itsetehtyjä joululahjoja

köyhis

nyt kaikki jakamaan ideoitaan minulle. tänä jouluna kun haluaisin muistaa ystäviä ja tuttuja itse tehdyillä lahjoilla. helppoja ja edullisia ohjeita kaivataan....

14

7031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhä laulaja

      Villasukat. Aikuisten sukkiin kannattaa varata vähintään kaksi 100 gramman kerää paria kohden, jos teet pitkät varret.

      Patalappuja. Virkaten, neuloen tai tilkuista saa siksakkaamalla kauniita kuvllisia lappuja ja väliin voi laittaa vaikka vanhasta pestystä T-paidasta leikattuja 20x20 cm lappuja vähintään 6 kappaletta päällekkäin estämään sormien palamisen.

      Pussillinen pipareita. Valmistaikina on aika edullista, jos et itse osaa tai viitsi vääntää taikinaa.

    • tässä pari vinkkiä!

      -kaksi tyhjää vessapaperi rullaa teipillä yhteen=kiikarit.
      -yksi tyhjä vessapaperi rulla=kaukoputki
      -oksa ja alushousujen kuminauha=jousipyssy
      -osta kirpputorilta halvan pipon ja sanot että olet itse tehnyt sen(lisää vähän helvetisti arvostusta ystäväpiirissä).
      eiköhän näillä vinkeillä saa hyvän joulun aikaiseksi.(ainakin lahjojen avaamiseen saakka)

    • peppi

      riippuu miten paljon jaksat väkerrellä ja minkä tyyppisiä lahja vinkkejä haluat.
      olen tehnyt kavereilleni esim. valokuvista tauluja ja kirjasia. Ostat ikeasta tai jostain halpoja puukehyksiä ja maalaat ite hauskoilla väreillä. Niitä voi koristella vielä muutenkin, liimamalla vaikka jotain timangeja taikka helmiä. Sitten laitat vaan jonkun valokuvan taikka muun joka kaveria ilahduttaa. toinen vinkki on tehdä kirjanen tai juliste erilaisista valokuvista joissa kaverisi seikkailee sinun kanssa taikka ilman. Harvalla on itestään kovin paljon kuvia, joten sellainen on ihan mukava saada muistoksi.
      Sittenhän voit ostaa kirppiksiltä hyväkuntoisia valkoisia vaatteita tai kaupasta jos halvalla löydät ja värjätä itse haluamallasi värillä. Voit painaa niihin jonkun kuvankin ja koristella muutenkin. Esim kirjoa taikka laittaa helmiä.

    • minä

      Itse olen ihastunut noihin näppipyyhkeisiin. Joita teen sellaisista pienistä pyyhkeistä, joita saa kaupasta normaalihinta 1,90 kpl,mutta saa joskus tarjouksesta 0,95 senttiä kpl. Eli ne on sellaisia pieniä käsipyyhkeitä.

      Siihen ommellaan väliin tavallisesta kankaasta sellainen suikale (kaksinkertaisena), joka on leveydeltään ehkä noin 10 cm.

      Käsipyyhe leikataan kahtia. Kummankin käsipyyhepalan yläreunaan ommellaan rypytysommel. Pyyhepalat rypytetään niin, että pyyhepalan reuna on saman levyinen kuin kangaspalan.

      Sitten pyyhepalan yläreuna ja kangaspala ommellaan toisiinsa kiinni.

      Näin saat helposti todella kauniita näppipyyhkeitä, joita voi ripustaa vaikka ovenripaan tai uunin kahvaan.

      En tiedä ymmärsikö kukaan tätä selostustani, mutta toivottavasti.

      • öhh

        Mulle ei käynyt oikein selväksi, miksi sellaisia pyykeitä pitäisi erikseen ommella ja pakertaa ja ripustella sinne tänne.

        Auttaisi kovasti, jos selittäisit käyttötarkoituksen. Kuulostaa muuten ihan kivalta ja halvalta touhulta.


      • minä
        öhh kirjoitti:

        Mulle ei käynyt oikein selväksi, miksi sellaisia pyykeitä pitäisi erikseen ommella ja pakertaa ja ripustella sinne tänne.

        Auttaisi kovasti, jos selittäisit käyttötarkoituksen. Kuulostaa muuten ihan kivalta ja halvalta touhulta.

        Näppipyyhkeen käyttötarkoitus on aika selvä eli siihen voidaan kuivat kädet esim. tiskauksen jälkeen :o)

        Yleensä keittiössä viihtyvät ihmiset arvostavat sitä, että tavarat on lähellä. Itse pidän näppipyyhettä aina tiskialtaan alapuolella olevan kaapin ovessa olevassa rivassa.

        Jos meinasit, että miksi pitää leikellä pyyhkeitä miksi ei vaikka ripusta koukkuun. Oma syyni on se, että minulla ei ole koukulle sopivaa paikkaa ja sellaiseen keittiöön tämä on todella käytännöllinen.

