Metforem ja muisti

Jäähyväistunnelmissa

Läheiselläni on kohtauksittain dementian oireita. Syyksi on sanottu verisuoniperäiset vauriot (vaskulaaridementia). Veren sokeri on lievästi koholla, ja pitkä sokeri mainittu hyväksikin.
Metforem-lääkkeen yhtenä sivuvaikutuksena mainitaan muistihäiriöt. Ollaanko tässä nyt kohtalokkaalla tiellä? Onko muilla havaintoja muistin ja metforemin kielteisestä kimpasta? Mitä olisi tehtävissä?

5

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T2D

      Metforem ja yleisesti metformiini voi aiheuttaa B12-vitamiinin puutosta. Tämä taas aiheuttaa anemiaa ja hermosto-oireita. Hermoston oireet voivat ilmetä lihasheikkoutena tai tunnon ja muistin häiriöinä, jotka saattavat olla pysyviä.

      B12-vitamiinitason mittaus voisi olla aiheellinen.

      Dementiaa voi aiheuttaa moni muukin asia kuin diabetes metformiineineen.

    • asdfghjkl,ngvc

      Diabeetikoille määrätään statiineja jotka huhujen mukaan vaikuttaa muistiin. On siitä statiinien muistin paranemisesta tehty tohtorinväitöskin, mutta jääköön uskomatta. Utriaisen kokoamat tiedot kertoo karmeata kieltä muistin heikkenemisestä statiinien vaikutuksesta.

      • Voi vaikuttaa tai ei

        Aloituksessa ei mainittu kolesterolilääkkeen käytöstä. Myöskään ei mainittu että käyttäisi metformiinia , mutta kysymyksestä pääsee käsitykseen että mahdollisesti käyttäisi. Metformiini aiheuttaa B12 vitamiinin vähentymistä ja B12 vitamiinin vähäisyys voi olla vaikuttamassa dementian kehittymiseen. Todennäköisesti aloituksessa mainitut verisuoniperäiset vauriot lienevät suurempi vaikuttaja. Margariinien kolesterolien alentava vaikutus ei ole "kotoisin" statiineista joten lienee vaarattomampaa jos vähäinen teho riittää.


      • Anonyymi
        Voi vaikuttaa tai ei kirjoitti:

        Aloituksessa ei mainittu kolesterolilääkkeen käytöstä. Myöskään ei mainittu että käyttäisi metformiinia , mutta kysymyksestä pääsee käsitykseen että mahdollisesti käyttäisi. Metformiini aiheuttaa B12 vitamiinin vähentymistä ja B12 vitamiinin vähäisyys voi olla vaikuttamassa dementian kehittymiseen. Todennäköisesti aloituksessa mainitut verisuoniperäiset vauriot lienevät suurempi vaikuttaja. Margariinien kolesterolien alentava vaikutus ei ole "kotoisin" statiineista joten lienee vaarattomampaa jos vähäinen teho riittää.

        Jos kyseessä ei olisi vakavat asiat, moni jaksaisi hymyillä taannoisille THL:n kansan tottelemattomuusmoitteille pienehkön seuranta-aineiston vuotuisista kokonaiskolesterolin vaihteluista; liikaa (”kovaa”) rasvaa (E. Vartiainen).
        Eikä näytä kolesteroli hypoteesin jättiläinen (Ancel Keys) selvinneen tutkimusaineistonsa ”faktan tarkistuksesta” puhtain paperein, vaikei kirjoittajiin kuulukaan.
        Mutta, kirjoittajien joukossa on myös suomalaisen tutkimuksen keskeinen vaikuttaja, kun havaittiin vieläkin ylistetyn kasvistanolin kertyneen aorttaläpän purjeisiin ja aiheuttaneen sidekudosreaktion johdosta jatkuvasti etenevää ahtautumista ja toiminnan häiriötä. Onneksi tähänkin on lääkitsemistä (mm statiinit) parempia ”temppuja” kehitelty. Eikä niiden stanolien alunperin edes pitänyt suolaista imeytyä.


    • Anonyymi

      Samoissa tunnelmissa.Liekö sattumaa että aluksi läheiseni söi yhden napin päivässä ja ongelmia muistissa oli vähän.Nyt hän syö kolme nappia ja on pahoja ongelmia muistamisessa. mistä haen apua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      196
      6313
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      242
      4243
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3535
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3357
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      85
      3301
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2846
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      74
      2412
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2367
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1917
    Aihe