Äidinkielentaitoisimmat Suomessa

äidinkielen taito

Laittakaa listaa äidinkielentaitoisimmista ammattiryhmistä Suomessa. Vaikkapa kymmenen kärki.

7

105

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkeri

      Lääkärit
      Leikkaavat kirurgit
      .....
      Äidinkielen opettajat

    • Ruotsinmaikka

      Mahtaako olla ammattiryhmittäin jaoteltavissa? Joissakin ammateissa edellytetään / edellytettäisiin erinomaista suomen kielen hallintaa, esim. toimittajan työssä. Heidän työnsä tuloksia katsellessa tuo edellytys ei kuitenkaan aina täyty.

      Osalla ihmisistä on hyvä kielikorva ja oikeakielisyyden taju. He eivät välttämättä kuitenkaan sijoitu millekään tietylle ammattialalle. Ihan yleisesti ottaen voisi ajatella, että akateemisesti koulutetuilla olisi ainakin paremmat edellytykset hallita äidinkielensä hyvin.

      • ap.

        Kysytään sitten niin, että ketkä ovat opiskelleet äidinkieltä? Mihin ammatteihin äidinkieltä opiskelleet hakeutuvat?

        Minä nyt väitän, että kieltenopettajat ovat yksi ryhmä.


      • kieljkello
        ap. kirjoitti:

        Kysytään sitten niin, että ketkä ovat opiskelleet äidinkieltä? Mihin ammatteihin äidinkieltä opiskelleet hakeutuvat?

        Minä nyt väitän, että kieltenopettajat ovat yksi ryhmä.

        Toimittajiksi tekemään tyhmiä kysymyksiä. Väline hallitaan, mutta substanssi puuttuu.


      • opex
        ap. kirjoitti:

        Kysytään sitten niin, että ketkä ovat opiskelleet äidinkieltä? Mihin ammatteihin äidinkieltä opiskelleet hakeutuvat?

        Minä nyt väitän, että kieltenopettajat ovat yksi ryhmä.

        Kukaan ei enää opiskele äidinkieli-nimistä oppiainetta toisen asteen opintojen jälkeen. Äidinkielen opettajat opiskelevat yliopistoissa suomen kieltä, kotimaista tai yleistä kirjallisuustiedettä ja usein myös viestintää, suomi toisena kielenä -opintoja, puheviestintää ja erilaisia draama- ja ilmaisutaito -opintoja.

        Ennen kuin voisi ottaa kantaa siihen, ketkä ovat "äidinkielentaitoisimmat", pitäisi määritellä, mitä koko käsitteellä tarkoitetaan. Äidinkieli ja kirjallisuus oppiaineena sisältää aiheita laidasta laitaan. Tunneilla käsitellään kieliopin ja oikeinkirjoituksen lisäksi niin faktan kuin fiktion lukemista ja kirjoittamista, kirjallisuudenhistoriaa ja -kirjallisuustiedettä, elokuvan teoriaa, murteita ja slangeja, ilmaisutaitoa, väittelytekniikkaa, tiedonhakua, sukukieliä jne. vain osan mainitakseni.

        Osaako äidinkieltään parhaiten se, joka puhuu vaikkapa montaa murretta? Vai se, joka hallitsee kirjoittajana eniten tekstilajeja? Vai se, joka tuntee parhaiten kirjakielemme syntyvaiheet? Vai se, joka kirjoittaa värikkäintä fiktiota? Entä se, jolla on laajin sanavarasto?


      • aapeee

        No jos minulla on ongelmia ymmärtää suomenkielistä tekstiä, niin kääntynen seuraavan instanssin puoleen ->

        http://www.kotus.fi/etusivu

        Ilmeisesti tuosta laitoksesta löytyvät suomenkielentaitoisimmat henkilöt. Ovatko he ammattinimikkeeltään kielenhuoltajia?

        Minulle tärkeintä on se, että henkilö kykenee ilmaisemaan itseään selvällä suomen yleiskielellä kirjallisesti. Esimerkiksi kaikki lait ja säännöt perustuvat selkeään kirjalliseen ilmaisuun. Jos asiaa ei ole ilmaistu korrektisti ja täsmällisesti, sen merkitys mitätöityy tai muuntuu aivan toiseksi kuin se on tarkoitettu.
        Samoin käy mille hyvänsä tekstille.

        Teksti on pysyvä todistusaineisto. Puhekielen sisältöä ei voi todistaa vääräksi ellei sitä ole tallennettu ja harva sitä alkaa tallentamaan.


    • Taru7501

      Uskosin että seuraavat
      - äidin kielen opettajat
      - Suomen kieliset kirjailijat
      - lehtijen toimittajat
      - yliopistonopettaja, professoreita
      - Suomen kielen tutkijat, linvistigot
      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe