Miten on?
Tunnistaako narskun netissä?
2+9
898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä sen tunnistaa. Se kerää hovin facebookkiin, jonka lietsoo mukaan kiusaamaan ihmisiä ja valehtelee näille silmät, suut ja korvat täyteen.
Se soluttautuu eri medioihin ylläpitoon, jotta voi vakoilla, vainota ja kiusata ihmisiä.
Se herjaa kohdettaan, ärsyttää, ilmaisee, että kyttää kirjoitteluasi.
Se levittelee yksityisasioita.
Se tekee netissä rikoksia ja luottaa siihen, ettei jää niistä koskaan kiinni ja joudu vastuuseen.
Se kirjoittelee esim.tähän palstalle exästään, vain tätä haukkuen ja solvaten. Näkee vain siinä vikaa ja ei itsessään koskaan.
Narsistia ei voi tunnistaa netissä. Hän tekeytyy muiksi ihmisiksi niin vakuuttavasti.
Sen sijaan narstin uhrin toiminta netissä leimaa hänet narsistiksi vaikkei oikeasti ole ja osittain tämä on oikean narsistin syytä.
Ei narsistia voi tunnistaa, koska hän tulee kuin hyvänä ystänä joka näyttää hammästyttävän samankaltaiselle kuin sinä itse olet. Et osaa arvata mitenkään vaan luulet että siinä eri ihmiset mutta saman kohtalon omaavat tapaavat, Syöksyt suoraan narsistin virittämään mertaan innoissasi. Todellisuudessa narsisti kloonaa sinua koko ajan ja tietää ja päättelee mitä sinulle pitää aina sanoa, Hän opiskelee sinua ja kohta hän osaa olla juuri se jota olet aina tarvinnut, ja jota ilman et ole voinut elää, (kuin tv shopin mainos)
Voiko ihminen olla täysi narsisti jos itse tiedostaa ja tunnustaa sen? Muissa ketjuissa näyttäisi tälläisiä tunnustajia olevan.
No takuulla oma ymmärrys ja ongelman tajuaminen on ainakin iso askel kohti kasvua ja kehitystä. Jotkut oivaltavat. Tosin harvat.
Olen tuntenut yhden psykopaatin, joka oivalsi itsensä. Se oli niin tuskallista ja kamalaa, että hän oli hyvin lähellä tehdä itsemurhan.
Tästä kokemuksesta päätellen omatunto voi syntyä lähes tyhjästä, mutta hinta on tietysti korkea, koska tuska on mittava.
Tällä hetkellä tuo älykäs, karismaattinen mies on rappioalkoholisti.
Esim. täällä ketjuissa huomaa, kuinka nasset kirjoittelevat koettaen loivennella ja vähätellä ihmisten kokemuksia. Luonnollisestikin syyllistävät uhreja. Joskus näkee oikein itkupotkuraivon purskahduksia. Samanlaisia täyslaidallisia, joita narsistit naamakkainkin sylkevät ihmisten päälle. Tiedätte ehkä tilanteen, jossa nasse mielipuolisesti vääntää asetelman täsmälleen todellisuudelle vastakkaisiksi. Kuten todellisuudessa, myös netissä saa keskustelun sillä tavoin loppumaan. Kukapa jaksaisi vääntää sekopaatille rautalangasta, että kyllä se hauki sittenkin on kala, eikä lintu.
Itsehän syyllistyt juuri tuohon...