tuet pitäisi lopettaa ns.harrastajaviljeliöiltä ja jakaa ne tuet päätoimisille viljeliöille.
tosi farmarit
urpo
71544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
köyhä maata niin saat tuet!
Ei minunkaan lätkä harrastusta EU tue.Miksi pitää tukea maanviljelyn harrastamista? Tuet pitäisi maksaa vain ja ainoastaan päätoimisille viljelijöille.Ei pitäisi yleistää,mutta varmasti enempi epärehellisiä tuen saajia harrastelijoissa kuin päätoimisissa viljelijöissä.
Kerran eräs tarkastaja väitti,että hän näkee jo toimistossaan onko kyseessä inhimillinen erehdys vai "vilunki" homma,jos paperit ei täsmää.Ihmettelen suuresti miten nämä NÄENNÄISVILJELIJÄT eivät joudu tarkastajien hampaisiin.Hälytyskellojen pitäisi soida,jos tuen saajalla ei ole karjaa,ja nurmialaa on huomattavan paljon tuen piirissä.Olen nähnyt monta kertaa kun sato niitetään peltoon tai satoa ei korjata ollenkaan.Minusta tämä on väärin,koska se on osittain pois tosi viljelijöiden pussista.
En todellakaan halua yleistää kaikkia harrasteviljelijöitä,enkä itse omista maata ollenkaan,enkä ole myöskään kateellinen.Tämähän on vain järjestelmän vika.
Näennäisviljelijä ja harrastus viljelijä ovat kaksi eri asiaa mitä ei pitäisi sotkea keskenään.
Sillä harraste viljelijähän viljelee ja näennäis viljelijä on viljelevinään.
Maanviljely on elinkeino,jolla tuotetaan ruokaa elukoille.Elukka kuolee nälkään jos ei saa jatkuvasti ruokaa.Lätkää voi pelata tai olla pelaamatta,eikä se vaikuta mitenkään elämäämme.Kuka muuten ne jäähallit on rakentanut?Voisitte kai samantien sitoutua käyttämään vain ulkomaista ruokaa niin teistäkin pääsee eroon muutaman vuoden päästä kun öljy loppuu,loppuu näet ruoka myös muista maista.Lykkyä tykö viisastelijat.
Eikös juur neuvota kehittämään toimintaa ja etsimään tuloja maatilan ulkopuolelta? Kun ajatellaan vaikka koneitten hintoja, niin pelkällä viljahommalla pyöriviä tiloja tuskin on olemassakaan
Ensinnä pitäisi kieltää traktorikuskeilta maatalous.Ne kun vain kasvattavat ihmismäärää öljyn avulla,ja kun se pian loppuu niin kaikki kuolee nälkään.Se on kumma kun meilläkin koulutetaan tuhansia asiantuntijoita eikä kukaan niistä tajua mihin tää maatalous tulee johtamaan.Todellisuudessa on hyvä,että viljelyä harrastaa mahdollisimman moni,siitä harrastelusta voi olla montaa mieltä.
joo, joo ...