Venepaikan valinta

Yamarin

Onko kokemuksia ja perusteluita kannattaako valita aisapaikka vai peräpaalupaikka n. 6,5 m moottoriveneelle? Olen valitsemassa venepaikkaa syksyllä hankkimalleni veneelle ja jotkut tutut ovat sitä mieltä, että ehdottomasti aisapaikka ja osa taas sanoo, että ei peräpaalupaikka ole huono. Ongelmani on se, että olen löytänyt mukavasta satamasta peräpaalupaikan ja vähemmän mukavasta kävelyaisallisen enkä oikein tiedä mitä tekisin. Mielipiteitä?

12

3990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, peräpaalupaikka on toimiva, jos veneeseesi on helppo kulkea keulasta. Kävelyaisalta voit lastata venettäsi sivulta ja myös kulkea perästä.

      Veneesi on 6,5m. Peräpaalut taitavat olla ainakin 10m päässä laiturista? Kuinka korkeat ne ovat? Ylettyykö niihin paremmin purjeveneen tai isomman moottoriveneen sivukannelta kuin Yamarinistasi? Meren pinnan korkeus vaihtelee aika paljon, ja voihan olla, että kun pinnankorkeus on -40cm, et ylety enää paaluihin ilman urheilusuoritusta.

      Tässä kannattaa muistaa sekin, että paaluköydet voivat olla naapurien paaluköysien alla, jolloin lähtiessä pitää pysähtyä niitä pujottelemaan.

      Jos kuitenkin mietit, että olisi kiva ajella laituriin ja lähteä laiturista ilman ylimääräistä säätämistä, niin valitse kävelyaisapaikka. Jos olet joskus liikkeellä ilman apulaista, niin kävelyaisa on selvästi helpompi. Tokihan sitä paalupaikkaakin oppii käyttämään, ja varsinkin, jos on mahdollista kiinnittää pysyvästi paksut reunaköydet paaluista laituriin, niin paalupaikan käyttö helpottuu.

      • tyhjänpuhuja

        Perä edellä laituriin aina ja paalut keulaan, omassa paikassa paalut mukavasti, jotta keula jää paalujen väliin, niin saan paatin haaskattua yksin laituriin tarvittaessa...parhaassa paikassa jossa venettä säilytin oli 4 paalua per puoli, se oli todella hyvä, sillä näin sai köytettyä paatin tolppiin joka kohdasta, paalut joustavat mukavasti, niin ei käy köysien ja knaapien päälle...


    • x ja y

      mieti myös miten tuulet ja aallokko vaikuttavat paikalta lähtemiseen ja saapumiseen. Mitä suojaisempi satama ja paikka, sen vähemmän säätämistä ja parempi kaikin puolin.

    • tuulen viemää

      kävelyaisa paras, poiju seuraava, normi ei-käveltävät aisat sitten ja ihan vikana paalupaikka.

      tosi hankala saada niitä köysiä niin tolppiin varsinkin jos vähääkään tuulee, aina on vene poikittain jossain parin paikan päässä omasta...

      varmaan siihenkin tottuu ja oppiin käyttämään, ei kai niitä muuten niin paljon ole.

      näin satunnaisena käyttäjä en tykkää niistä

      • paalutetaan-vaan

        Jos paalut ovat kovin kaukana laiturista, voi olla hankalaa. Muuten kylläkin sanoisin, että paalu on yhtä helppo kuin poiju


      • yksitapa

        Aivan samaa mieltä. Meidän satamassa monilla on paaluja varten paaluissa aina valmiina olevat köydet. Tullessa köydestä kiinni ja knaapiin kiinni. Lähdettäessä köysi laitetaan hahloon kaksinkerroin, jotta ei makaa vedessä. .


    • Mikävaansopii

      Toi vene on sen verran pieni, ettei pitäisi olla mitään ongelmaa laittaa sitä mihin paikkaan tahansa. Kun tekee ekaa kertaa, voi joutua funtsimaan, mutta sitten pitäisi mennä rutiinilla.

      Koolla on merkitystä lähinnä siihen, että laidan ylä pääsee pujottamaan köyden ja venettä pystyy työntämään ja melomaan oikeaan suuntaan helposti. Se ei ole myöskään niin painava, että aiheuttaisi vahinkoa muihin veneisiin vaikka hiukan nojaisikin.

    • dldldld

      Peräpaalupaikassa se hyvä puoli että vene ei nojaa aisaan, ts. kyljet ei nirhaannu. Kannattaa katsoa venepaikka mahdollisimman suojaisasta paikasta, oma venepaikka pitkän ponttoonilaiturin loppupäässä tuulen ja väylän puolella. Kovalla tuulella veneeni keikkuu aallokossa kun toisella puolella laituria on liki tyyntä.

      • Fenderi2

        Meilläpäin veneet on sen verran hyvin tehtyjä ettei naarmuunnu.


      • Anonyymi

        Suojaisien venepaikkojen suurin ongelma on valitettavasti ilkivalta ja varkaat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suojaisien venepaikkojen suurin ongelma on valitettavasti ilkivalta ja varkaat.

        Suojainen ei vältyämättä ole suojainen katseilta. Aallot ja tuuli riittää.


    • Anonyymi

      On muitakin ja ehkä merkittävämpiä asioita.

      - suojaisuus tuulelta ja aalloita
      - palvelut, suihku, WC, pysäköinti
      - saapuminen ja lähteminen vallitsevalla tuulensuunnalla
      - velvoitteet

      Itse pistän etusijalle sen, että paikka on suojassa aalloilta ja tuulelta ainakin niin, ettei lounaistuuli osu suoraan kylkeen. Se voi hankaloittaa tuloa ja lähtemistä.

      Aisa on parempi koska se ohjaa veneen paikalleen ja antaa aikaa tehdä manööverit. Jos aisa on tuulen puolella, niin siitä ei ole samaa iloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe