Kiinasta karttaplotteri?

500euroa kotona.

Kiinostaisi tilata,sieltä saa noita 10"näytöllä halvalla.
Lähinnä kysymys kuuluu:miten lataan siihen saaristomeren kartat.
Jäi vähän hämärän peittoon,ei käy nämä (c-map,navtronics,yms) kortit suoraan.
Kvastaus tuli että käyttää s57 formaattia,siitähän noi kaikki on väännetty?
Tosin kysyivät minkä kartan tarvitsen,menee kuulemma joitakin päiviä kun vääntävät siihen.
Mutta miten toi käytännössä toimii?

9

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinasta saa "hyvän"

      Kyllä kiinasta saa siihen kartatkin, ne toimii aivan yhtä luotettavasti kuin se kiinanplotterikin. Ihan sama asia kuin halpa kiinantabletti vs. Kalliimpi merkkituote joka oikeasti toimii.

    • että näin,
    • 500euroa kotona.

      Niin,siinä nimimerkille kiinasta saa hyvän:
      Mies jonka pihalla on KIA,kädessä samsung,katsoo töllöä joka lg merkkinen ja koko koti on täynnä Aasiassa tuotettua tavaraa.
      Vai väitätkö, että on siellä olohuoneen perällä se musta valko Telefungen vielä toimii joka on tehty euroopassa?
      Kyllä ne kaikki plotterit tulee sieltä :Furuno,humingbird,garmin yms.yms
      Itse olen tilannut paljon tavaraa aliexpress ja alibaban kautta,hinnat murto osa euroopan nettikaupoista,saatikka sitten Suomen kivijalka myymälöistä.
      Tietysti siinä käy ohrasesti näille kaupoille tulevaisuudessa,minkäs teet?
      Olishan se kiva suosia omia jälleenmyyjiä,ymmärrän,
      Mutta mielummin se raha omassa lompakossa,kuin kauppiaan.

      • 500euroa kotona.

        Eikös toi karttojen skannaus ja muuttaminen s 57 muotoon onnistu jonkun ohjelman kautta?Täytyypä tutkia.


    • Ollaan joka vuosi käyty tuolla euroopan isoilla hankintamessuilla katsomassa nuo kiinalaisten ja korealaisten plotterit ja elektroniikkatuotteet.

      Totuus on, että eivät ole vielä sillä tasolla, että niitä kannattaisi maahantuoda tänne eurooppaan. Suurimmassa osassa ei ole vielä edes CE hyväksyntää.

      Niillä on ihan omat karttasysteeminsä, mitkä virittelevät milloin mistäkin aineistosta. Skandinaavia ei ainakaan viime vuonna vielä kuulunut noiden plotterien peittoalueisiin.

      Korealainen Samyung oli ehkä pisimmällä omissa tuotteissaan. Olivat tuollaista 5-8 vuoden takaista länsimaista tasoa. Ajavat kyllä kiinni kovaa vauhtia ja ehkä joku päivä sitten ovat riittävän pitkällä.

      Nuo kyllä tukevat joitain Navionics ja C-map karttoja, mutta virallista tukea niillä ei niihin ole. Toinen oli noista partneri hetken erään itämaisen valmistajan kanssa, mutta sanoi, että he joutuivat kieltämään omien karttojensa käytön tuotteissaan, koska ne eivät toimineet asiaan kuuluvasti.

      Jos haluaa kokeilla leikkiä ja harrastaa noiden vehkeiden kanssa, siitä vaan. Mitään luotettavia plug and play laitteita ne ei vielä ole.

    • 600mailia

      osta tabletti ja siihen Loisto-karttaohjelma, saat maastokartat samalla, mulla viimekesänä käytössä ja pirun hyvä, ja tabletin hyödyntää muuallakin, On mulla Garmin myös mut kyl toi Loisto on loisto

      • 19+19

        Ja pöh. Taskuloisto ei ainakaan omassa tabletissa nopeassa hytillisessä veneessä pysynyt mukana vauhdissa. Kyllä plotteri on ainoa ja oikea laite veneeseen. Ja jos suomen hinnat hirvittää niin siitä vaan etsimään euromaista. Itsekkin ostin ais laitteen ruotsista kun se oli 150e halvempi kuin suomesta, kulujenkin jälkeen.


    • 500euroa kotona

      Näin on,nämä pillerit ja muut pc;t ,et näe auringon paisteessa mitään.
      Vaikka olisi hytillinen vene.
      Jos ostan tabletin ja siihen taskuloiston, hinta =plotteri?

    • dfrstry45362457

      Tabletti ja siihen navionics tai se ruotsalainen karttasofta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1198
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      771
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      560
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      22
      502
    6. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      496
    7. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      452
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      451
    9. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      20
      436
    10. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      17
      423
    Aihe