Reilu naarmu pohjia myöten, eli metalli paistaa näkyvissä.
Onko nykyiset paikkamaalit niin suoja-aineilla kyllästettyjä, että voi vetää suoraan metalliin, ilman pohjamaalia?
Toinen kysymys koskee koko oven maalausta, jossa tulisi pari lommoakin kitattua. Voiko kitin vetää suoraan oiotun ja hiotun metallin päälle, vai olisiko viisainta vetää ensin pohjamaali ja vasta sitten tasoitus kitillä?
Katsoin tuossa Youtube-videon, jossa joku veti kitin suoraan metallille hiotun nokkapellin painumien päälle? Mitenhän sen työjärjestyksen pitäisi olla?
Kolmanneksi vielä, paljonko keskimäärin kuluu maalia yhden oven maalaukseen? Teen homman kompressorilla ja alasäiliö-kannuruiskulla.
Pohjatyö ja korjausmaalaus
maalaaminen
1
124
Vastaukset
- maalarinplanttu
Kaksikomponenttikitti on epoksia ja täysin vesitiivis. Pohjamaalaus on turhaa. Karkenna naarmua ja sen reunoja hiekkapaperilla, niin kitti tartuu myös naarmun reunamaaliin. Kittaa, hio sikahuollella ja maalaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851272
- 1101133
- 73987
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 36752
- 47751
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673