Ukrainassa on liki 50 miljoonaa ihmistä ja itse ukrainalaisiakin varmasti moninkerroin enemmän kuin esim. suomalaisia. Ihmettelen miksi ei Ukrainan armeija ota omia alueitaan hallintaan, Krimikin annettiin venäläisille, Ukrainan armeijan siihen juurikaan puuttumatta. Vaikka kapinalliset saavatkin varmasti apua rajan takaa, niin missä itse Ukrainan armeija on? sellaisella miesmäärällä, mitä on Ukrainalla voisi itä-Ukrainan ottaa hallintaan ja saada raja valvottua. Kummallista sotaa. Eikö Ukrainan kannattaisi sovinnolla luovuttaa itäinen alue kapinallisille ja sitä kautta venäläisille, jos he eivät pysty muuhun? En ymmärrä, järjetöntä. Kevään aikana tapahtuu varmasti suuria sillä suunalla, Venäjä onkin ollut hissun kissuin, tämä enteilee jotain.
Ukrainan tilanne
Missä armeija?
160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ukraina ei ole vielä lyönyt kaikkia korttejaan pöytään mutta ei kyllä Venäjäkään ja ei se oikein uskallakaan tehdä sitä ainakaan ennen Ukrainaa ja tuskinpa sittenkään.
NATO ja USA on hieman ikään kuin tummat pilvet Suomen yllä, se voi hämmentää soppaa niin että Suomen ja Venäjän välit kiristyisivät jotta NATO saa näyttää taas kyntensä täällä pohjolassa, miksi juuri nyt USAn joukot harjoittelivat arktista taistelua Lapissa?? Hieman tuntuu siltä että keitto kiehuu jo ja jokainen siihen käy ainekset ja mausteet sotkemassa ja pian keitto kiehuu yli.