Khao Lak laguna resort

Bachata

Olisko kellään kokemuksia hotellista ja muusta kuten menovinkeistä...? Suunnitteella ensi talveksi, jos noita venäläisiä ei olisi ihan joka paikassa siellä....

6

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkatuumailija

      Tuoreet kokemukset. Ekaksi yhtään venäläistä ei Lagunassa ollut maaliskuun eka viikolla. Ylipäänsä heikäläisiä näin vain yhden kerran pikkubussilastillisen Khao Lakin keskustassa.
      Laguna on isolle alueelle levittyvä hotelli. Bungalowit ovat erittäin viihtyisiä ja siivouksen taso hyvä. Osa tavallisista hotellihuoneista on päätien läheisissä,rakennuksissa ja saattavat olla altiit liikenteen melulle, mutta kaikki Bungalowit ovat varmasti tosi rauhallisia. Tunnelma hotellissa rauhallinen ja leppoisa. Aamiainen on keskellä hotellialuettta olevassa rakennuksessa 2. kerroksessa, jonne mentävä portaita pitkin, kuten myös vastaanottorakennukseen. En tiedä onko siellä hissejä lainkaan, en ainakaan nähnyt, joten hotelli ei sovi huonojalkaisille. Aamiaisalue on vähän karu, rannassa sijaitseva ravintola viihtyisämpi. Allasalue on viihtyisä ja lähimpänä merta sijaitsevissa aurinkotuoleissa oli kiva lekotella kuumallakin, kun niihin tuuli sopivasti mereltä. Ranta on hotellin kohdalla ihana, heinohiekkainen ja puhdas.
      Jos itse lähtisin uudestaan Khao Lakiin, menisin ehkä viereiseen Baan Khaolak hotelliin, joka näytti aivan yhtä hyvältä mutta siellä oli vähemmän portaita kiitettävänä ja ranta yhtä hyvä.
      Khao Lakissa ei ole juuri ostosmahdollisuuksia paitsi krääsäkaupat ja räätälit. Ravintolavaihtoehtoja oli riittävästi viikon reissulle.
      Retkikohteita : norsuratsastus ja norsujen kanssa uiminen oli tosi kiva retki. Similanin saariretki oli kallis ja ruuhkainen, suosittelen saariretkikohteeksi Ko Surin -saarta, jonne retkiä järjestää mm. KhaoLak Land Discovery. Khao Sok kansallispuistoon emme ehtineet mutta kuvien perusteella on hieno paikka. Aivan khao lakin kylän eteläpuolella on Lamru- kansallispuisto, jossa voi tehdä lyhyen mutta vaativan kävelyretken ja pulahtaa uimaan melkein autiolla paratiisirannalla.
      Khao Lak on rauhallinen ja rentouttava lomakohde, ei biletys- eikä ostosmekka.

      • muori ja kumppani

        Laguunaan myös menossa. Osaatko sanoa kuinka pitkä veden hakumatka olisi hotellilta. Vähän iäkkäämpiä kun olemme ei kaukaa jaksaisi kanniskella Huoneissa yleensä on vettä, mutta se ei ole ainakaan aikaisemmin riittänyt alkuunkaan muissa hotelleissa ollessamme.


      • Matkatuumailija
        muori ja kumppani kirjoitti:

        Laguunaan myös menossa. Osaatko sanoa kuinka pitkä veden hakumatka olisi hotellilta. Vähän iäkkäämpiä kun olemme ei kaukaa jaksaisi kanniskella Huoneissa yleensä on vettä, mutta se ei ole ainakaan aikaisemmin riittänyt alkuunkaan muissa hotelleissa ollessamme.

        Noin 10 min kävelymatkan päässä (500m) oli lähin minimarket.


    • Joko Taas

      Kuinkahan monta kertaa tästäkin on keskustelu ollut. Mielipiteitä on useanlaisia lisäksi suomalaiselle tuulipuku kansalle ei kelpaa mikkään,aina riittää valittamista ja huomauteltavaa jos ei muuten niin hakemalla haetaan että päästäisi sanomaan jotai negatiivista.Thaimaassa hotellien hinta/Laatu suhde maailman huippua ja hotellin omilta siuilta kyllä kaikki tarpeellinen selviää.

      • Kyllä vain

        Jos haittaa keskustelu niin on hyvä ja vaihtaa foorumia.


    • Bacahta

      Kiitos matkatuumailija asiallisesta ja kattavasta vastauksesta. Seuraavaksi *klik-klik* ja matka varattuna ko hotelliin.... : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      313
      27093
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2314
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      202
      1661
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      156
      1586
    5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      39
      1554
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1331
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1028
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      932
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      96
      910
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      81
      840
    Aihe