Venäjän toimet Ukrainassa ja Syyriassa

ihmisoikeudet ensin

Venäjä ylläpitää sotaa ja kansanmurhaa Ukrainassa ja Syyriassa piittaamatta vähääkään kansainvälisistä sopimuksista ja ihmisoikeuksista.

Pakotteiden lisäksi Venäjä tulisi eristää Lännestä niin taloudellisesti kuin diplomaattisuhteiden osalta. Kaikki lännessä oleva venäläinen omaisuus tulee takavarikoida niin että se käytetään tulevaisuudessa Ukrainan ja Syyrian jälleenrakentamiseen. Lännessä olevat venäläiset suurlähetystöt tulee sulkea samoin kuin Venäjällä olevat länsimaiset suurlähetystöt. Kaikenlainen teknologiavienti ja kauppasuhteet on myös lopetettava.

8

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avot, suo sielä...

      Ei millään vel venäläisen tekojen puolustelulla, mut mitäs meinasit esittee setä samulin vastaavien tekojen suhteen?

    • neuvostoihminen

      Sama mieltä.
      Jos Venäjä voitta ukrainan sodassa, se on vain ajan kysymys milloin alkaa Baltiassa "venäjän maailman" rakentaminen ja mahdollisesti myös Suomessa.

      Ukrainan oligarkiat ovat tehneet kriittisen virheen, ne tuli valtaan populismilla, nationalismilla ja kansan vastakkain asetelulla.
      Jos vallankaappauksessa olisi slougani "Me kaikki ukrainalaiset riippumatta mitä kieltä puhumme" tilanne, ehkä, olisi kehittynyt eri tavalla..

      Itä Ukrainalaiset heti nousivat kapinan kun uusi valta alkoi herjaa ja nimitellä heitä dounbassit, moskaliksi, toppatakiksi, "moskaliit hirteen" jne jne..

      Oli noloa katsoa kun koko maidan vapaudenaukion väkijoukko hyppää paikalla ja huutaa "moskalit hirteen"! vaikka ei vielä mitään tapahtunutkaan!... ei ollut vielä taisteluja idässä, ei ollut mitään... se vaan oli niin hauska sylkeä omiin kansalaisiin ...
      tässä tämän sylkemisen karmea tulos...:(
      nyt ei enää kukaan hyppää vaan maassa on liikekannellepano menossa.
      Minulla sellainen tunne että kaikki ne maidanin provokaattorit, hyppääjät ja huutajat nyt ahkerasti esittävät sairaista välttääkseen armeijaa.
      Huutaminen maidanilla "moskalit hirteen" on vähän eri asia kuin todellisuus...


      Uusi ukrainalainen valta on tyhmä myös sen takia ettei se osannut nähdä omaa nenää pidemmälle! Miksi ne eivät voinnet tajua että Venäjä alkaa sekaantumaan tilanteeseen? Koko historia opettaa ettei ollut yhtä konfliktia maailmassa missä Venäjä ei olisi osallistunut suoraan tai epäsuorasti!

      Kaikista näistä virheistä maksavat nyt tavalliset ukrainalaiset, täällä kerta omalla verellään :(...
      Oligarkiat vaan iloisesti rikastuu entisestään..

      ukrainalaisten on itse päätettävä kohtalostaan, ilman putinin toverillista apua.
      Putinin täyttyy vetää pois venäläisterroristiarmeijansa Ukrainasta, näin rauha siellä syntyy kahdessa viikossa..

    • Veteraanin poika

      Toivottavasti tulee aika, jolloin Venäjälle saadaan järjissään oleva Presidentti.
      Herra Putin toimitetaan kansaivälisen oikeuden eteen saamaan rangaistuksensa ihmiskuntaa kohtaan tekemistään rikoksista !

      • noono

        Ukrainassa on sisällissota menossa jossa naton varustamat villit joukot tappavat itä-ukrainalaisia naisia ja lapsia.


    • pientä rajaa

      Tämä on matkailu-palsta. Oletteko menossa Venäjälle vai Ukrainaan? Mitä sieltä on jäänyt mieleen?

      • lokomotiivi

        Venäjällepä hyvinkin - talvinen Pietari taas kutsuu hyvän ruoan ja juoman pariin ja nyt vielä entistä otollisempaan hintaan. Mene sinne Sinäkin - VR vie ja sukkelaan!! Ukraina on meistä vähän sivussa - varmaan kiva paikka olisi sekin, mutta ehkä enempi keväinen tai kesäinen kohde.


    • Miksikö

      Syyriassa Venäjä ei ole sotiva osapuoli, eikä ainakaan virallisesti Ukrainassakaan.
      Syyriassa halltus sotii ISIS-joukkoja vastaan, eli äärimuslimeja vastaan. ISIS-joukkoja vastaan sotivat myös Kurdit ja USA tekee alueelle pommituslentoja. Venäjä ei siellä sodi, mutta on aiemmin aseistanut Syyrian hallituksen joukkoja.
      Pitäisikö siis suomalaisten siirtyä kannattamaan äärimuslimeja?

    • Krim-Rossiya

      Tänä vuonna on aika matkustaa katsomaan kevään kukkia natsihallinnosta vapautetulle Krimille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe