Uskotuista miehistä...

Olen tekemässä itse perukirjaa ja kysyisinkin voiko uskotuina miehinä toimia pesän osakkaat eli tarvitseeko jotain ulkopuolista henkilöä todistamaan perunkirjoitusta?
2617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos ei tarvi, niin ikävä juttu. Kyllä jääviys periaatteen pitäis olla universaali näissä asioissa. Voit lukea myös testamentin laatimisesta : www.finlex.fi/fi/.

Äänestä

Asiasta ei ole missään laissa säädetty. Idea kuitenkin uskotuissa miehissä on, että ne ovat kuolinpesän ulkopuolisia henkilöitä (muutoinhan niitä ei tarvittaisi lainkaan).

Uskotuksi mieheksi käy kuitenkin myös osakkaan sukulainen, joka ei ole itse osakkaana pesässä. Normaalit esteellisyyssäännökset eivät siis heitä koske.

Jos asian mukaisia uskottuja miehiä ei perunkirjoituksessa ole, verottaja voi vaatia uutta perunkirjoitusta. Tekevätkö näin käytännössä? Tjaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiire olisi kirjoitti:

Olen tekemässä itse perukirjaa ja kysyisinkin voiko uskotuina miehinä toimia pesän osakkaat eli tarvitseeko jotain ulkopuolista henkilöä todistamaan perunkirjoitusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu