Hei
Toivoisin näppäriä neuvoja kuusi- tai mäntypallon tekoon.
Oasispalloon oksat kiinnitetään mutta kuinka saada näppärä kiinnitysjuttu siihen, että pallo kestää hyvin roikkumisen, sillä siitä tulee melko painava.
Toivoisin näppäriä neuvoja kuusi- tai mäntypallon tekoon.
Oasispalloon oksat kiinnitetään mutta kuinka saada näppärä kiinnitysjuttu siihen, että pallo kestää hyvin roikkumisen, sillä siitä tulee melko painava.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laitan oasis pallon ympärille ensin rautalangan ja siihen lenkin, pistelen havut ja punaisen
nauhan rautalangan lenkistä.Ja eiku iso rusetti
ja roikkumaan.
Laita rautalanka pallon läpi.Askarteluliikkeissä on sellaisia rautalanka pätkiä(noin 30-40 cm pitkiä), sillä se pitää olla suoraa ja tukevaa lankaa, että saat se suht suoraan pallon läpi(ettei mene vinoon).Sitten teet lankaan(pallon alapuolelle)lenkin ja lenkin sisälle puutikku(kynän vahvuinen) ja pukkaat lenkin irtopään sitten pallon sisälle.
Yläpuolelle teet myös lenkin, mutta jätä myös rautalankaa lenkin ja pallonväliin suoraksi.
Pyöritä lenkkiä ympäri,että lenkki on kiinni, ettei kiinnitysnaru pääse pois.
Kun teet havupalloa laita lenkkiin värikäs naru, sillä lenkkiä on vaikea löytää, kun pallo on valmis.Laita silti tekovaiheessa väliaikainen naru ja vasta sitte kun pallo on valmis niin laita tuleva kiinnitysnauha palloon.
Toivottavasti tästä on apua ja ohje on ymmärrettävä. Voit kysyä, jos et ohjeesta jotain ymmärrä.