Mazda 6 sammuu kesken ajon...

Kun painaa kytkimen pohjaan ni sammuu.. Lähtee kuitenkin hyvin heti käyntiin.. Missä vikaa??
98221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

:D "vika" on i-Stop järjestelmässä.

Äänestä

semmoisia ne masat on.

Äänestä

Kuulostaa tutulta..

Onko akku ollut tyhjä / irroitettu? jos näin, saattaa ecu nollautua eikä auto osaa käydä lämpimänä tyhjäkäyntiä kunnolla ja saattaa sammua ajossa kun painaa kytkimen pohjaan.
Vika korjaantuu ajamalla lämpimäksi ja jättämällä käymää tyhjäkäyntiä n.10 minuutiksi.

Mites ikkunat? Toimiiko "automaatti nosto" vielä, ne alkaa kans sohlaamaan jos akku kuiva / irti se taas korjaantuu kun aukaisee / sulkee ikkunat, kunkin omasta napistaan ja pitää napin pohjassa niin kauvan että rajakytkin pitää naksauksen.

http://www.mazdago.net/index.php?topic=28269.0

Äänestä
  • Sellaisia ne o ei tarvii korjaamolle viedä!!

    Äänestä

Hei,
Täällä tuore mazdalainen (6 vm -06 2,3ltr) meni tekemään akun vaihdon ja samanlaisia käyntivikoja ilmestyi; kaupunkiajossa kytkin pohjaan ja ratinkääntö = auto sammui) Tässä melko huolestuneena ja mitään autoista ymmärtävänä kysyisin, onko vika tuossa ecussa ja korjaantuuko oikeasti "MASAMYYRÄ"n ohjeella jättää auto vain 10min tyhjäkäynnille?

Äänestä

Johan on kinkkinen vekotin?

Äänestä
  • Aika hieno lopultakin, kun vaan tietää, että mitä on tullut hankkineeksi.
    Itse tykkään kovasti. On tehokas ja mukava ajaa.
    Kummallinen ilmiö itsellä, kun vaihdoin öljyt niin jonkun ajan kuluttua syttyi vilkkumaan se hiukkassuodatin valo.
    Aloin tutkimaan asiaa ja sepäs olikin vain nk. huoltokutsu öljyn vaihtoon.
    Netissä löytyi ohjeet nollaamiseen ja kaikki toimii upeasti.
    Ehdottomasti hyvä auto!

    Äänestä

  • ..Tuntui auttavan tuo 10 min tyhjäkäynti. huh :)

    Äänestä

Toimii tuo itellä samaa vikaa sammuu kesken ajon yhtäkkiä kun risteykseen tulee nii siinä saman homman tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


janne7 kirjoitti:

Kun painaa kytkimen pohjaan ni sammuu.. Lähtee kuitenkin hyvin heti käyntiin.. Missä vikaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu