Suuntautuminen tietotekniikassa?

Työllistymisen kannalta kumpaan on parempi suuntautua ohjelmistotekniikkaan vai tietoliikennetekniikkaan?

Opintojaan aloittelevalle muita vinkkejä konkareilta?

3

1568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostus

      Suuntaudu siihen mistä olet kiinnostunut !!! Alalla pärjää vain jos olet oikeasti siitä kiinnostunut. Opiskelukin on sen verran pitkä juttu, että turha katsella talous- ja työllisyysnäkymiä jonkun osa-alueen kohdalla juuri nyt. Neljän vuoden päästä homma voi olla ihan päinvastoin.

      Jos opiskelet jotain semmosta mistä oot varmasti kiinnostunut niin tulet hyväksi siinä ja ihan varmasti löydät myös hommia siltä alalta.

      Opintojen alussa muutenkin on kursseja yleensä joka osa-alueelta. Niiden perusteella kyllä huomaa, että mikä kiinnostaa eniten.

    • IT-tradenomi

      Missäs opiskelet?

      Tietoliikennettä kannattaa opiskella, jos opiskelee insinööriksi. Ohjelmistotekniikkaa, jos opiskelee maisteriksi. Tradenomina jää näiden väliin.

      • maisteri

        Ohjelmistotekniikka suunnaksi ja vapaaehtoisiin kursseihin tietoliikennetekniikkaa niin paljon kuin mahdollista.
        Ohjelmistotekniikan FM


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe