Onko joku pöytäkonemalli sellainen, että Ubuntu ei siihen asennu? Olen kokeillut useampia läppäreitä ja aika moni ei hyväksy Ubuntua.
Ubuntu pöytäkoneeseen
14.04 tai 12.04
382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisit itse ne luetella, koska sinulla on kokemusta. Taitaa olla uefi-paskalla varustettuja ja et itse osaa asentaa.
Mikäköhän noissa läppäreissä on ollut se syy ? Uefi-bios ja osaamaton asentaja kenties ? Ubuntu asentuu kyllä Uefi-biosilla olevaankin koneeseen mutta siloin auttaa jos tietää mitä tekee, niiden kanssa on vähän helpompi epäonnistua kuin perinteisillä bioseilla varustettujen koneiden kanssa.
Eli jos koneessa on Uefi-bios niin kannattaa ennen asentamista lukaista aiheeseen liittyvät ohjeet niin ei tule ylimääräisiä ongelmia. Pikaisella haulla en valitettavasti löytänyt hyviä ohjeita suomeksi, englanniksi löytyy runsaasti.
Olisit kyllä voinut linkittää ne enkunkieliset ohjeet...
No minä linkitän, tässä onneksi oikein kuvien kanssa:
http://itsfoss.com/disable-uefi-secure-boot-in-windows-8/
Ja Acerissa vielä lisäjuttu (vaatii Supervisor salasanan asettamisen jotta Secure Boot-asetusta pääsee muuttamaan):
http://itsfoss.com/disable-secure-boot-in-acer/