista korjauksista.

    ja lässyn lässyn jullinjuntti

    naurettava poitsu oot

    sinua on n i i in helppo kloonata

    kuka on aito jullis?

    Äänestä

  • valituksia kaikkiall kirjoitti:

    ja lässyn lässyn jullinjuntti

    naurettava poitsu oot

    sinua on n i i in helppo kloonata

    kuka on aito jullis?

    Alkaapi vanhanaikaisen melutoosan vikakirjo tulla kaikkien tietoon.

    Äänestä

  • vuosi 2015 kirjoitti:

    Alkaapi vanhanaikaisen melutoosan vikakirjo tulla kaikkien tietoon.

    Paalataanko Auditkin?

    Äänestä

Skoda on naurun aihe jo naisten puuhasivustoilla ja kauppareissuilla.

Äänestä

Skoda on ison ilonaihe, harvoin saa ajaa niin hyvällä ja lämpimällä talviautolla kuin SKODA, Harmittaa kun en ole ennen vaihtanut kyseiseen merkkiin.

Äänestä
  • Kohta harmittaa kovin kun moinen harmi aina hajalla.pakkasella kiesiturkki ja karvareuhka välttämättömät ja melukin vaivaa pahoin.

    Äänestä

Edes humalatila ei tee Skodasta autoa.

Äänestä
  • Äitikin lähti mersu miehen matkaan.

    Äänestä

  • julli jäi yksin kirjoitti:

    Äitikin lähti mersu miehen matkaan.

    Eikä hierominenkaan auta.paitsi jod kaivurilla hieroo niin korkia huojahteleva sikakiikku madaltuu kummasti.

    Äänestä

Eiköhän pian ala suomessakin oikeusjuttuja poikia viallisista tuotteista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hameväki kirjoitti:

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/autokauppa-sysaa-vastuun-asiakkaalle-vw-ryhman-auton-ostamisesta-laki-kavelee-aina

Missä pitkät takuut viipyy? Kiinassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu