kuunelkaapas!

Onko lapsella pakko olla aina kolme nimeä, en ymmäärrä. Yhtä nimeähän sitä käytetään aina, vaikeuttaa vaan lapsen elämää, aina joutuu monesti sanomaan nimet, kun yhellä kerralla ei tullu kaikkia nimiä selville!
En ole muissa maissa kuullu kun korkeintaan kaksi nimeä, miten suomessa nykyään on sääntö että on pakko vääntämällä väntää kolme nimeä!!!!
8707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei pakoteta

Äänestä

rakkaalla lapsella on monta nimeä sanotaan.

tuolla alempana sain kuulla, että nykyään ei tarvita kuin yksi nimi. aiemmin piti olla yksi nimi ja vähintään toisesta nimestä kirjain, erottamaan kaikki pekka virtaset edes vähän toisitaan.

anna sinä rauhassa vain yksi nimi. minä kyllä minesin tyttöni kummankin kolmella nimellä, eivätkä kertaakaan ole sanoneet, että nimiä olisi liikaa. ja minä jopa käytän koko litaniaa kun haluan saavuttaa heidän huomionsa.

Äänestä

...muissa maissa kolmea nimeä?

Mutta ainakin neljä löytyy joka ikiseltä naapurimaamme edustajapariskunnan lapselta.

(Victoria Ingrid Alice Desiree, Carl Philip Edmund Bertil, Madeleine Therese Amelie Josephine)

Äänestä
  • Otapa selvää "joka ikisestä naapurimaamme edustajapariskunnan lapsesta", kuten asian ilmaisit. Norjassa:
    Haakon Magnus - Ingrid Alexandra
    Märtha Louise - Maud Angelica.

    Ruotsissa omat perinteet, Norjassa näköjään kuningassuvun jäsenillä 2 nimeä. Mutta ottakaa ihmiset selvää edes siitä, mitkä ovat naapurimaamme......

    Äänestä

  • Tietolähde kirjoitti:

    Otapa selvää "joka ikisestä naapurimaamme edustajapariskunnan lapsesta", kuten asian ilmaisit. Norjassa:
    Haakon Magnus - Ingrid Alexandra
    Märtha Louise - Maud Angelica.

    Ruotsissa omat perinteet, Norjassa näköjään kuningassuvun jäsenillä 2 nimeä. Mutta ottakaa ihmiset selvää edes siitä, mitkä ovat naapurimaamme......

    jokaikisellä naapurimaamme lapsella. (viittaa yhteen naapurimaahan)


    En tarkoittanut sitä, mitä en kirjoittanut: jokaikisellä naapurimaidemme lapsella.


    Tietolähteelle siis vielä tiedoksi ja selvennykseksi, että tarkoitin: jokaikisellä Ruotsin kuningasparin lapsella...

    Saivartele Tietolähde siis, jos haluat.

    Äänestä

Nykyään tuo kolmen nimen antaminen on vissiin yleisempää, ku ennen. Kun lapsena olin aina ainut, jolla on kolme nimeä. Eikä ne ole koskaan elämääni mitenkään vaikeuttaneet, päinvastoin. Musta on kiva, jos joku kysyy mun nimeä, enkä etunimen ja sukunimen sanottuani ole vielä paljastanut ihan kaikkea nimestäni.. Vaikea selittää, mutta siis olen tyytyväinen, että vanhemmat päätti antaa mulle kolme nimeä =)

Äänestä

valita lapselle nimi! Aika ahdasmielistä porukkaa!

Äänestä

Onhan se paljon kivempi jos on useampi nimi josta pitää. Ja pääsee isänkin ja sukulaisten toiveet käyttöön- Myös suvussa kiertävät tai suvusta tulevat nimet pääsevät mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti kirjoitti:

Onko lapsella pakko olla aina kolme nimeä, en ymmäärrä. Yhtä nimeähän sitä käytetään aina, vaikeuttaa vaan lapsen elämää, aina joutuu monesti sanomaan nimet, kun yhellä kerralla ei tullu kaikkia nimiä selville!
En ole muissa maissa kuullu kun korkeintaan kaksi nimeä, miten suomessa nykyään on sääntö että on pakko vääntämällä väntää kolme nimeä!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu