Kiinostaisi tilata,sieltä saa noita 10"näytöllä halvalla.
Lähinnä kysymys kuuluu:miten lataan siihen saaristomeren kartat.
Jäi vähän hämärän peittoon,ei käy nämä (c-map,navtronics,yms) kortit suoraan.
Kvastaus tuli että käyttää s57 formaattia,siitähän noi kaikki on väännetty?
Tosin kysyivät minkä kartan tarvitsen,menee kuulemma joitakin päiviä kun vääntävät siihen.
Mutta miten toi käytännössä toimii?
Lähinnä kysymys kuuluu:miten lataan siihen saaristomeren kartat.
Jäi vähän hämärän peittoon,ei käy nämä (c-map,navtronics,yms) kortit suoraan.
Kvastaus tuli että käyttää s57 formaattia,siitähän noi kaikki on väännetty?
Tosin kysyivät minkä kartan tarvitsen,menee kuulemma joitakin päiviä kun vääntävät siihen.
Mutta miten toi käytännössä toimii?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä kiinasta saa siihen kartatkin, ne toimii aivan yhtä luotettavasti kuin se kiinanplotterikin. Ihan sama asia kuin halpa kiinantabletti vs. Kalliimpi merkkituote joka oikeasti toimii.
Kyseessä lienee S57 ENC. Jenkeissä merikartat on tehty liittovaltion rahoituksella ja siten public warea. Myös Euroopassa näyttää
http://opencpn.org/ocpn/chart_sources
joidenkin maiden vesistöistä karttoja saatavilla.
Täällähän merikarttojen lisessit ovat varsin tiukssa,
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/merikartat/ENC_merikartat
joten mitä tuolta tulisi on varmaan aika luojassaan.
http://opencpn.org/ocpn/
softalla pääset kokeilemaan löytämiäsi karttoja
Niin,siinä nimimerkille kiinasta saa hyvän:
Mies jonka pihalla on KIA,kädessä samsung,katsoo töllöä joka lg merkkinen ja koko koti on täynnä Aasiassa tuotettua tavaraa.
Vai väitätkö, että on siellä olohuoneen perällä se musta valko Telefungen vielä toimii joka on tehty euroopassa?
Kyllä ne kaikki plotterit tulee sieltä :Furuno,humingbird,garmin yms.yms
Itse olen tilannut paljon tavaraa aliexpress ja alibaban kautta,hinnat murto osa euroopan nettikaupoista,saatikka sitten Suomen kivijalka myymälöistä.
Tietysti siinä käy ohrasesti näille kaupoille tulevaisuudessa,minkäs teet?
Olishan se kiva suosia omia jälleenmyyjiä,ymmärrän,
Mutta mielummin se raha omassa lompakossa,kuin kauppiaan.
Eikös toi karttojen skannaus ja muuttaminen s 57 muotoon onnistu jonkun ohjelman kautta?Täytyypä tutkia.
Ollaan joka vuosi käyty tuolla euroopan isoilla hankintamessuilla katsomassa nuo kiinalaisten ja korealaisten plotterit ja elektroniikkatuotteet.
Totuus on, että eivät ole vielä sillä tasolla, että niitä kannattaisi maahantuoda tänne eurooppaan. Suurimmassa osassa ei ole vielä edes CE hyväksyntää.
Niillä on ihan omat karttasysteeminsä, mitkä virittelevät milloin mistäkin aineistosta. Skandinaavia ei ainakaan viime vuonna vielä kuulunut noiden plotterien peittoalueisiin.
Korealainen Samyung oli ehkä pisimmällä omissa tuotteissaan. Olivat tuollaista 5-8 vuoden takaista länsimaista tasoa. Ajavat kyllä kiinni kovaa vauhtia ja ehkä joku päivä sitten ovat riittävän pitkällä.
Nuo kyllä tukevat joitain Navionics ja C-map karttoja, mutta virallista tukea niillä ei niihin ole. Toinen oli noista partneri hetken erään itämaisen valmistajan kanssa, mutta sanoi, että he joutuivat kieltämään omien karttojensa käytön tuotteissaan, koska ne eivät toimineet asiaan kuuluvasti.
Jos haluaa kokeilla leikkiä ja harrastaa noiden vehkeiden kanssa, siitä vaan. Mitään luotettavia plug and play laitteita ne ei vielä ole.
osta tabletti ja siihen Loisto-karttaohjelma, saat maastokartat samalla, mulla viimekesänä käytössä ja pirun hyvä, ja tabletin hyödyntää muuallakin, On mulla Garmin myös mut kyl toi Loisto on loisto
Ja pöh. Taskuloisto ei ainakaan omassa tabletissa nopeassa hytillisessä veneessä pysynyt mukana vauhdissa. Kyllä plotteri on ainoa ja oikea laite veneeseen. Ja jos suomen hinnat hirvittää niin siitä vaan etsimään euromaista. Itsekkin ostin ais laitteen ruotsista kun se oli 150e halvempi kuin suomesta, kulujenkin jälkeen.
Näin on,nämä pillerit ja muut pc;t ,et näe auringon paisteessa mitään.
Vaikka olisi hytillinen vene.
Jos ostan tabletin ja siihen taskuloiston, hinta =plotteri?
Tabletti ja siihen navionics tai se ruotsalainen karttasofta.