        Olen ommellut pyyhkeitä sukulaisilleni ja aina se on otettu ilolla vastaan ja on ollut myös kovassa käytössä. Niitä on pyydetty jopa lisää.

        Mutta painotan, että ei ole mitään hyötyä tehdä sellaisille, jotka eivät keittiössä käy kuin jääkaapilla.


      • Nuukalainen
        minä kirjoitti:

        Näppipyyhkeen käyttötarkoitus on aika selvä eli siihen voidaan kuivat kädet esim. tiskauksen jälkeen :o)

        Yleensä keittiössä viihtyvät ihmiset arvostavat sitä, että tavarat on lähellä. Itse pidän näppipyyhettä aina tiskialtaan alapuolella olevan kaapin ovessa olevassa rivassa.

        Jos meinasit, että miksi pitää leikellä pyyhkeitä miksi ei vaikka ripusta koukkuun. Oma syyni on se, että minulla ei ole koukulle sopivaa paikkaa ja sellaiseen keittiöön tämä on todella käytännöllinen.

        Olen ommellut pyyhkeitä sukulaisilleni ja aina se on otettu ilolla vastaan ja on ollut myös kovassa käytössä. Niitä on pyydetty jopa lisää.

        Mutta painotan, että ei ole mitään hyötyä tehdä sellaisille, jotka eivät keittiössä käy kuin jääkaapilla.

        Mietin itsekin jotain sellaista, joka NÄYTTÄISI siltä kuin olisi nähty kovasti vaivaa mutta olisi kuitenkin todellsuudessa nopsa ja huokea tehdä sarjatyönä. Löysin vanhoista joululehdistä herttaisia piparikaavoja: enkeleitä, pikkumökkejä, possuja, kuusia, lyhtyjä jne, ja sellaisia voi kyllä itsekin helposti kehitellä. Ajattelin siis tehdä ison piparitaikinan ja tehdä suuren määrän erilaisia jättipipareita, ja koristella ne nätisti. Lopuksi kääräistään sellofaaniin, ja sidotaan somalla rusetilla.


      • ankka

        miten se nyt oikein menikään tollanen vois olla kiva koristus mökille tai isovanhemmille lahjaksi miten se kangaspala ommellaan siihen? onko se näppipyyhe sen työn oikea nimi? mistä kohtaa se pyyhe leikataan? oisko netissä kuvallista ohjetta (en sit oo viäl hakenu)?


    • Kivi-tonttu

      Pyöreistä kivistä ja liimasta saa tehtyä kivoja joulutonttuja. Tarvitaan vain hieman kangasta tonttulakkiin, partaan ja vaatteisiin. Naaman voi tehdä tusseilla persoonalliseksi.

    • ....

      Oikotie piparien valmistukseen: osta valmiit pipari ja koristele ne polysokerikuorrutuksella itse.
      Asettele punaiselle paperilautaselle, kirkas muovi punaisella silkkinauhalla ymparille. Tuon lisaksi kun hankit jouolukukan ja kauniin kynttilan tai pari on joulutulianen valmis.

    • Itse ainakin tänä vuonna virkkasin valkoisesta puuvillalangasta kulhon,johon virkkasin hopealangasta nätin pykäreunuksen, kovetin sen sokeritärkillä ja laitan sinne sitten koristeltuja pipareita ja käärin koko komeuden sellofaaniin, koristeeksi joulunpunainen nauha ja vaikka havuoksa(laitettava tietenkin vasta juuri ennen vientiä, voi kerätä valmiiksi hyvissä ajoin ja laittaa pussissa pakkaseen).

      • kulhon ohje oli marras-joulukuun Suuri Käsityölehdessä


    • puuteri

      Aina voi virkata ja neuloa jotain pientä kivaa, lapsille vaikka kivoja nukenvaatteita ja pipoja yms. Itse neuloin mummolle kännykkäpussin ja laitoin kiinnityksen napilla, jonka olin saanut varanappina kaupasta ostamastani villapuserosta. No sitten jos paidastani nappi irtoaa, on vähän huonompi juttu.. :D

    • tupsukkaaa

      - Tällä lahjakortilla makaronilaatikko tilauksesta (opiskelijalle, lapsiperheelle)
      - Tällä lahjakortilla kasvohoito, eli ne voivat antaa, joilla löytyy joka sortin purkkia ja purnukkaa kotoa, ja halua hemmotelle ystävää..
      - Tällä lahjakortilla ikkunoiden pesu (vanhukselle, kiireiselle)
      - Tällä lahjakortilla lastenhoitaja yöksi / päiväksi / jne
      - Tällä lahjakortilla koiran ulkoilutus x kertaa


      Eli kaikenlaisia mukavia ja hyödyllisiä lahjakortteja voi antaa lahjaksi, eikä maksa paljon tai mitään!
      Lahjakortin voi laittaa värilliseen, kauniiseen koristeltuun kirjekuoreen ja kirjoittaa vielä vaikka päälle LAHJAKORTTI :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      32
      5074
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      266
      4928
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      54
      4433
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1492
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1460
    Aihe