Jee kohta on puolet rinteistä ja hisseistä auki, suurin osa alueen keskuksista jo täysin auki. Himoksen lumetus on tehoton rinteisiin nähden!
Tainnut mennä Jussin rahat omaan huvilaan.
Himoksen tehoton lumetus
12
1087
Vastaukset
- Proski
Menkää pojat alpeille... Junttirinteet lepo.
- menkää etelänavalle
ei ole lumitilanne alpeillakaan kovin hääppöinen
- Proski
Just palattu italiasta, 1,5m lunta. Alas asti riitti.
- Tehoton
Tilanne 25.1 ski.fi sivuilta
Avoinna olevat rinteet %
-Himos 52%
-Häkärinteet 100%
-Laajis 58%
-Riihivuori 100%
-Juupavaara 100%
-Ellivuori 44%
-Hervanta 67%
-Korkeakangas 50%
-Messilä 70%
-Purnu 6%
-Sappee 83% - Atomikki
No nuo pulkkamäet ei nyt ole missään mielessä vertailukelpoisia Himokseen. Kun on paljon isoja rinteitä eteläisillä leveysasteilla, niin hommasta tulee haastavaa.
- Tehoton
Nyt ne yrittää hiihtolomilla lumettaa, että saisivat muutaman pulkkamäen lisää. tilanne 16/21 rinnettä eli 5 pitkää rinnettä on vielä kiinni keskellä sesonkia.
Surkea himos
- Tehopton
Himos on Keski-Suomessa, rinteet on lyhyitä, rinteistäkin paljon on 100m tenava rinteitä. Tehoton on lumetus keskukseen nähden!
- laskutaidoton
Itsekin Himoslaisena hiukan olen ihmetellyt, miten pohjoisrinteiden osalta toimitaan näin, kuin nyt toimitaan.
Ilmeisesti tykkejä on liian vähän, tai sitten ei haluta käyttää tuloja rinteiden avaamiseen, kun pohjoisrinteille ei puhalleta lunta samaan aikaan kuin länsirinteille.
Nyt kun nämä talvet ovat mitä ovat, niin silloin kun on pakkasta, pitäisi lunta laittaa tulemaan yötä päivää, mutta Himoksella siirrytään vaiheittain lännestä pohjoiseen. Tämä on myös mökkien sijainnin kannalta ikävä tapa. Pohjoisrinteiden luona sijaitsevien mökkiläisten täytyy lähteä autolla hisseille.
Himoksen pohjoisrinteet ovat muutenkin mukavampia laskea lännen lyhyisiin ja jyrkkiin verrattuna.
- lämmin,.,,
Tiedän syyn. Sitä mukaa, kun hissejä aukeaa lumetusta tiputetaan pois päältä. Jussi ei raaski ostaa isompaa sähköliittymää, huipputehoja ne säännöstelee. Sitten siellä on ohjeena että Länsi-Himokseen tarvitaan kompressoreiden hukkalämpöä rakennuksiin, lumetusta tehdään sen mukaan.
Tykkimäärällä ei ole mitään merkitystä jos niitä ei käytetä. - 55v
Riihivuori on hyvä,toki lyhyet rinteet,mutta hyvässä kunnossa.
- Huonoahimosta
Ei saanut Himos taaskaan rinteitä auki, osa lumetettu todella kapeeksi ainakin 3 rinnettä on kiinni kokonaan (lumeton)
- Himoksenlumetusukko
Syy on että montaa rinnettä ei voi lumettaa samaan aikaan pumppujen vesimäärä ei riitä samoin kompressoreiden teho. Jussi kyllä hommaisi lisää pumppuja mutta ei niitä saa laittaa enempää patalahteen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257