tuleko karenssi ?

Ennen joulu jäi kahteen työtarjouksen vastamatta koska en katsonut joka päivä s-posti ja muudenki aika kului "tontujen puuhissa" kun olen kahden pienen lapsen yksinhuoltaja. Nyt tuli te-toimistosta selvityspyyntö. Mitä seurauksena? Saan muuten työtymyys raha ja myös sossusta lisäksi.
3108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Työkkärin sivuilla työtarjouksesta kieltäytymisestä lukee näin;

Työstä kieltäytyminen

TE-toimisto tarjoaa sinulle työtä tekemällä työtarjouksia. Myös työnantaja voi tarjota sinulle työtä suoraan. Jos kieltäydyt tarjotusta työstä ilman pätevää syytä tai työsopimus kariutuu oman menettelysi takia, karenssi on 60 päivää. Jos työ olisi kestänyt enintään kaksi viikkoa, karenssi on 30 päivää.

Päteviä syitä kieltäytyä tarjotusta työstä:
• Ansiosi jäisivät pienemmäksi kuin työttömyysturvasi, kun olet kokonaan työttömänä: Kun työstä maksettava palkka ja soviteltu työttömyysetuus lasketaan yhteen ja summasta vähennetään työsuhteesta aiheutuvat kustannukset.
• Ammattitaitosuoja: Kolmen ensimmäisen työttömyyskuukauden aikana voit kieltäytyä työstä, joka ei vastaa koulutukseesi tai työkokemukseesi perustuvaa ammattitaitoa.
• Tarjottu työ on työssäkäyntialueellasi eli 80 kilometrin etäisyydellä asuinpaikastasi, mutta päivittäinen työmatkasi kestäisi kokoaikatyössä keskimäärin kolme tuntia ja osa-aikatyössä keskimäärin kaksi tuntia. Aikaa tarkasteltaessa otetaan huomioon joukkoliikenne, polkupyörän tai oman auton käyttö sekä mahdollisuus kävellä työmatka.
• Tarjottu työ on työssäkäyntialueesi ulkopuolella ja päivittäinen työmatkasi kestäisi kokoaikatyössä keskimäärin 3 tuntia tai osa-aikatyössä keskimäärin 2 tuntia. Huomioon otetaan joukkoliikenne ja työnantajan järjestämä kuljetus.

Äänestä

Tarkoitako se sitä että jos en lähetä hakemusta työtarjouksen saaneena että kieltäytyn heitän mielestä. Mun ja kalenterin päivät ovt erilaiset, kun välillä ehtin konelle vasta myöhän illalla eli 24 jälkeen kun kalenterissa seurva päivä.

Äänestä

Karenssia tulee. Jokaista työkkärin tarjoamaa paikkaa on haettava. Kokemusta on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmttmm kirjoitti:

Ennen joulu jäi kahteen työtarjouksen vastamatta koska en katsonut joka päivä s-posti ja muudenki aika kului "tontujen puuhissa" kun olen kahden pienen lapsen yksinhuoltaja. Nyt tuli te-toimistosta selvityspyyntö. Mitä seurauksena? Saan muuten työtymyys raha ja myös sossusta lisäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu