Ideavinkki kätevälle !

Tässä olisi jollekin

Tässä olisi jollekin kätevä talvikalastukseen tarkoitettu apuväline . Tunnettuahan on kuinka työlästä on talvisin pyydysten katsominen. Olen itse jo vuosikausia miettinyt tällaisen tekoa , mutta kun siitä ei tule mittään niin tehköön joku toinen sen. Reilun kummenen vuotta sitten havaitsin että talvikalastukseen tarvitaan kätevä ja työtä helpottava apuväline. Olisiko sen nimi vaikka .."ostoreikä " ?

Siis. Tarvitaan vakiokokoista muoviputkea. Pienimmän halkaisija voisi olla vaikka 100 mm. Suurimman ..ehkä noin 500 mm tai vielä isompi. Idea on se että kun tehdään jäähän vaikka nyt verkonlaskuun reikä jäähän ,tuollainen 500 mm halkaisijaltaan . Niin talviverkko kalastuksessa yleensä riittää tuo koko. . Tähän laskureikään asennetaan sellainen 500 millinen muoviputki joka on riittävän pitkä jotta jään vahvistuessa siinä riittää pituutta. Putken pituus voisi olla noin 1 metri. Nyt laskureikään kiinnitetään tämä putki . Miten ? Sen saa tekijä suunnitella. Toiseen päähän nostoreikä samaten. Kun verkot on laskettu näistä jäähän kiinnitetyistä putkista otetaan ..tekijä saa keksiä. Mäntä jolla työnnetään vesi alas koko putkesta. Elikkä nyt meillä on jäähän asennettu putki jossa on mäntä , jolla vesi on painettu alas. Ja putki on kuiva. Putkeen jääneet veden loput voidaan kuivata pois kankaalla. Nyt lasku ja nostoreikä ei jäädy kun siellä ei ole vettä. Putki tarvitsee vielä suojahatun.

Verkkoja nostaessa nostetaan mäntä vain ylös jolloin vesi pääsee taas putkeen.

Pilkkijöille voisi kehittää vaikka tuon sadan millin reiän. Pilkkiputken voisi asentaa kiinteäksi kalapaikalle. Saattaisi olla hyväksi että kuivaan putkeen laitettaisiin vaikka kupillinen vettä jossa on merisuolaa joka estää männän jäätymisen kiinni ?

2

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama.

      Sellainenkin juttu voisi toimia että tuo putki olisi jotenkin lämpöeristetty ja kansi päällä. Silloin lämmin vesi pitäisi putkessa olevan veden sulana , eikä avanto jäätyisi. Tällöin ei tarvittaisi ollenkaan mitään (mäntää ).

    • Veteraani

      Ei onnistu.Esim. tuollaiset putket ei pysy avannossa; pullahtaa ylös.Jos ne saisi jollain ihmeellä ankkuroitua jäähän, niin verkon kiskominen kahden 90ast. mutkan taakse voi olla tekemätön paikka. Helpommalla pääsee, kun peittää avannot vaikka pelkällä vanerilevyllä ja mättää lunta lämpöeristeeksi;eipä paljon tuuraa tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3952
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      211
      1980
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      83
      1715
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1691
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe