Kahden viikon budjetti

tietämätön

Ensimmäistä kertaa menossa Intiaan ja olen koittanut katsella sikäläiset hintatasot netistä, mutta vaihtelevasti löytyy, joten kysyn täältä myös. Eli Mumbaissa ollaan ensin pari päivää, sieltä Goalle viikoksi ja lopuksi Delhiin muutamaksi päiväksi, sisäiset lennot on siinä 100 euron nurkilla, hotellit todennäköisesti noin 20 euroa / yö, mutta entäs perusmenot? Länkkäriruokaa, muutama olut ruuan kyytipojaksi, pienet taksimatkat - minkä hintaisia? Entäpä mitä shortsit, paidat yms. maksaa?

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedä miten

      Varaat rahaa vaan riittävästi ja Visalla loput. Mistä me tiedetään, että miten kulutat rahaa. Intiassa ei rahaa mene mahdottomia ihan elämiseen, mutta ruokapaikkojen hinnoissa on eroja ja tunnettujen brändien ruokapaikat mm. Hard Rock Cafe ja McDonalds ovat hinnoissaan, jos semmoisiin menee. Jos tyydyt syömään inkkareiden paikoissa ja erilaisissa katukeittiöissä, selviät muutamalla eurolla/päivä.
      Vaatteet on halpoja, mutta laatu maksaa Intiassakin. Taksimatkat ja riksalla ei nyt niin kauheasti maksa.

    • 10xgoa

      500€ riittää varmasti.visa hyvä olla reservinä.katukauppojen vaatteet ei maksa juuri mitään.lähe tinkiin ensin 6-70%,päädytte ehkä puoleen pyydetystä.kympillä syö muutaman oluen kaa.

    • hintoja

      goalla länkkäri ruokaa saa tasokkaissa ravintoloissa noin alkaen 4-5 e
      esim. kanafile perunat salaatti ruoka juoma noin 4€
      halvemmallakin saa riippuen ruuasta ja rantabaareissa on halvempaa ja ruuat hyviä siellä olut ja ruoka noin 3€
      goalla rantapaikat melkein kaikki ilmaisia kun ostaa baarin juomia. shortseja saa noin 5€ puuvilla t paidat hyvää laatua noin 4€ riippuu miten saa sovittua hinnan
      mapusassa ehkä saa vähän halvemmalla
      tuonti kama vähän kalliinpaa
      räätälissä saat teettyä shortsit hyvistä kankaista noin15€-20€
      goan sisäiset lyhemmåt taxi matkat oli viime talvena 150 rupiaa eli noin 2€ nyt kussi meille vähän kalliinpi
      bussilla pääset liikkumaan muutaman kilometrin noin 0,20€
      paikalliset tuotteet edullisa
      parturi noin 3€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe