Anne Garréta, paras kirjailija

Ilahtunut

Kerran olin paikassa, jossa oli valtava määrä kirjoja, monet suuren kirjakasan alla, monet näkymättömissä. Tutkin ahkerasti päällimmäisiä kirjoja ja tongin kirjakasaa heräävällä mielenkiinnolla. Silloin löysin Anne Garrétan kirjan Nestemäiset taivaat. Ilman ennakkotietoja oli pakko saada se itselleen (kirjassa ei ole kunnon takakansitekstiä) ja myös luin sen, kirja ei ole paksu. Kirja teki taiteellisella otteellaan vaikutuksen ja kiinnostuin itse ranskalaisesta kirjailijasta.

Myös Sfinksin olen lukenut, suomennettu molemmat kirjat. Sfinksi-kirjan kohdalla oli hankala arvuutella henkilöiden sukupuolta. Myös tämä kirja oli mahtava. Wikipedian mukaan kirjailija on kirjoittanut monta muutakin teosta. Ei aavistustakaan, onko muita ikinä suomennettu (tuskin) ja jos ei niin miksi ei. Onneksi ainakin nämä kaksi. Kysynpä siis, kuka tietää kirjailijan tai on lukenut yhdenkin hänen kirjoistaan? Lukekaa, ihmiset ja huomatkaa tämän kirjailijan potentiaali!

1

336

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blanch

      Garréta on mainio kirjailija. Muistan kun hän oli esiintymässä Lahden Mukkulassa. Hän teki vaikutuksen moneen, ei suotta.

      "Pas un jour" ja "La Décomposition" ovat minulle edeltä mainittujen käännöskirjojen lisäksi tuttuja. Kiehtovia, omalaatuisia ja taitavia teoksia Garréta kirjoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1365
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1228
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      240
      1144
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 63
      911
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      747
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      453
    Aihe