Asensin Wheezyn ja Totem Player ei soita mp4 tiedostoja, vaan valittaa, että puuttuu Quicktime demukseri, Xine ja VLC kyllä soittavat. Sattuiskos joku tietämään, miten saisi Totemilla pelaamaan. Jostain syystä ei tahdo nyt millään löytyä tätä juttua.
Totem Quicktime-demukseri
10
129
Vastaukset
- amd64
Asia ratkesikin poistamalla ~/.gstreamer-0.10/registry.x86_64.bin (laitoin sen registry.x86_64.bin_old varmuuden vuoksi) ja heti pelasi ja se loi uuden registry.x86_64.bin
- amd64
Pikku selitys vielä, koneessa oli Squeeze tähän saakka ja /home osio erillisenä ja siirtyi alustamatta Wheezyyn (tosin puhdistelin ~/. osiota sovellusten osalta kyllä parhaan ymmärrykseni mukaan). Päivitys kyllä kannatti, uusi versio yllätti positiivisesti.
- 34224
" Wheezyyn"
Distrosi on edelleen 3 vuotta jäljessä ja etenkin audio ohjelmissa se on huono juttu. Asenna saman tien jessie xfce 64-bit weekly snaphshot, toimi hyvin A8 7600 prossula ja asus a88xm-e emolla.
cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.iso - pekkaperskales
34224 kirjoitti:
" Wheezyyn"
Distrosi on edelleen 3 vuotta jäljessä ja etenkin audio ohjelmissa se on huono juttu. Asenna saman tien jessie xfce 64-bit weekly snaphshot, toimi hyvin A8 7600 prossula ja asus a88xm-e emolla.
cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.isoKuka hullu noita keskeneräisiä vakikäyttöön asentelee?
- voi kettu taas
pekkaperskales kirjoitti:
Kuka hullu noita keskeneräisiä vakikäyttöön asentelee?
Koittakaa nyt metsäkansa ymmärtä, että jessie on enemmän ajantasalla kuin wheezy.
- amd64
34224 kirjoitti:
" Wheezyyn"
Distrosi on edelleen 3 vuotta jäljessä ja etenkin audio ohjelmissa se on huono juttu. Asenna saman tien jessie xfce 64-bit weekly snaphshot, toimi hyvin A8 7600 prossula ja asus a88xm-e emolla.
cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/debian-testing-amd64-xfce-CD-1.isoTyytyväinen olen tällä hetkellä ja tykkään, ettei tarvi paljo päivitellä, ja kun pelaa tarpeisiin nähden hyvin, niin juttu "mikä pelaa älä koske" mottoa kannatan. Tää on lisäksi pääkone ja pitää olla ehdottoman vakaa. Vaikka onkin Ati HD ajuri käytössä, niin työpöytävalinta on Gnome Classic ja sekin on se tutumpi ja siksi paras tähän.
Mutta kiitos ehdotuksestasi, ymmärrän kyllä jutun. - pekkaperskales
voi kettu taas kirjoitti:
Koittakaa nyt metsäkansa ymmärtä, että jessie on enemmän ajantasalla kuin wheezy.
Yritä, tyhmä, ymmärtää että ON SITÄ V.T.N Jessietä ajettu, vaan ei asennettu vakikäyttöön, ei.
Tuollaiset lällättäjät pitäisi pistää kasvamaan vaikka kasvatuslaitokseen. - debianisti
pekkaperskales kirjoitti:
Yritä, tyhmä, ymmärtää että ON SITÄ V.T.N Jessietä ajettu, vaan ei asennettu vakikäyttöön, ei.
Tuollaiset lällättäjät pitäisi pistää kasvamaan vaikka kasvatuslaitokseen.Älähän nyt älypää vaahtoa, jessie ihan ok versio. Meikän koneessa (työ) se on pyörinyt jo toista vuotta, eikä mitään ongelmia ole ollut. Olen asentanut se jo kolmeen kaverin koneeseen eikä kukaan heistä ole valittanut toimimattomuudesta. Useimmilla kohkaajilla taitaa olla se ongelma, että heillä itsellään melkoisia aukkoja tiedoissa.
- debianisti
amd64 kirjoitti:
Tyytyväinen olen tällä hetkellä ja tykkään, ettei tarvi paljo päivitellä, ja kun pelaa tarpeisiin nähden hyvin, niin juttu "mikä pelaa älä koske" mottoa kannatan. Tää on lisäksi pääkone ja pitää olla ehdottoman vakaa. Vaikka onkin Ati HD ajuri käytössä, niin työpöytävalinta on Gnome Classic ja sekin on se tutumpi ja siksi paras tähän.
Mutta kiitos ehdotuksestasi, ymmärrän kyllä jutun.Asenna xfce4:n, niin ei kulu niin paljon resursseja työpöydän pyörittämiseen. Voit silti käyttää gnomen palikoita normaalisti.
- amd64
debianisti kirjoitti:
Asenna xfce4:n, niin ei kulu niin paljon resursseja työpöydän pyörittämiseen. Voit silti käyttää gnomen palikoita normaalisti.
Pikkuläppäriin asensin ja kokeilen vähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2364590Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763025- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 211501
- 781439
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851275PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69938
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894