Maahantulokiellossa olevat viroloiset

Kalju Kulli

Tällä hetkellä on satoja viroloisia maahantulokiellossa Suomeen. Maahantulokieltojen syinä ovat erilaiset rikokset, kuten varkaudet, petokset, huumerikokset... Ikävä kyllä kuulumme vapaan liikkuvuuden Schengen-alueeseen, joka mahdollistaa viroloisten maahantulokiellossa olevien rikollisten tulon Suomeen yhä uudelleen mahdollisten käännytysten jälkeen koska rajavalvontaa ei käytännössä ole.

Voisin kertoa useita röyhkeydessä vertaansa vailla olevia tapauksia, joissa viroloinen on pannut parastaan Suomessa maahantulokiellon ollessa voimassa. Tuorein tapaus, kuten olette varmaan lehdistä lukeneet, tapahtui hyvinkääläisessä autokaupassa. Tässä tapauksessa maahantulokiellossa oleva viroloinen yritti saada petoksella haltuunsa autoa. Tämäkään viroloinen ei nauti kovinkaan korkeasta älykkyysosamäärästä ja näin ollen jäi onneksi nalkkiin.

Ratkaisuna tähän viroloisongelmaan olisi syytä poistaa kolmen kuukauden maassaolosääntö, joka vaikeuttaa karkoitusta vaikka viroloinen olisi maassa luvatta. Myös ankarat, tuntuvat rangaistukset voisivat vaikuttaa kovakalloisimpaankin viroloiseen -nythän näin ei ole. Jotain tälle ongelmalle on tehtävä. Toivokaamme kevään eduskuntavaaleista muutoksen tuulia.

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rivit harvenee

      Nappi otsaan vaan jokaiselle voroloiselle joka saadaan kiinni itse teosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1256
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe