Khaolak Laguna Resort hotelli?

Thaikkulaan :)

Kaikenlainen kokemus ko hotellista kiitos :)

21

661

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki mulle heti

      Etsivä löytää!

    • 11 pvä odotusta

      Täällä oli juttua kyseisestä hotellista, mutta en nyt sitä heti löytänyt enkä kaikkia jaksanut selata. Muistelen että kehuttiin kyllä hyväksi. Itse menossa kyseiseen paikkaan hyvin pian ;D

      • 11 pvä odotusta

        Ihan takuulla kerron kokemuksia. Nyt vaan odotan että pääsen sinne lämpimään ja irti arjesta. Pari viikkoa erossa töistä ja kotihommista tekee aina hyvää.


    • Pakkaillen

      Olen myös lähdössä samaiseen hotelliin loppuviikosta. Haluaisin tietää oliko huoneissa kaikki pesuaineet myös hammastahnat ja harjat. Aikaisemmissa on joissakin ollut, mutta ei kaikissa. Osaako kukaan kertoa. Saahan niitä kyllä sieltäkin, jos ei ota mukaan.

      • Tahnaaaaa

        Voi luoja näitä juntteja riittää!


      • Kuttijälli

        Osaan kertoa, että huoneessa 112 ei ole hammastahnaa, palasaippua aen sijaan on. Huoneessa 105 on välillä myös hammastahnaa. Huoneesta numero 86 en uskalla sanoa mitaan. Jos pelast varman päälle, niin otat oman tahnan mukaan jo suomesta.


    • Marjatta.

      Hammasharjat ja tahnat nyt ei matkalaukussa paljoa tilaa vie :) Jätä ne ylimääräiset kengät Suomeen. Sandaalit riittää ei muita ja ne millä matkan teet. Perillä saat kenkiä ostettua lisää edullisesti.

    • prääng sii fan

      Jos on lähdössä matkaan passilla ja hammasharjalla, niin onhan se puolet matkatavaroista jos hammasharjan voi jättää pois.

    • Hotellista juuri kotiutuneena kerron, että huoneesta löytyi kaikki tarpeellinen. Oli shampoo/hoitoaine, sekä neste- että palasaippua, body lotion, hammasharja ja - tahna (3kpl), kampoja, vanupuikkoja, suihkuhattuja, parranajoon teriä, rantatossut, kylpytakit, rantalaukku, vedenkeitin, kahvia ja teetä, sokeria sateenvarjot, taskulamppu, hiustenkuivaaja sekä tietty tv ja jääkaappi. Varmasti unohdin jonkun. Pyyhkeitäkin oli eri kokoisia ja rantapyyhkeetkin erikseen vielä.

      Harmitti, kun olin turhaan pakannut ja raahannut sinne asti kaikki omat shampoot ym.pesuaineet. Ja sateenvarjonkin...jolle ei onneksi ollut käyttöä.

      Kaikin puolin tasokas hotelli. Portaita paljon (suhteellista), runsas aamupalapöytä, ihana leguana seikkailee hotellialueella (suurinta 2 m en onnistunut näkemään), fantastinen henkilökunta, hyvää hierontaa.

      Hyvää lomaa teille! Nauttikaa!

      • Sirina

        Oliko tallelokero huoneissa ja bungaloweissa.


      • Sirina

        Oliko hyttysistä riesaa, tuliko muurahaisia tai torakoita huoneeseen, näkyikö käärmeitä hotellialueella tai muualla.


      • Huoneessa oli tallelokero, eiköhän bungaloweissakin silloin ole.
        Minua eivät hyttyset kiusanneet, mutta näin kyllä punaisia paukamia ihmisten säärissä. Muurahaisia ei ollut huoneessani, matkaseuralaiseni huoneessa oli. Itse pidin kaiken jääkaapissa, esim. Kahvikeksit tms. Käärmeitä en hotellialueella nähnyt, enkä muuallakaan...paisti kanoottiretkellä.
        Hotellikäytävän katossa, missä huoneeni sijaitsi, viihtyi muutamia kekkoja. Olisivatkohan ne pistelleet poskeensa hyttyset ja muurahaiset? En tiedä ☺️.


      • Sirina

        Kiitos vastauksesta. Saatan kysyä vielä lisääkin. Mieleen ehtii tulla askarruttavia asioita, lähtöön aikaa reilu kuukausi.


      • Lämpimään

        Kiitos näistä mukavista tiedoista. Minäkin ensi viikolla menossa Laguna Resortiin ;-) Toivottavasti en näe sitä leguanaa ;D


      • tcsk

        Onko hotellin lähellä kauppa ja pesula? Minä päivinä markkinat ja missä (taksilla vai kävellen)?


      • Sirina

        Haloo! Joku lupasi laittaa kuulumisia kun on palannut matkalta. Onko jo kotiuduttu ...


      • ihanokhotsku

        Oltiin jokunen vuosi sitten. Allastuolit varattiin jo pimeän aikaan. Ihmiset laittoivat varmaan kellon soimaan lomalla, että saivat haluamansa paikan. Ihan ok hotelli. Aamiainen mahtava, mutta aivan liian iso kompleksi meidän makuun. Ei kai tuo tuosta parissa vuodessa ole miksikään muuttunut, joten vanhatkin arviot varmaan pitää kutinsa.


      • tärkeitäkysymyksiä

        Oliko kondoomeja ja tarpeeksi suuria ? Oliko lakanamaksua paljonko ?


    • Irmhen

      Palattiin 15.2 ja meidän kokemuksemme kyseisestä hotellista on erittäin hyvä. Saimme tosi hyvän huoneen jonka numero oli 007. Huoneesta löytyi kaikki tarpeellinen. Se oli myös tosi iso samoin parveke. Alue on kyllä iso ja portaita paljon, joten huonojalkaiselle ei sovi. Altaita monta ja ranta heti vieressä. Kyllä todella tuolien varaus alkoi aikaisin, mutta niitä oli aika paljon, joten aina löytyi paikka jostain. Vaikka väkeä oli paljon, niin sitä ei mitenkään huomannut, kun se levittäytyi laajalle alueelle. Aamiaista sai jo 6.30 ja se oli runsas. Varaaneja käyskenteli puutarhassa ja kaloja ui vesialtaissa polkujen varrella. Ranta mitä mahtavin. Kävelimme sitä pitkin joka päivä jopa lähes 20 km välillä.
      Lähin pieni kauppa on vajaan puolen kilometrin päässä samalla puolen kuin hotelli. Isoimmille marketeille on matkaa tuplasti. Markkinat ovat maanantaina, keskiviikkona ja lauantaina. Sinne pääsee kävellen rantaa pitkin ja siitä pienelle kadulle, josta noin kilometri. Katua pitkin ehkä parempi ottaa taksi, koska matkaa on noin 4 km. Tien toisella puolella on sitten Tsunamin muistomerkki ja poliisivene. Kaikkinensa Khao Lak on ihana paikka.

      • Ensi_vuonna_uudelleen

        Juuri palattu Lagunasta ja aivan mahtava hotelli ja Khao Lak aivan mahtava paikka semmoiselle joka lepoa ja rauhaa kaipaa. Ei se nyt sentään mikään kuollut paikka ole mutta ei mikään shoppailijan tai bilettäjän paratiisi. Majoituimme bungalowissa ja meillä oli kylppärin yhdellä seinällä joitakin muurahaisia, mutta pysyivät siellä eikä niitä ollut häiritsevän paljon. Parina iltana kun tultiin huoneeseen, vilahti gekko lattialla mutta sekin paineli karkuun kun vähän tömisteli lattiaa. Tuossa ylempänä olikin paljon tietoa enkä nyt näin ensihätään keksi mitään lisättävää paitsi että kävin jalkahoidossa kylällä alkulomasta jolloin totesin että maksan ehkä hiukan enemmän ja käytän hotellin spata. Otin pari kertaa hieronnat ja loppulomasta vielä jalkahoidon ja pedikyyri & manikyyri ja oli kyllä sen rahan arvoista enkä katunut yhtään että käytin hotellin palvelua, laatu parempi. Hieronnassa on happy hour klo 10 - 12, jolloin osan hieronnoista saa halvemmalla. Jos joku haluaa vielä jotain lisätietoa mitä täältä ei nyt löydy, niin kyselkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1143
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      65
      893
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      201
      877
    4. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      876
    5. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      868
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      735
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      722
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      688
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      609
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      588
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      558
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      404
    19. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe