Suremme kaikki tietenkin Herren poismenoa, mutta meidän on katsottava eteenpäin.
Muistatteko äänestyksen johtajastamme? Kuka oli se toinen ehdokas? Motariko? Hänestä on tuleva uusi johtajamme.
Hiljennymme rukoukseen, jonka jälkeen juotamme Nassen ja possun humalaan.
Oi Herre ma käännän kasvot kohti sinua,
Muistathan sa siunata ikuisesti minua.
Kannat meille pöytään kauran, ohran,
ja taas näkee Nasse pullon pohjan.
Pyhästi näin juottakaamme, Nassen,
Sekä possun.
Amen.
Muistatteko äänestyksen johtajastamme? Kuka oli se toinen ehdokas? Motariko? Hänestä on tuleva uusi johtajamme.
Hiljennymme rukoukseen, jonka jälkeen juotamme Nassen ja possun humalaan.
Oi Herre ma käännän kasvot kohti sinua,
Muistathan sa siunata ikuisesti minua.
Kannat meille pöytään kauran, ohran,
ja taas näkee Nasse pullon pohjan.
Pyhästi näin juottakaamme, Nassen,
Sekä possun.
Amen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minä häntä kaipaan vieläkin, vaikken haluaisi myöntää. Paskiainen tule takaisin! :(
Älä. Hän ei haluaisi sitä.
Uusi johtaja? Sinä olet täällä kai ainoa, joka tarvitsee itselleen johtajaa. Älä sotke meitä muita siihen. Minulla ainakin on auktoriteettiongelma.
Minä pidän johtajista.
Kaikkina aikoina kun joku on julistautunut suoliston johtajaksi, koko sakki on kääntynyt häntä vastaan.
Me emme halua johtajaa. Herrekään ei ollut varsinainen johtaja.
Sinä olet ainoa, joka haluaa johtajan.
Minustakaan täällä ei ole johtajaa, eikä voi olla. Tuntuu kiusalliselta, kun joku sellaiseksi julistautuu tai jos joku sellaiseksi julistetaan. Minusta tämä on erilaisten ihmisten kohtaamispaikka.
Okei, ehkä jollakulla voi olla jossakin tietyssä tilanteessa auktoriteettia johonkuhun tiettyyn kirjoittajaan nähden, mutta se on ihan eri asia kuin johtajuus.
Kurpizza ja Jokutyyppi ovat siinä määrin johtajia, että heillä on valta ja voima poistella asiattomia viestejä. Näin on hyvä.
Mekin tosin vastaamme ylläpidolle, emmekä luule olevamme muita kunnioitetumpia. Jonkinlaisiksi poliiseiksi meitä kai voisi sanoa.
Pidän siitä, että luotsina toimii JT:n kaltainen toisinajattelija. Se seikka pitää palstaa hyvin tasapainossa.
Mitä johtaja edes voi tehdä? Sanoa olevansa Suoliston johtaja, ei mitään muuta.
Minä tarvitsen jonkun, jota palvoa.
Palvo vaikka Cthulhua, Lentävää spagettihirviötä, siilejä, maailmankaikkeutta, Jeesusta, minua, Kaaosta, Saatanaa tms.
Mutta älä sekoita siihen sivullisia.
Oletko hylkäämässä herreläisyyden?
En!
Muakin saa palvoa jos haluaa. En edes kiellä palvojiltani muita uskontoja.
En kaipaa Herreä ollenkaan, eikä Suolistoon tarvita mitään johtajaa.
Tämä todistaa vain asian.
Motari = Pirppu. (Ebzuzu)